Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

WhatsApp może wkrótce stać się nielegalny w Wielkiej Brytanii

WhatsApp może niedługozostać zabanowany w Wielkiej Brytanii, ostrzegł jego szef.

Nadchodząca brytyjska ustawa o bezpieczeństwie online może zmusić aplikację do osłabienia kompleksowego szyfrowania, które obecnie zabezpiecza wiadomości w usłudze, powiedział Will Cathcart, szef WhatsApp w firmie macierzystej Meta.


Potwierdził, że gdyby rząd zmusił firmę do osłabienia tego bezpieczeństwa, WhatsApp odmówiłby, pozostawiając otwartą możliwość całkowitego zakazu aplikacji w kraju.

Szyfrowanie typu end-to-end zabezpiecza wiadomości, zapewniając, że tylko ci, którzy je wysyłają i otrzymują, mogą je odczytać, nawet sam usługodawca nie ma do nich dostępu.

Firmy technologiczne i eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, że konieczna jest ochrona wiadomości przed hakowaniem i innymi zagrożeniami – ale urzędnicy, w tym ci w Wielkiej Brytanii, argumentowali, że należy ją osłabić, aby można było skanować wiadomości pod kątem nielegalnych treści.

Cathcart wyraził niedowierzanie, że firma będzie zmuszona do takiej polityki w Wielkiej Brytanii.

Według niego nadchodzące przepisy nie dają należytej pewności czy aplikacja nie zostanie zmuszona do osłabienia prywatności użytkowników.


„To niezwykła rzecz do przemyślenia” – powiedział.

„Doświadczenie, z jakim mieliśmy do czynienia na całym świecie, polega na tym, że zdarzało się to tylko w rządach, które próbowały rozprawić się z możliwością swobodnego komunikowania się swoich obywateli” - dodał.

Powiedział, że jeśli rząd Wielkiej Brytanii będzie naciskał na takie zmiany, WhatsApp odmówi, nawet pod groźbą całkowitego zakazu aplikacji w kraju.

Ustawa o bezpieczeństwie online została po raz pierwszy przedstawiona przez Borisa Johnsona i obecnie jest w drodze do parlamentu.

Pozwala ona rządowi lub regulatorowi Ofcom żądać, aby aplikacje skanowały wiadomości w poszukiwaniu materiałów terrorystycznych lub materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, co nie byłoby możliwe bez osłabienia szyfrowania, które obecnie chroni wszystkie wiadomości.


Władze mają już możliwość zażądania, aby aplikacje usunęły szyfrowanie, zgodnie z ustawą o uprawnieniach dochodzeniowych, której firmy, w tym Apple, wyraźnie się sprzeciwiały.

Jednak to szyfrowanie nadal obowiązuje, a Cathcart potwierdził, że WhatsApp nie otrzymał żądania usunięcia go z rządu Wielkiej Brytanii.

Jednak nadchodząca ustawa o bezpieczeństwie online obejmuje inne prawne „szare obszary”, które mogą ułatwić organom regulacyjnym lub rządowi żądanie osłabienia szyfrowania przez aplikacje, powiedział Cathcart.

Spowodowało to krytykę nie tylko ze strony WhatsApp, ale także konkurencyjnej bezpiecznej aplikacji do przesyłania wiadomości Signal, której szefowie poinformowali, że ​​„absolutnie w 100% odejdą” z Wielkiej Brytanii, jeśli otrzymają takie żądanie.

Zobacz też:


WhatsApp podkreślił, że oferuje tę samą aplikację na całym świecie i nie ma możliwości, aby osłabić szyfrowanie w Wielkiej Brytanii bez robienia tego samego gdzie indziej.

Nie zrobiłby tego, nawet gdyby został o to poproszony przez rząd Wielkiej Brytanii, powiedział Cathcart.

Wskazał też na kraje takie jak Iran, gdzie rząd zablokował aplikację – chociaż użytkownicy nadal mają do niej dostęp za pośrednictwem wirtualnych sieci prywatnych i innych technologii, które pozwalają ludziom obejść ograniczenia.


Jeśli tak by się stało w Wielkiej Brytanii, stanowiłoby to duży problem, powiedział Cathcart.

„Nie wiem, czy ludzie chcą żyć w świecie, w którym prywatna komunikacja z kimś musi być nielegalna” – powiedział.

Aby uniknąć takiej sytuacji, Cathcart wezwał rząd Wielkiej Brytanii do dodania sformułowania do ustawy, tak aby było jasne, że prywatne wiadomości różnią się od innych sieci społecznościowych i że szyfrowanie powinno być chronione.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Lidl i Asda przestają racjonować owoce i warzywa
 Czytaj następny artykuł:
Sieć supermarketów w UK sprzedawała wołowinę z Ameryki Południowej jako brytyjską