Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Angielski może przestać być oficjalnym językiem Unii Europejskiej
Angielski może przestać być oficjalnym językiem Unii Europejskiej
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Angielski, drugi najczęściej używany na świecie język może przestać być oficjalnym językiem urzędowym Unii Europejskiej – powiedziała w poniedziałek Danuta Hübner, szefowa Komitetu Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Jest to kolejna konsekwencja wyniku brytyjskiego referendum unijnego.

Byłby to niepraktyczny ruch, bo angielski to język roboczy wielu instytucji unijnych, ale świadczyłby o malejących wpływach Londynu na Europę kontynentalną. Decyzja o jego wycofaniu mogłaby też rozwścieczyć Irlandczyków.

Zgodnie z zasadą każdy członek wspólnoty ma prawo nominować jeden z unijnych języków. Pomimo tego, że angielski jest najczęściej używanym w Europie i stanowi oficjalny język trzech krajów członkowskich, tylko Wielka Brytania postanowiła go nominować. Irlandia wybrała gaelicki, a Malta maltański – pisze Business Insider.

Hübner na konferencji poświęconej prawnym konsekwencjom Brexitu tłumaczyła, że angielski należy do języków oficjalnych, bo zgłosiła go Wielka Brytania. Jeśli tego kraju nie będzie już w Unii Europejskiej, język angielski również zniknie. Można by temu zaradzić, gdyby wszystkie państwa Wspólnoty jednogłośnie przegłosowały zmianę zasad rządzących językami urzędowymi. Można by w drodze wyjątku pozostawić angielski.
wtorek, 28 czerwca 2016 06:40
 Czytaj poprzedni artykuł:
28-latek z Birmingham oskarżony o przygotowanie zamachu terrorystycznego
  Czytaj następny artykuł:
Sensacja stała się faktem! "Brexit" angielskich piłkarzy!
?>