Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Angielskie Święto Bożego Narodzenia
Angielskie Święto Bożego Narodzenia
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
W Wielkiej Brytanii Wigilii nie ma. W ten wieczór, angielskie dzieci wywieszają skarpety, by następnego dnia odnaleźć je wypełnione prezentami. Święty Mikołaj w wigilijny wieczór wrzuca prezenty przez komin, w zamian zostawia się dla niego mince pies, czyli kruche babeczki z bakaliowym nadzieniem, a dla reniferów marchewkę.

W Wielkiej Brytanii najważniejszym dniem jest Dzień Bożego Narodzenia. Z samego rana, każdy sprawdza, co Święty Mikołaj zostawił w skarpetach, ale rozpakowanie prezentów zostawia się na czas po obiedzie.

Tradycyjny Christmas Dinner to zazwyczaj pieczony indyk i "christmas pudding". Zanim przystąpi się do jedzenia obiadu każdy otwiera znajdujący się przy jego talerzu cukierek w kształcie walca zawinięty w ozdobną folię zwany "Christmas Cracker". Otwarciu towarzyszy dźwięk podobny do sztucznych ogni a w środku znajduje się papierowa korona, zabawka oraz karteczka ze świątecznym żarcikiem.

O godzinie piętnastej mieszkańcy każdego domu zbierają się przed telewizorem, aby wysłuchać corocznego orędzia wygłaszanego przez Królową. Wieczór Bożego Narodzenia to czas na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół oraz wymianie prezentów.

Drugi dzień świąt, Boxing Day, czyli w dosłownym tłumaczeniu jest dniem pudełek. Tego dnia rozpoczynają się poświąteczne wyprzedaże. W tym dniu brytyjskie sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie.

W Wielkiej Brytanii narodził się też zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń. Londyn jest ojczyzną pierwszych kartek z życzeniami. Tradycja ta narodziła się w 1846 roku.
wtorek, 23 grudnia 2014 00:00
 Czytaj poprzedni artykuł:
Joe Cocker nie żyje
  Czytaj następny artykuł:
Boxing Day to przeszłość, największe wyprzedaże będą we wtorek