Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Jest przełom w rozmowach w sprawie Brexitu - Wielka Brytania zgodziła się na warunki UE
Jest przełom w rozmowach w sprawie Brexitu - Wielka Brytania zgodziła się na warunki UE
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Jest porozumienie w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych - poinformował unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier.

Wielka Brytania zgodziła się, by reguły dotyczące swobodnego przepływu osób obowiązywały przez cały okres przejściowy, który ma trwać do końca 2020 roku. Oznacza to, że prawa będą mieli zagwarantowani także ci, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii po Brexicie oraz Brytyjczycy przyjeżdżający w tym okresie do UE. Wcześniej UK nie chciała się na to zgodzić.

To oznacza, że Polak, który pojedzie do UK np. w grudniu 2020 r., będzie objęty tymi samymi gwarancjami, co Polacy pracujący tam już teraz. Polakom będzie przysługiwać stałe prawo pobytu („status osoby osiedlonej”) po pięciu latach legalnego zamieszkiwania w Wlk. Brytanii – nawet jeśli te pięć lat upłynie po zakończeniu okresu przejściowego np. w grudniu 2025 r.

Gwarancje obejmą również „brexitowe dzieci”, czyli urodzone już po grudniu 2020 r. potomstwo obywateli UE, którym będzie przysługiwać pobyt tymczasowy bądź status osoby osiedlonej. W przyszłości przy opłatach za studia - podobnie jak jest teraz z obywatelami UE – dzieci te muszą być traktowane na równi z Brytyjczykami. Ponadto nie będzie ograniczeń w przekazywaniu brytyjskich zasiłków dla dzieci mieszkających np. u dziadków w Polsce.

Natomiast różnica pojawi się w przypadku związków (małżeństw, związków partnerskich) obywateli UE z obywatelami krajów spoza Unii. Obecnie Polak z Wlk. Brytanii ma pełną swobodę w sprowadzaniu do Anglii swojej np. rosyjskiej żony. Zachowa to prawo po okresie przejściowym, o ile ślub odbył się do końca 2020 r.
poniedziałek, 19 marca 2018 20:21
 Czytaj poprzedni artykuł:
W sobotę przestawiamy zegarki na czas letni
  Czytaj następny artykuł:
Autobus piętrowy, który miał być zezłomowany zostanie schronieniem dla bezdomnych w Birmingham