Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Donald Tusk: Jesteśmy przygotowani na to, że do Brexitu nie dojdzie
Donald Tusk: Jesteśmy przygotowani na to, że do Brexitu nie dojdzie

"Unia jest przygotowana na ostateczne porozumienie z Wielką Brytanią w listopadzie - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - "Ale oczywiście najbardziej jesteśmy przygotowani na scenariusz, w którym do brexitu nie dojdzie" - dodał.

W środę (14.11) brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że jej rząd ostatecznie porozumiał się z Brukselą co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i że porozumienie pozwoli "poprowadzić Wielką Brytanię ku jasnej przyszłości".


W czwartek jednak dymisję złożyło 4 ministrów. Najpierw zrezygnował minister do spraw Irlandii Północnej Shailesh Vara.

Następnie minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab. Jego rezygnacja była największym ciosem dla Theresy May.

Rezygnację złożyła też minister pracy i emerytur Esther McVey, która stwierdziła, że porozumienie nie szanuje wyników referendum z 2016 roku, oraz wiceminister ds. brexitu Suella Braverman.

Wszyscy zrezygnowali, ponieważ są przeciwni 585-stronicowej umowy Brexit, którą rząd brytyjski wstępnie uzgodnił z UE. Uważają że premier chętna, by pozwolić UE na narzucanie reguł Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Według brytyjskich mediów po odejściu ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominica Raaba, premier zaproponowała te stanowisko Michealowi Gove, ten jednak je odrzucił.

Aby umowa dotycząca brexitu weszła w życie musi jeszcze zostać zaakceptowana m.in. przez brytyjski parlament. Uzyskanie jego zgody może być niezwykle trudne.

Wspierająca May w kluczowych głosowaniach Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) zapowiedziała głosowanie przeciwko proponowanemu porozumieniu w sprawie brexitu, twierdząc, że otwiera ono drogę do naruszenia integralności terytorialnej Wielkiej Brytanii.

Szerszego poparcia dla niego nie ma także w ławach opozycyjnej Partii Pracy, której liderzy woleliby doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych.


Donald Tusk był wczoraj pytany przez dziennikarzy o dymisje w brytyjskim rządzie powiedział „Nie chcę komentować wydarzeń w Londynie, ale mogę powiedzieć, że Unia jest przygotowana na ostateczne porozumienie z Wielką Brytanią w listopadzie”.

„Jesteśmy także przygotowani na to, że nie dojdzie do porozumienia. Ale oczywiście najbardziej jesteśmy przygotowani na scenariusz, w którym do brexitu nie dojdzie” - powiedział szef Rady.

Pytany o ewentualną renegocjację porozumienia powiedział: „Uważamy, że po obu stronach wyczerpaliśmy nasz margines manewru. Jeśli ktoś ma ochotę na zmiany, to musi wziąć za to odpowiedzialność”

piątek, 16 listopada 2018 09:42
 

brexit


Czytaj poprzedni artykuł:
Wniosek o wotum nieufności wobec Theresy May coraz bardziej prawdopodobny
  Czytaj następny artykuł:
EE i Virgin Media ukarane grzywną w łącznej wysokości 13,3 mln funtów za nadmierne obciążanie klientów