Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Zdrowie W UK przeprowadzono pierwszą operację ratowania wzroku z użyciem komórek macierzystych
W UK przeprowadzono pierwszą operację ratowania wzroku z użyciem komórek macierzystych
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwszą eksperymentalną operację ratującą wzrok z wykorzystaniem komórek macierzystych wyhodowanych w laboratorium. Jeśli wynik zabiegu będzie pozytywny, będzie można tą metodą wyleczyć setki chorujących osób.

Do grudnia lekarze będą wiedzieli, czy kobieta, która przeszła zabieg odzyskała wzrok. Jej choroba objawiająca się degeneracją plamki żółtej miała związek z wiekiem. Operację przeprowadzono w Moorfields Eye Hospital w Londynie. W ciągu kolejnych osiemnastu miesięcy podobnej procedurze poddanych zostanie następnych dziesięciu pacjentów – pisze The Guardian.

Podczas zabiegu wykonuje się transplantację komórek oka nazywanych nabłonkiem barwnikowym siatkówki, który został wydzielony z komórek macierzystych i wyhodowany w laboratorium w postaci niewielkiego płata, który lekarze umieszczają za siatkówką.

Potencjał zabiegu jest ogromny. Pomimo tego, że pierwsza pacjentka miała „mokrą” odmianę degeneracji plamki żółtej, lekarze uważają, że ta metoda może zadziałać też w przypadku osób chorujących na odmianę „suchą”, którzy stanowią większość z 700 tys. pacjentów cierpiących na problemy z plamką żółtą.
wtorek, 29 września 2015 07:40
 Czytaj poprzedni artykuł:
Aldi otworzy sklep internetowy w Wielkiej Brytanii
  Czytaj następny artykuł:
Już niedługo w Birmingham pojedziemy tramwajem?>