Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Jakie zmiany w prawie wejdą od 1 października
Jakie zmiany w prawie wejdą od 1 października
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Z początkiem października zmieni się kilka przepisów prawnych. I chociaż większość z nich to niewielkie zmiany, warto o nich pamiętać.

Poniżej przegląd najważniejszych  nich:

Tax disc - od 1 października zniknie obowiązek umieszczania za szybą pojazdu tzw. Tax Disc, a kierowca będzie musiał jedynie opłacić podatek drogowy przez internet. Nowy system, czyli Automatic Number Plate Recognition, za pomocą kamer odczytuje odpowiednie dane z tablic rejestracyjnych samochodów. Wszystko ma się odbywać szybciej i nowocześniej, nikt już nie będzie patrzył czy na szybie jest odpowiednia nalepka.

National Minimum Wage - minimalna stawka brutto za godzinę pracy wzrośnie z 6,31 funtów  o 19 pensów, do sumy 6,50 funtów. Kwota ta dotyczyć będzie wszystkich pracowników powyżej 21 roku życia. W przypadku osób między 18 a 20 rokiem życia stawka minimalna wzrośnie o 10 pensów – z 5,03 funtów do 5,13 funtów. Dla pracowników w wieku 16 i 17 lat (poniżej 18 roku życia, ale powyżej wieku szkolnego) wzrośnie do 3,79 funtów. Wzrost zarobków odczują też praktykanci. Zarobią oni o 5 pensów więcej niż dotychczas.

The Intellectual Property Act 2014
- ustawa wprowadziła liczne zmiany do Patents Act z 1977r. Celem zmian było uproszczenie przepisów dotyczących praw autorskich i oszczędzenie pieniędzy przez mniejsze przedsiębiorstwa. Od dzisiaj prawem autorskim mogą być opatrzone także projekty, a wykorzystanie ich bez zgody autora będzie przestępstwem. Patenty będą musiały mieć też swoje adresy internetowe.

HMRC
- od teraz każdy, kto składa zeznanie i wypełnia w tym celu formularz SDLT1, 3 lub 4, będzie musiał podać także aktualny kod władz lokalnych (Local Authority code)  – w przeciwnym wypadku zeznanie zostanie odrzucone.

Children and Families Act - od dziś przyszli ojcowie dziecka, będą mieli prawo do niepłatnego dnia wolnego, by móc wziąć udział w dwóch wizytach przedporodowych u lekarza.

Help to Buy - rząd nie będzie udzielał pożyczek w ramach programu, jeżeli pożyczana kwota jest 4,5 razy większa od dochodów pożyczkobiorcy.

Ofiary agresywnej lub wprowadzającej w błąd reklamy będą mogły teraz bardziej efektywnie walczyć o swoje prawa i składać własne pozwy cywilne. Zyskają też prawo do wystąpienia o rekompensatę, nawet jeśli przegrają sprawę.

Home Office - wprowadził zakaz dla pubów i klubów promowania i organizowania gier, które maja na celu większe spożycie alkoholu. Pracownicy będą mieli też obowiązek informowania klientów, że w ofercie dostępne są mniejsze napoje, np. 125 ml kieliszki wina.

NHS - wprowadził prawny obowiązek szczerości w szpitalach, zasada będzie dotyczyła pracowników służby zdrowia i opiekunów. 


środa, 01 października 2014 14:44
 Czytaj poprzedni artykuł:
Suchy i ciepły wrzesień w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Dramatycznie zwiększa się handel ludźmi w UK