Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Od przyszłej niedzieli stara moneta jednofuntowa straci ważność - sklepy to ignorują
Od przyszłej niedzieli stara moneta jednofuntowa straci ważność - sklepy to ignorują
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
W przyszłą niedzielę mija wyznaczony przez Royal Mint termin ważności starej monety jednofuntowej, jednak tysiące sklepów zamierza ignorować ten fakt.

Organizacja handlowa reprezentująca 170 tys. firm doradza swoim członkom dalsze przyjmowanie okrągłej jednofuntówki, ponieważ okres przejściowy wprowadzający nową monetę był bardzo krótki.

O północy 15 października stara moneta straci swój status legalnego środka płatniczego. Od tego dnia sklepy oraz restauracje nie powinny jej dłużej akceptować. Jednak na tydzień przed wyznaczoną datą w obiegu nadal znajduje się 500 mln starych jednofuntówek.

Przedstawiciel Poundland mówi, że 850 znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii sklepów tej sieci będzie akceptowało okrągłe monety aż do 31 października.

Nowa jednofuntówka swoim wyglądem nawiązuje do starej monety o nominale trzech pensów. Do obiegu weszła w marcu. Przy jej tworzeniu wykorzystano najnowsze technologie, dzięki czemu jest odporniejsza na fałszowanie. Na zmianę wyglądu monety zdecydowano się, ponieważ starsza wersja była bardzo podatna na fałszerstwa.
Jedna na trzydzieści monet jednofuntowych znajdujących się w portfelach mieszkańców UK, to podróbka.
poniedziałek, 09 października 2017 09:32
 

TAGI: funt, pieniądze,


Czytaj poprzedni artykuł:
Banknot dziesięciofuntowy sprzedany na aukcji za 7,2 tys. Funtów. Sprawdź ile może być warty twój banknot.
  Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania szykuje się do wojny z Koreą Północną