Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Cameron poprze Tuska, jako Przewodniczącego Rady Europejskiej
Cameron poprze Tuska, jako Przewodniczącego Rady Europejskiej
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
David Cameron chciałby, aby polski premier został Przewodniczącym Rady Europejskiej. Brytyjski polityk liczy na pomoc Polaka w renegocjacji warunków członkostwa UK.

Jak informuje brytyjska prasa, Cameron zapewnił Tuska o swoim wsparciu w czasie niedzielnej rozmowy telefonicznej. Kolejne rozmowy planowane są na sobotę podczas szczytu w Brukseli, w którym ma wziąć udział także Cameron.

Stanowisko Przewodniczącego, nazywanego prezydentem Europy, obecnie piastuje Herman Van Rompuy, którego kadencja kończy się w listopadzie. Dla Camerona obsadzenie sojusznika na ważnym stanowisku jest niezwykle istotne ze względu na zapowiadane na 2017r. referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Konserwatyści naciskają na Camerona, który ciągle popiera pozostanie we wspólnocie, do zmiany swojego zdania, jeżeli nie uda się renegocjować warunków członkostwa UK w zadowalający sposób.

Cameron potrzebuje też sojuszników po osadzeniu Jean-Claude Junckera na drugim ważnym stanowisku – Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Były premier Luksemburga otrzymał stanowisko mimo żywej opozycji ze strony Camerona.
środa, 27 sierpnia 2014 08:56
 Czytaj poprzedni artykuł:
Do Wielkiej Brytanii wróci lato?
  Czytaj następny artykuł:
Mieszkaniec Birmingham dzwonił na pogotowie 661 razy?>