Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Historyczny dzień w parlamencie - pierwsza muzułmańska minister przemawiała w Izbie Gmin
Historyczny dzień w parlamencie - pierwsza muzułmańska minister przemawiała w Izbie Gmin
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Urodzona w Birmingham kobieta przeszła do historii. Jako pierwsza muzułmanka przemawiała w roli ministra przed posłami w Izbie Gmin.

Nusrat Ghani przemawiała z mównicy parlamentarnej, jako minister transportu. Kobieta otrzymała tę posadę dzięki zeszłotygodniowej rekonstrukcji rządu przeprowadzonej przez premier Theresę May.

Ghani urodziła się w Birmingham. Jej rodzice to imigranci z Kaszmiru. Kobieta studiowała na Birmingham City University. Z ramienia Partii Konserwatywnej startowała w 2010 roku do parlamentu z okręgu Ladywood, ale przegrała wtedy z przedstawicielką Partii Pracy Shabaną Mahmood. Dopiero pięć lat później została wybrana na posła. Reprezentowała okręg Wealden w hrabstwie East Sussex.

Podczas wystąpienia w Izbie Gmin powiedziała, że to ważny dla niej moment, bo jako pierwsza muzułmańska minister przemawia z mównicy parlamentarnej. Dodała, że obecny rok jest też bardzo istotny dla całego kraju, ponieważ będziemy obchodzić setną rocznicę uzyskania przez kobiety prawa do głosowania.

Pierwszą muzułmanką, która stała się członkiem rządu była powołana w 2010 roku przez premiera Davida Camerona Sayeeda Warsi. Kobieta zasiadała jednak w Izbie Lordów.
piątek, 19 stycznia 2018 08:58
 Czytaj poprzedni artykuł:
19-latek dźgnięty nożem we wtorek, kilka minut wcześniej wyszedł z aresztu, gdzie przebywał w związku z podejrzeniami o gwałt
  Czytaj następny artykuł:
„Umierał powoli na moich oczach” - zrozpaczona Polka opowiada o śmierci swojego dziecka