Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brytyjczyk obwiniający "Polaków" o utratę pracy, skazany na więzienie
Brytyjczyk obwiniający "Polaków" o utratę pracy, skazany na więzienie
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Bezrobotny Brytyjczyk, obwiniający "polskiego Pete’a" o utratę pracy, w akcie zemsty rzucił kamień w okno domu "Polaka", którego obwinił za swoje niepowodzenie.

W rzeczywistości ofiarą aktu przemocy nie padł Polak tylko obywatel Czech Patrik Michalek. Podczas rozprawy odbywającej się w sądzie magistrackim w Wigan poinformowano, że mężczyzna wraz z rodziną mieszka w Tyldesley od pięciu lat. Czech twierdzi, że nie zrobił niczego, co mogłoby sprowokować jego dawnego kolegę z pracy Patricka Morana do napaści, która miała miejsce w zeszły czwartek około godziny 8:30 przy Johnson Street.

Oskarżyciel Katie Beattie mówi, że szczęśliwym zrządzeniem losu w momencie działań Morana nikogo nie było w domu. Krótko po zdarzeniu Brytyjczyk zadzwonił na policję i przyznał się do tego, co zrobił. Wskazał funkcjonariuszom dokładne miejsce incydentu.

Mężczyzna mówił o tym, że stracił pracę, wspomniał o człowieku, którego nazywał „polskim Petem” i o tym, że powinien on wrócić do Polski. Upierał się, że nie jest rasistą, ale przez całą drogę do radiowozu wspominał o Polakach. Moran powiedział też policjantom, że zażywa narkotyki i przed przesłuchaniem powinien zostać przewieziony do szpitala na badanie. Przepytywany zagroził, że jeśli nie trafi do więzienia za to, co zrobił, wróci na Johnson Street i podpali dom.

Obrońca Morana - Kevin Liston - powiedział, że jego klient pracował w Morrisons w Astley przez prawie dziesięć lat i twierdził, że imigranci zmówili się przeciwko niemu sprawiając, że czas w pracy był dla niego nie do zniesienia. Mężczyzna przestał pojawiać się w firmie, a przełożeni w końcu go zwolnili. Wtedy życie oskarżonego zawaliło się - stracił dom, ponieważ nie było go stać na opłacanie czynszu.

Moran trafił do hostelu, ale był tam bardzo nieszczęśliwy, bo jego współlokatorzy zażywali heroinę i kokainę, więc aby ich uniknąć, stał się bezdomnym. Potem stwierdził, że lepiej będzie mu w więzieniu, dlatego rzucił kamieniem w dom Czecha i sam zadzwonił po policję.

Brytyjczyk przyznał się do motywowanego rasizmem zniszczenia mienia i złamania zasad warunkowego zwolnienia, które na niego nałożono za kradzież w październiku zeszłego roku. Usłyszał wyrok ośmiu tygodni więzienia. Podczas odczytywania kary sędzia powiedział, że czyn Morana był ewidentnie aktem zemsty o podłożu rasowym.
czwartek, 25 stycznia 2018 09:36
 Czytaj poprzedni artykuł:
W domu w Dudley znaleziono martwą kobietę - mężczyzna aresztowany pod zarzutem morderstwa
  Czytaj następny artykuł:
Zakład produkcji mięsa pod lupą inspektorów ds. żywności - klienci pubów pozbawieni nocy steków