Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Maplin i Toys R Us upadają - pracę może stracić ponad 5,5 tys. osób
Maplin i Toys R Us upadają - pracę może stracić ponad 5,5 tys. osób
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Dwie znane sieci są na skraju upadku. W związku z tym zagrożonych likwidacją jest aż ponad 5,5 tys. miejsc pracy.

W ciągu kolejnych 24 godzin zatrudniająca ponad 3 tys. osób firma Toys R Us przejdzie pod zarząd sądowy. Dodatkowo trwające 11 godzin rozmowy mające uratować sieć Maplin zostały zerwane, co oznacza, że posiadające 200 sklepów przedsiębiorstwo rychle ogłosi bankructwo.

Notujący straty Toys R Us od kilku tygodni poszukiwał kupca. Niestety działania okazały się bezowocne. Sieć sprzedająca zabawki i posiadająca w Wielkiej Brytanii 105 punktów handlowych jest filą amerykańskiego koncernu, który już w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ogłosił upadłość. Przyczyną tej decyzji były ogromne długi sięgające 5 mld dolarów (3,7 mld funtów).

Maplin z kolei jest własnością prywatnej firmy inwestycyjnej Rutland Partners. Od jesieni zeszłego roku zarząd tej firmy stara się znaleźć nowe źródła finansowania. Wtedy to przedsiębiorstwo straciło ubezpieczycieli kredytu, co oznaczało, że dostawcy domagali się zapłaty za towar z góry i nie byli skłonni odraczać płatności w terminie od jednego do trzech miesięcy od momentu dostawy.

W okresie bożonarodzeniowym sprzedaż w Maplin spadła o 7 proc. Częściowo przyczyniły się do tego braki w towarze spowodowane problemami z ubezpieczeniami kredytu. Sytuacja sieci stała się krytyczna, ponieważ stanęła ona w obliczu potężnego rachunku za podatek VAT opiewającego na kwotę 15 mln funtów. Termin płatności upływa 1 marca.

Firma prowadziła rozmowy z miliarderem Philipem Dayem posiadającym w swoim portfolio takie marki, jak Edinburgh Woollen Mill, Peacocks, Jaeger oraz Austin Reed, jednak z doniesień wynika, że we wtorek po południu rozmowy zostały przerwane.
środa, 28 lutego 2018 12:50
 Czytaj poprzedni artykuł:
Trzech mężczyzn podejrzewanych o zabójstwo aresztowanych w związku z wybuchem w Leicester
  Czytaj następny artykuł:
Trzęsienie ziemi w Kumbrii - mieszkańcy opowiadają o chwiejących się domach