Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Farage wygrał debatę z Cleggiem- czy UK wyjdzie z Unii?
Farage wygrał debatę z Cleggiem- czy UK wyjdzie z Unii?
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Nick Clegg, liberalny demokrata i Nigel Farage, przewodniczący Ukip, zmierzyli się w debacie na członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Według pierwszych ankiet zwycięstwo leżało po stronie Farage`a który jest za opuszczeniem Unii.


Według ankiety przeprowadzonej przez YouGov, 57% osób uważa, że debatę wygrał Farange, w stosunku do 36% ankietowanych, którzy zwycięstwo przypisują Cleggowi. Dyskusja była emitowana w radiu i telewizji na żywo.

Głównym tematem było dalsze członkostwo UK w Unii Europejskiej. Farage nawał wspólnotę „nieudanym projektem”, z którego najlepiej wycofać się jak najszybciej. Przywódca Ukip podkreślił, że chce handlować z Europą, współpracować z Europą i „przyjaźnić się” z Europą, ale według niego odejście z Unii teraz jest najlepszym pomysłem i może posłużyć za wzór innym europejskim państwom. Chce też przeprowadzenia referendum na temat dalszego członkowstwa w UE jeszcze przed wyborami. Uważa, że Brytania musi zadać sobie najważniejsze od 300 lat pytanie: czy chce sama decydować o swoich rządach, czy nie.

Nick Clegg uważa, że UK jest lepsza, jako część Unii: silniejsza, bogatsza i bezpieczniejsza. Wielka Brytania nie powinna opuszczać UE ze względu na miejsca pracy i znaczenie na świecie. Zerwanie więzów ze wspólnotą utrudniłoby handel z państwami, do których państwo eksportuje najwięcej, a to oznaczałoby odrzucenie sukcesu gospodarczego.

Obaj politycy przedstawiali różne dane liczbowe, które wzajemnie się wykluczały i obaj oskarżali się o przekłamywanie danych. Clegg wypomniał np. Farage`owi, że w ulotkach jego partii znajduje się informacja, że ze względu na unijne prawo do wolnego poruszania się, do UK może przyjechać nawet 29 milionów Rumunów i Bułgarów. W rzeczywistości, w samej Rumunii i Bułgarii nawet tyle nie mieszka…

Clegg nalega, że bez imigrantów w UE brytyjski system zdrowia po prostu zawaliłby się i twierdzi, że to właśnie płacący podatki imigranci są odpowiedzialni za zamożność państwa. Dodaje, że duże firmy jak Siemens, Nissan i Ford mogłyby zamknąć swoje oddziały w UK, gdyby ta opuściła Unię. Farage twierdzi zaś, że przez wspólnotę państwo straciło kontrolę nad własnymi granicami.
czwartek, 27 marca 2014 07:56
 Czytaj poprzedni artykuł:
Rodzina zamordowanej nie chce, aby mordercy odbyli wykrok w Polsce
  Czytaj następny artykuł:
Zabójcze upały będą standardem