Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Piątkowe porozumienie ws. Brexitu daje gwarancje Polakom
Piątkowe porozumienie ws. Brexitu daje gwarancje Polakom
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Brytyjska prasa z zadowoleniem przyjęła zawarte w piątek porozumienie z Unią Europejską ws. warunków Brexitu. Obie strony musiały pójść na ustępstwa, a dokonany postęp potwierdza, że decyzja o Brexicie jest nieodwołalna - podkreślono.

"Porozumienie w sprawie Brexitu jest uczciwym rozwiązaniem kwestii związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty i zawiera ważne ustępstwa po obu stronach. Teraz negocjatorzy muszą skupić się na wypracowaniu okresu przejściowego" - ocenił "The Times".

W piątek KE i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu, dając tym samym unijnym przywódcom możliwość otwarcia rokowań o przyszłych relacjach handlowych między stronami. Dziś przywróciliśmy pewność obywatelom (...). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym jak Wielka Brytania opuści UE - powiedział Juncker. Jak tłumaczył dotyczy to prawa do łączenia rodzin, emerytury, czy pobierania nauki.

Porozumienie w sprawie Brexitu zagwarantuje prawa obywatelskie ponad 3 mln obywateli UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i milionowi obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają w UE - zapewniła na konferencji prasowej premier Theresa May.

Cieszę się, że możemy przejść do drugiej fazy negocjacji, by rozmawiać o kwestiach handlowych, bezpieczeństwie i dyskutować nad ambitnym planem przyszłych relacji (pomiędzy W. Brytanią i UE), co jest w interesie wszystkich - powiedziała May w Brukseli. Podkreśliła, że Londyn chce zbudować głębokie partnerstwo z UE, dzięki czemu zagwarantowana ma zostać przejrzystość prawa dla firm w UE i na Wyspach.
niedziela, 10 grudnia 2017 16:48
 Czytaj poprzedni artykuł:
W Birmingham będzie chłodno - odczuwalna temperatura spadnie do kilku stopni poniżej zera
  Czytaj następny artykuł:
Jutro wszystkie szkoły w Birmingham będą zamknięte