Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Rodzice odpowiedzą za obrzezanie dziewczynek
Rodzice odpowiedzą za obrzezanie dziewczynek
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Rodzice odpowiedzą przed prawem, jeżeli pozwolą na okaleczenie genitaliów swoich córek (FGM), a ofiary zyskają anonimowość – zapowiada David Cameron.

Premier bierze udział w spotkaniu Girl Summit organizowanym przez Unicef, które wynajduje krajowe i międzynarodowe sposoby walki z FGM i małżeństwami nieletnich dziewczynek. Nowe przepisy mają rozwiązać problem „raz na zawsze” podaje Guardian.

Okazuje się, że liczba kobiet w Anglii i Walii poddanych obrzezaniu jest dwukrotnie większa niż wcześniej sądzono. Najnowsze raporty pokazują, że w Anglii i Walii żyje 137 tysięcy ofiar FGM. Ich liczba znacząco zwiększyła się przez ostatnie 10 lat, ponieważ kobiety uciekały tutaj z ogarniętych wojnami państw – informuje City University i organizacja broniąca praw ludzi Equality Now.

Dla uczczenia pierwszego Gilrs Summit Cameron ogłosi nowe przepisy, które mają pomóc walczyć z FGM – teraz to rodzice będą odpowiedzialni za ochronę swoich córek przed tą procedurą i będą ponosili za to odpowiedzialność prawną. Obecnie, nie wolno przeprowadzać FGM na terenie Wielkiej Brytanii ani specjalnie wywozić córek zagranicę, by tam je okaleczyć. Nowe przepisy zwiększą sankcje za nieprzestrzeganie prawa.

Cameron chce także rozpocząć program prewencji, na który przeznaczy £1,4 miliona. Akcja ma pomóc zakończyć niebezpieczne praktyki oraz zapewnić pomoc ofiarom. Nowe wytyczne mają pomóc służbom w radzeniu sobie z problemem oraz być wskazówką, jak zachowywać się w stosunku do ofiar i chronić młode dziewczyny. Nowa służba będzie identyfikować kobiety, którym grozi FGM. Cameron podkreśla, że każda dziewczyna ma prawo do życia wolnego od przemocy i przymusu, bez zmuszania do zawarcia małżeństwa albo życia z psychicznymi i fizycznymi konsekwencjami okaleczenia genitaliów. Dodaje też, że takie odrażające praktyki – nie ważne jak głęboko zakorzenione w społeczeństwach – naruszają prawa kobiet na całym świecie, także tu, w UK.

Według najnowszych danych w Anglii i Walii żyje około 103 tysięcy kobiet w wieku 15 – 49, 10.000 poniżej 15 roku życia i 24 tysiące powyżej 50 roku życia, które zostały poddane FGM.
wtorek, 22 lipca 2014 06:51
 Czytaj poprzedni artykuł:
Polacy nie chcą wracać do Polski.
  Czytaj następny artykuł:
Ratownicy znaleźli 272 ciała na miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga?>