Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Banknot dziesięciofuntowy sprzedany na aukcji za 7,2 tys. Funtów. Sprawdź ile może być warty twój banknot.
Banknot dziesięciofuntowy sprzedany na aukcji za 7,2 tys. Funtów. Sprawdź ile może być warty twój banknot.
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Nowy, plastikowy banknot dziesięciofuntowy został sprzedany na aukcji za rekordową kwotę 7,2 tys. funtów. Wartość tych dziesięciofuntówek cały czas rośnie.

Sprzedany banknot był jednym z pierwszych wyprodukowanych. Pieniądze o numerze seryjnym AA01 000010 są coraz bardziej rozchwytywane.

Wspomniana wyżej dziesięciofuntówka została sprzedana na organizowanej przez Bank Anglii aukcji charytatywnej. Wydarzenie odbyło się w centralnym Londynie. Przyciągnęło uwagę wielu kolekcjonerów, a niektórzy z nich przybyli aż ze Stanów Zjednoczonych.

Na nowym polimerowym banknocie widnieje wizerunek Jane Austen oraz cytat z jej powieści „Duma i uprzedzenie”, którzy brzmi: „Oświadczam, że nie ma większej przyjemności nad czytanie”.

Gdy w obiegu pojawiły się nowe banknoty pięciofuntowe, najbardziej poszukiwanym numerem seryjnym był AA01. Jednak w przypadku dziesięciofuntówek trochę się pozmieniało. Wiele pieniędzy z numerem AA01 trafia na specjalne aukcje charytatywne, więc wygląda na to, że trzeba poszukiwać takich z numerem AH, ponieważ są one w obiegu. Sporo najwcześniej wyprodukowanych banknotów ma właśnie ten numer seryjny i są sprzedawane za około 30 funtów za sztukę.

Z kolei banknoty o numerze AA01 osiągają na aukcjach kwoty nawet 500 funtów. Dobrze się sprzedają również te dziesięciofuntówki, które są opatrzone literami AE - można za nie dostać co najmniej dwukrotność ich wartości.

Istnieją również pewne szczególne numery seryjne, które w pełni usprawiedliwiają szum, jaki wokół nich powstał. Są to JA01 - inicjały Jane Austen, JA75 - rok urodzenia pisarki, JA17 - rok jej śmierci.
poniedziałek, 09 października 2017 10:11
 Czytaj poprzedni artykuł:
Pożar w wieżowcu Century Tower w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Od przyszłej niedzieli stara moneta jednofuntowa straci ważność - sklepy to ignorują