Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Londyn pobiera opłatę ekologiczną za wjazd do centrum
Londyn pobiera opłatę ekologiczną za wjazd do centrum
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Od 23 października w centrum Londynu obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 10 funtów dla wszystkich samochodów które nie spełniają normy emisji spalin Euro IV. Oznacza to że płacić muszą kierowcy właściwie wszystkich aut zarejestrowanych przed 2006 r.

Opłata jest doliczana do pobieranej już od kilkunastu lat opłaty za wjazd do centrum. Wynosi ona 11,5 funta. Oznacza to, że stare auta, które chcą wjechać do strefy płatnego wjazdu, obejmującej rozległe centrum miasta zapłacą dwa razy więcej, jednorazowo – 21,5 funta. Opłaty są pobierane elektronicznie. System kamer skanuje tablice rejestracyjne aut przekraczających granice strefy.

Wprowadzona opłata dla najbardziej dymiących samochodów obowiązuje w dni powszednie od 7. do 18. Przepisy ustalają osobne limity dla samochodów, vanów, ciężarówek i autobusów, ale generalnie limitu czystości spalin nie spełnią pojazdy starsze niż dziesięcioletnie.

Opłata smogowa jest jednym z elementów walki o czystsze powietrze jaką prowadzi w Londynie burmistrz Sadiq Khan. Na niej zresztą się nie skończy, bo jest to tylko wstęp, do stworzenia w 2020 r. strefy niskiej emisji w centrum Londynu. Według planów samochody na benzynę zarejestrowane przed 2006 r. i te z silnikiem diesla sprzed września 2015 r. będą płaciły jednorazowo za wjazd do strefy 12,5 funta. Khan próbuje przekonać radnych by strefę wprowadzić rok wcześniej, a do 2021 r. rozszerzyć ją do północnej i południowej obwodnicy miasta.
wtorek, 24 października 2017 06:47
 Czytaj poprzedni artykuł:
Linie lotnicze Norwegian wycofują wszystkie loty z Birmingham do Hiszpanii
  Czytaj następny artykuł:
Kobieta wyrzuciła z okna mieszkania na szóstym piętrze 18-miesięczne dziecko – ratowali go Polacy?>