Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Banki w UK sprawdzą 70 mln kont w poszukiwaniu nielegalnych imigrantów
Banki w UK sprawdzą 70 mln kont w poszukiwaniu nielegalnych imigrantów
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Od stycznia banki oraz „building societies” w UK będą musiały prześwietlić 70 mln kont swoich klientów, aby sprawdzić, czy nie ma wśród nich nielegalnych imigrantów. Jest to część planu opracowanego przez Theresę May mającego stworzyć „wrogie środowisko” dla osób, które nie mają pozwolenia na mieszkanie w Wielkiej Brytanii - dowiedzieli się dziennikarze „Guardiana”.

Home Office ma nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu tylko w pierwszym roku uda się zidentyfikować 6 tys. osób, które pozostają w UK, mimo że ich wiza jest nieważna, nie otrzymali azylu bądź są zagranicznymi przestępcami, których czeka deportacja. Kontrole będą przeprowadzane kwartalnie.

Konta osób określonych jako nielegalni imigranci będą zamrażane bądź zamykane, aby utrudnić tym ludziom życie w Wielkiej Brytanii. Urzędnicy mówią, że zamrożenie konta, na którym jest znaczna suma pieniędzy, będzie mocnym bodźcem do tego, aby jego właściciel zgodził się na dobrowolną deportację. Po wyjeździe z UK wszystkie środki zostaną mu zwrócone – donosi The Guardian.

Aktywiści działający na rzecz imigrantów ostrzegają, że jak pokazuje historia, Home Office nie można ufać w kwestii wprowadzania nowych rozwiązań, ponieważ w przeszłości ministerstwu nie udało się uniknąć błędów. W związku z tym za nielegalnych imigrantów mogą zostać uznani ludzie, którzy posiadają wszelkie prawa do tego, aby mieszkać w UK.

Zgodnie z przepisami Imigration Act 2014 każda osoba zakładająca konto w brytyjskim banku lub „building societies” musi zostać poddana kontroli. Jednak do tej pory nie istniały przepisy zezwalające na prześwietlenie istniejących kont.

Wedle nowych zasad bank będzie musiał sprawdzić tożsamość nowego klienta i porównać ją z informacjami znajdującymi się w bazie danych dostarczonych przez Home Office oraz organizację zajmującą się walką z oszustwami Cifas. W zbiorze znajdą się wzmianki o tym, kto podlega usunięciu z kraju bądź deportacji, ponieważ jego wiza wygasła, nie otrzymał azylu bądź zbiegł z aresztu dla imigrantów.
piątek, 22 września 2017 09:46
 Czytaj poprzedni artykuł:
Theresa May wygłosiła programową mowę o Brexicie
  Czytaj następny artykuł:
Londyńczycy przeprowadzają się do Wolverhampton - w szkołach zaczyna brakować miejsc