Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Zdrowie Dziś weszło w życie nowe prawo dotyczące jazdy pod wpływem narkotyków i niektórych leków
Dziś weszło w życie nowe prawo dotyczące jazdy pod wpływem narkotyków i niektórych leków
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Dziś, czyli 2 marca 2015 roku w Anglii i Walii weszło w życie nowe prawo mające na celu zwalczanie zjawiska prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków i leków na receptę.

Ustawodawca chce wyeliminować z brytyjskich dróg kierowców, którzy ryzykują nie tylko swoim życiem, ale także życiem innych osób poprzez zażywanie substancji odurzających oraz zwiększonych dawek leków, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Nowe przepisy ustalają bardzo niewielki limit spożycia dla 8 najbardziej popularnych narkotyków takich, jak kokaina czy marihuana. Dodatkowo pod uwagę wzięto 8 leków na receptę, których zwiększone dawki mogą wpływać na osąd. Są to: clonazepam, diazepam, flunitrazepam, lorazepam, oxazepam, temazepam, metadon oraz morfina.

Jeśli osoby, które mają przepisane któryś z wymienionych leków spożywają je zgodnie z zaleceniami, mogą normalnie prowadzić auta. W ramach akcji „THINK!” dostępne są ulotki, które zawierają informacje zachęcające pacjentów do skonsultowania się z lekarzami lub farmaceutami, jeśli nie mają pewności, czy ich dawki są bezpieczne.

Kary za złamanie nowych przepisów obejmują: zakaz prowadzenia pojazdów przez co najmniej rok, mandat w wysokości do 5 tys. funtów, do pół roku więzienia, wpis do kartoteki kryminalnej, informacja o złamaniu przepisów wpisana do prawa jazdy przez 11 lat.
poniedziałek, 02 marca 2015 11:10
 Czytaj poprzedni artykuł:
Dziś wyniki naboru do "secondary school"
  Czytaj następny artykuł:
Najgorzej płatne zawody w Wielkiej Brytanii