Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania 9 mln funtów odszkodowania dla matki, która przez błąd lekarza urodziła chore dziecko
9 mln funtów odszkodowania dla matki, która przez błąd lekarza urodziła chore dziecko
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
40-letnia kobieta otrzymała rekordowe odszkodowanie za urodzenie dziecka, które usunęłaby, jeśli wiedziałaby wcześniej, że chłopiec będzie ciężko chory - podaje Metro.

Omodele Meadows otrzymała 9 mln funtów odszkodowania za urodzenie we wrześniu 2011 roku syna Adejuwona. Gdy chłopiec przyszedł na świat okazało się, że cierpi na agresywną formę hemofilii oraz autyzm.

Cztery lata przed zajściem w ciążę Meadows przeszła test na hemofilię, ponieważ okazało się, że jeden z jej krewnych choruje na tę przypadłość. Przez pomyłkę lekarza dowiedziała się, że nic jej nie grozi. Po urodzeniu syna kobieta przeszła szczegółowe badania genetyczne, których wyniki potwierdziły, że jest nosicielką genu hemofilii.

Meadows postanowiła pozwać doktor Hafshah Khan, której prawnicy przyznali, że gdyby nie zaniedbanie lekarki, Adejuwon nigdy by się nie urodził. Khan nie zlecała osobiście badań krwi, przekazała jedynie pacjentce ich wyniki. Sędzia stwierdził, że nie jest jej łatwo przyjąć odpowiedzialność za tę sytuację. Jednak fakty są takie, że gdyby Meadows przeszła testy genetyczne w 2006 roku, okazałoby się, że jest nosicielką genu hemofilii, zanim zaszła w ciążę. Dodatkowo zostałyby przeprowadzone badania płodu i kobieta mogłaby zdecydować się na aborcję.

Teraz zasiadający w High Court sędzia Yip w pełni podtrzymał roszczenia matki i nakazał wypłacenie jej rekordowego odszkodowania. Sędzia tłumaczył, że ze względu na przeprowadzenie nieodpowiednich badań, kobieta uważała, że jej dziecko urodzi się wolne od ciężkiej choroby.
piątek, 24 listopada 2017 17:39
 Czytaj poprzedni artykuł:
Panika w londyńskim metrze, 16 osób rannych
  Czytaj następny artykuł:
Zobacz jak więzień z Birmingham zjada karaluchy