Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Pracodawco, szukasz polskiego budowlańca lub sprzedawczyni? Takie oferty pracy są sprzeczne z prawem.
Pracodawco, szukasz polskiego budowlańca lub sprzedawczyni? Takie oferty pracy są sprzeczne z prawem.
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Equality and Human Rights Commission (EHRC) opracowała nowe przepisy, zgodnie, z którymi nielegalnym będzie umieszczanie w ofertach pracy i reklamach wymagań dotyczących płci, określonego wieku lub narodowości.

Zatem nie będzie można już publikować ofert pracy, skierowanych konkretnie do kobiet czy mężczyzn lub do polskich budowlańców.

Hilsenrath zaleca pracodawcom, by w ogłoszeniach używali neutralnych płciowo sformułowań, nie kierowali ich do danych grup wiekowych, bo to może wykluczać albo osoby dojrzałe albo młode, czy nie wymagali posiadania określonych cech fizycznych.

Złamaniem prawa będzie też umieszczanie w reklamach banków wymagania posiadania stałego adresu do założenia rachunku bankowego, co jest dyskryminacją w stosunku do syryjskich uchodźców, którzy przez to nie będą mogli otworzyć konta.

Komisja określa jednak specyficzne wyjątki, gdy niektóre grupy mogą być wykluczone – donosi „Sunday Times”. Taka sytuacja dotyczy centrum wypoczynkowego oferującego basen jedynie dla kobiet, bo muzułmanki mogłyby czuć się niekomfortowo w otoczeniu mężczyzn.

EHRC wydała nowe przepisy, po otrzymaniu już ponad stu skarg od obywateli, którzy uważali, że pracodawcy publikując konkretne ogłoszenia łamali prawo. Szefowa organu Rebecca Hilsenrath tłumaczy, że regulacje mają za zadanie zapobiec niesprawiedliwemu traktowaniu i odmowie dostępu do jakiejś oferty pracy lub skorzystania z konkretnych usług.

EHRC to państwowy organ powołany do życia przez Equality Act in 2006, który jest odpowiedzialny za promowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących równości. Instytucja ta działa w Anglii, Walii oraz Szkocji.
poniedziałek, 29 lutego 2016 07:17
 Czytaj poprzedni artykuł:
Zapłacił council tax monetami jednopensowymi - było ich 750 kg
  Czytaj następny artykuł:
Setki skazańców starało się o pracę w szkołach w Birmingham!