Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brytyjskie lotniska boją się Brexitu
Brytyjskie lotniska boją się Brexitu
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Właściciele największych portów lotniczych w Wielkiej Brytanii ostrzegają, że niepewność co do przyszłości lotów po brexicie uderza w ich branże. Podróżni mogą zacząć omijać Wielką Brytanię.

Z raportu zamówionego przez lotniska wynika, że w najgorszym scenariuszu liczba podróżnych na lotniskach brytyjskich zmaleje w 2019 roku o 8 mln. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu ubędzie 2,3 mln pasażerów.

Zgodnie z prawem, brytyjskie linie lotnicze mogą swobodnie działać na terenie całej Europy, ale problem mają przede wszystkim przewoźnicy międzynarodowi, którzy obsługują loty z UK do UE. Ci ostatni muszą działać według zapisów z poszczególnych umów, które nijak się mają do chwili, gdy Wielka Brytanii znajdzie się poza Unią Europejską.

Twórcy raportu stwierdzają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Tak wynika z badania, które pokazało także, że niemal połowa pasażerów jest gotowa zmienić swoje plany dotyczące podróży, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ich lot się odbędzie. Brytyjskie lotniska chcą zagwarantowania, że połączenia lotnicze z i do Wielkiej Brytanii uzyskają dostęp do jednolitego rynku lotniczego UE.

Już wcześniej prezes linii lotniczych Ryanair, Michael O`Leary ostrzegał przed skutkami braku porozumienia w sprawie ruchu lotniczego po Brexicie. W jego opinii niezakończenie negocjacji ws Brexitu do września 2018 r. może spowodować zawieszenie lotów z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.
czwartek, 24 sierpnia 2017 06:47
 Czytaj poprzedni artykuł:
Co się stanie z Trybunałem Sprawiedliwości po Brexicie?
  Czytaj następny artykuł:
Obywatele UE dostali listy o wydaleniu: "Miesiąc na opuszczenie kraju"