Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Ujawniono pytanie, jakie zostanie zadane w referendum unijnym
Ujawniono pytanie, jakie zostanie zadane w referendum unijnym
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Przedstawiciel Downing Street ujawnił formę pytania, jakie zostanie zadane Brytyjczykom podczas referendum unijnego.

Szczegółowe przepisy dotyczące tego zdarzenia zostały zawarte w „Referendum Bill”. Już teraz wiadomo, że pytanie będzie brzmiało: „Czy Zjednoczone Królestwo powinno pozostać członkiem Unii Europejskiej?”. Oznacza to, że zwolennicy pozostania w UE będą prowadzić kampanię na tak. 

Konserwatyści chcieli innej formy: „Czy uważasz, że Zjednoczone Królestwo powinno być członkiem Unii Europejskiej?”. Odrzucono ją ze względu na obawy Komisji Wyborczej, która stwierdziła, że niektórzy obywatele mogą sądzić, że UK do Unii nie należy.

Kwestia sformułowania użytego w pytaniu referendalnym budziła w Wielkiej Brytanii kontrowersje. Kampania na tak ma bowiem zwykle o wiele przychylniejszy odbiór społeczny niż kampania negatywna.

Biuro premiera powiedziało, że ujawnione informacje to duży krok do ustabilizowania sytuacji i określenia związków UK z Brukselą. Są także dowodem na to, że Cameron traktuje swoje obietnice poważnie.

Szef brytyjskiego rządu jutro spotka się z polską premier Ewą Kopacz. Następnie ma zaplanowaną wizytę u niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, której poparcie jest kluczowe dla planów renegocjacji. Odwiedzi także holenderskiego premiera Marka Rutte i francuskiego prezydenta Francois Hollande’a. Spotkanie z premier Danii Helle Thorning-Schmidt na razie zostało odłożone ze względu na ogłoszenie w tym kraju wyborów parlamentarnych.
czwartek, 28 maja 2015 07:13
 Czytaj poprzedni artykuł:
Opóźnienia w wysyłaniu na badania przyczyną wyższej śmiertelności na raka
  Czytaj następny artykuł:
Raport: Polskie szkolnictwo lepsze od brytyjskiego