Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania zaczęła bombardować Syrię
Wielka Brytania zaczęła bombardować Syrię
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Brytyjskie bombowce Tornado dokonały pierwszego nalotu na cele Państwa Islamskiego w Syrii zaledwie po kilku godzinach od wyrażenia na to zgody przez parlament w Londynie.

Według źródeł rządowych samoloty wystartowały z bazy RAF w Akrotiri, na Cyprze. Reuter, powołując się na świadków, poinformował, że w ataku uczestniczyły cztery maszyny, które startowały dwójkami w odstępie godziny. Dwie z nich powróciły już do bazy.

W środę wieczorem, Brytyjska Izba Gmin wyraziła zgodę na rozszerzenie działań zbrojnych przeciwko ISIS, przyjmując wniosek premiera Davida Camerona w tej sprawie stosunkiem głosów 397: 223. Wniosek został przyjęty po ponad dziesięciogodzinnej debacie, w której głos zabrało ponad 100 posłów, w tym m.in. brytyjski premier David Cameron, lider opozycji Jeremy Corbyn i minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

Największą uwagę zdobyło jednak piętnastominutowe wystąpienie ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni Hilary'ego Benna, który wbrew stanowisku szefa Partii Pracy - zdecydował się poprzeć rząd Davida Camerona i zagłosować za nalotami na cele IS w Syrii. "Rzeź w Paryżu pokazała nam klarownie zagrożenie, z którym się mierzymy. To mógł być Londyn, Glasgow, Leeds, Birmingham - i wciąż może być".

"Oni nami gardzą. Gardzą naszymi wartościami, wiarą w tolerancję i poczucie przyzwoitości. Wreszcie: gardzą naszą demokracją - tą samą, w ramach której podejmiemy dzisiejszą decyzję - wyliczał Benn, nazywając islamistów "faszystami" i porównując polityczną odpowiedzialność za zatrzymanie dżihadystów do tej związanej z Franco, Hitlerem i Mussolinim".

Wystąpienie Benna zostało nagrodzone przez Izbę Gmin długimi oklaskami po obu stronach Izby - zarówno przez polityków lewicy, jak i prawicy - co jest rzadko spotykane w brytyjskiej tradycji parlamentarnej.


Źródło:wp.pl
czwartek, 03 grudnia 2015 06:16
 Czytaj poprzedni artykuł:
Bruksela zastanawia się nad zawieszeniem strefy Schengen na dwa lata
  Czytaj następny artykuł:
Dziecko, które żyło nieco ponad godzinę najmłodszym dawcą organów w Wielkiej Brytanii