Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania W Szkocji zakażą dawania dzieciom klapsów
W Szkocji zakażą dawania dzieciom klapsów
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Szkocki rząd postanowił o zakazaniu dawania dzieciom klapsów. W ten sposób Szkocja stanie się pierwszym krajem składowym Zjednoczonego Królestwa, który zdelegalizuje fizyczne karanie dzieci.

Ministrowie wcześniej podkreślali, że nie popierają rodziców używających fizycznej formy dyscyplinowania swojego potomstwa, ale nie mają planów zakazania tej czynności. Jednakże teraz rząd potwierdził, że upewni się, iż projekt złożony przez posła Partii Zielonych Johna Finnie’ego wejdzie w życie. Propozycja deputowanego zakłada, że dzieci otrzymają tę samą ochronę prawną, jak dorośli.

Obecnie w Szkocji rodzice każący dzieci fizycznie mogą się bronić powołując się na zasadę „słusznego pobica” (justifiable assault). Jednocześnie w dyscyplinowaniu zakazane jest korzystanie z jakiegokolwiek narzędzia. Nie wolno także dzieckiem potrząsać bądź uderzać go w głowę.

W Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej dawanie klapsów nie jest zakazane. Rodzice są uprawnieni do „rozsądnego dyscyplinowania” swoich latorośli. Zarzuty można usłyszeć, jeśli dziecko zostanie uderzone tak mocno, że zostawia to ślad - siniaka, opuchliznę, ranę ciętą, zadrapanie lub otarcie. Walijski rząd prowadzi też konsultacje na temat kategorycznego zakazu dawania klapsów.
piątek, 20 października 2017 07:28
 Czytaj poprzedni artykuł:
Nowa infolinia 555 dla ofiar oszustw bankowych
  Czytaj następny artykuł:
15-latek aresztowany pod zarzutem usiłowania morderstwa w Tamworth