Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości West Midlands Uwaga kierowcy! W 2018 roku wchodzą istotne zmiany w prawie dla zmotoryzowanych
Uwaga kierowcy! W 2018 roku wchodzą istotne zmiany w prawie dla zmotoryzowanych
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
W 2018 roku w Wielkiej Brytanii wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego i przeglądów samochodowych. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć późniejszych problemów.

Nowelizacje dotkną szeroki obszar związany z motoryzacją, począwszy od egzaminów na prawo jazdy, aż po MOT. Od tego roku trudniej będzie uzyskać pozytywną ocenę z przeglądu samochodu. Ma to związek z zaostrzonymi restrykcjami dotyczącymi emisji spalin.

W tym aspekcie samochody będą oceniane w trzystopniowej skali - niebezpieczny, znaczny i niewielki. Pojazdy ocenione na niebezpieczny bądź znaczny automatycznie nie przejdą przeglądu. Dodatkowe kryteria będą stosowane w przypadku aut z silnikiem diesla, a konkretnie zamontowanych w nich filtrów. Pojazdy, które będą miały naruszony lub usunięty filtr, nie uzyskają pozytywnego rezultatu. Jako poważnie uszkodzone będą traktowane również filtry wydzielające widoczny dym (bez względu na kolor), co także doprowadzi do otrzymania negatywnej oceny.

Dodatkowo cieknąca obudowa przekładni kierownicy będzie traktowana, jako niewielka usterka, jednak, jeśli kapanie okaże się intensywne, mechanik uzna to za poważne uszkodzenie.

Nowe zasady dotyczące MOT wejdą w życie 20 maja. Od 1 kwietnia obowiązywać będą natomiast wyższe stawki podatku drogowego dla nowo zarejestrowanych samochodów z silnikiem diesla.

Trochę wcześniej, bo 20 marca, wprowadzona zostanie nowelizacja przepisów dotyczących korzystania z pasa awaryjnego na autostradzie. Highways England monitoruje za pomocą kamer sytuację na tych odcinkach dróg. Pasy awaryjne mogą być wykorzystywane jedynie, gdy na innej nitce autostrady doszło do jakiegoś incydentu drogowego. Poruszanie się nimi bez powodu od 20 marca może skutkować mandatem.

Kolejna zmiana dotyczy kandydatów na kierowców. Już wkrótce nie będą musieli czekać aż zdadzą egzamin, aby móc poruszać się po autostradzie. Będą mogli siedzieć za kierownicą, jeśli w samochodzie znajdzie się również wyszkolony instruktor, a pojazd będzie posiadał dodatkowe pedały.
wtorek, 13 lutego 2018 09:46
 Czytaj poprzedni artykuł:
Birmingham's Repertory Theatre został ewakuowany z powodu eksplozji
  Czytaj następny artykuł:
Policyjne ostrzeżenie w związku z nagłymi zgonami dwóch 20 latków w Rugby