Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii na krawędzi załamania
Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii na krawędzi załamania
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Według profesorów z London School of Economics (LSE) brytyjski rynek nieruchomości może się zachwiać w posadach. Istnieje zagrożenie, że sektor ten ucierpi podwójnie - ze względu na spadające wynagrodzenia oraz potencjalną recesję po brexicie.

Ostrzeżenie pojawiło się tuż publikacji stworzonego przez National Association of Estate Agents raportu, który pokazuje, że w maju aż 77 proc. domów sprzedano po cenie niższej niż cena wyjściowa. Jeśli zapaść będzie identyczna, jak ta zanotowana we wczesnych latach 90. XX wieku (wtedy ceny nieruchomości spadły o niemal 40 proc.), miliony osób zostanie dotkniętych przez zjawisko ujemnego kapitału - wartość ich domu będzie niższa niż koszt kredytu hipotecznego.

Profesor Christian Hilber z LSE powiedział, że jeśli brexit doprowadzi do recesji lub słabego wzrostu gospodarczego przez dłuższy okres, to bardzo możliwe jest, że tendencja zniżkowa w cenach domów będzie się utrzymywać bardzo długo. Z kolei według profesora Paula Chesire spadek cen nieruchomości może się pojawić, gdy wynagrodzenia nie będą nadążały za inflacją. W zeszłym miesiącu inflacja osiągnęła poziom 2,9 proc. Natomiast wynagrodzenia wzrosły o 2,1 proc.
poniedziałek, 03 lipca 2017 07:35
 Czytaj poprzedni artykuł:
Głosowali za Brexitem - teraz są skłonni zapłacić za utrzymanie obywatelstwa unijnego
  Czytaj następny artykuł:
Bójka imigrantów w Calais?>