Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania May nie może zagwarantować statusu imigrantów, jeśli nie będzie porozumienia z Brukselą
May nie może zagwarantować statusu imigrantów, jeśli nie będzie porozumienia z Brukselą
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Theresa May przyznała, że jeśli nie dojdzie do uzgodnienia warunków wyjścia z Unii Europejskiej, szefowa rządu nie będzie mogła zagwarantować 1,2 mln obywateli brytyjskich rozsianych po krajach wspólnoty, że utrzymają swój dotychczasowy status.

Premier dodała również, że prawa dzierżone przez 3 mln imigrantów z państw unijnych zamieszkujących UK również mogą im zostać odebrane, jeśli porozumienie z Brukselą nie zostanie osiągnięte do marca 2019 roku.

May była gościem programu radia LBC i odpowiadała na pytania słuchaczy. Jedną z osób, które się dodzwoniły do studia była mieszkanka północnego Londynu - Nina - która żyje w Wielkiej Brytanii od 30 lat. Kobieta spytała szefową rządu, czy może jej zagwarantować dalsze prawo do pobytu w UK po brexicie. May odpowiedziała, że chce, aby tacy ludzie jak Nina nadal mogli mieszkać na Wyspach Brytyjskich i chce się porozumieć z pozostałymi 27 członkami w sprawie identycznych przywilejów dla jej rodaków mieszkających w innych krajach UE.

Jednocześnie podkreśliła, że chodzi o to, że pewne prawa są przypisane do żyjących w UK obywateli krajów unijnych tylko z tego powodu, że są oni obywatelami krajów unijnych - rzeczy takie jak zasiłki, do których są uprawnieni w swoich ojczyznach i w UK. Jeśli nie będzie porozumienia, część z tych przywilejów może zostać im odebrana, ponieważ nie będzie zgody pomiędzy brytyjskim rządem, a Brukselą w sprawie tego, jak pewne tematy będą postrzegane. W konsekwencji trzeba będzie się przyjrzeć każdej z tych kwestii osobno.

Premier wypowiedziała się jeszcze w sprawie statusu obywateli brytyjskich w Europie tłumacząc, że rząd nie wie co się z nimi stanie, jeśli nie będzie ugody. Państwa unijne same będą musiały zdecydować, jakie będzie ich podejście w tej sprawie.
środa, 11 października 2017 09:52
 



Czytaj poprzedni artykuł:
Złodzieje okradli parę, która kilka dni wcześniej wygrała na loterii 100 tys. funtów
  Czytaj następny artykuł:
Od poniedziałku roboty drogowe na odcinku autostrady M54