Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Policja grozi, że deportuje Polaka, który zgłosił przestępstwo popełnione przez jego landlorda
Policja grozi, że deportuje Polaka, który zgłosił przestępstwo popełnione przez jego landlorda
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Polak został zatrzymany i przebywa w areszcie od dwóch miesięcy, w trakcie których grożono mu deportacją, tylko dlatego, że zgłosił przestępstwo - twierdzą jego żona i prawnik.

48-letni Mirosław Zięba oraz jego 37-letnia żona Mariola Zięba mówią, że udali się na policję po tym, jak ich landlord wkroczył do wynajmowanego przez parę mieszkania w towarzystwie dwóch innych mężczyzn. Wszyscy mieli na sobie kominiarki i grożąc im kuchennym nożem oraz kijem baseballowym zmusili Polaków do opuszczenia lokalu.

W trakcie ataku Mariola Zięba została ranna i trafiła do szpitala. Jednak, gdy małżeństwo zwróciło się o pomoc do policji, funkcjonariusze zaczęli ich przepytywać na temat ich statusu imigracyjnego i przekazali Mirosława Ziębę urzędnikom imigracyjnym. 48-latek został przewieziony do znajdującego się w pobliżu Heathrow Colnbrook Immigration Removal Centre, gdzie nadal przebywa - poinformował dziennikarzy „Guardiana” prawnik Polaków.

Zięba jest obywatelem państwa unijnego, który do momentu zatrzymania legalnie pracował w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna ma kartotekę kryminalną. Przestępstwa popełnił mieszkając w Polsce - są datowane na rok 1990. Zięba dopuścił się serii wykroczeń, w tym rabunku oraz unikania obowiązku służby wojskowej. Mężczyzna odsiedział wyrok, a Home Office nie może deportować go jedynie na podstawie dawnych przestępstw, które zostały już ukarane.

Wcześniej było głośno o podobnym incydencie. Kobietę, która powiadomiła policję, że została porwana i zgwałcona, zatrzymano na podstawie przepisów imigracyjnych, kiedy zajmowali się nią specjaliści z centrum dla ofiar przestępstw na tle seksualnym.

Prawnik Polaków - Fahad Ansari reprezentujący firmę Duncan Lewis Solicitors - zapowiada, że jego klient będzie składał apelację. Data rozprawy została wyznaczona na 2 stycznia 2018 roku. Ansari mówi, że to przechodzi ludzkie pojęcie, że obecnie żyjemy w czasach, gdy cudzoziemcy mogą odczuwać lęk przed zgłaszaniem przestępstw policji, ponieważ sami mogą zostać zatrzymani i deportowani.
czwartek, 07 grudnia 2017 11:10
 Czytaj poprzedni artykuł:
Już w ten weekend świąteczna ciężarówka coca-coli w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Synoptycy zapowiadają opady śniegu w piątek