Wigilia

Przepisy kulinarne, potrawy, gotowanie.

KobietaPostNapisane przez marfefka26 » 20 gru 2009, 10:35 Wigilia

Każdy z nas pochodzi z różnych regionów Polski i zwyczaje Bożonarodzeniowe,kulinarne w każdym regionie są inne. Napiszcie,co u Was stawia się na stole wigilijnym,co Wam najlepiej smakuje-i w miarę możliwości proszę o przepisy. Chciałabym w tym roku przyrządzić coś,czego być może nigdy nie próbowałam,a co może urozmaicić nasz wigilijny posiłek. Pozdrawiam

marfefka26
Rozeznany
 
 
Posty: 160
Wiek: 42
Dołączyła: 26 lut 2007, 09:46
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez pinsleepe » 20 gru 2009, 11:40 Re: Wigilia

ja w tym roku pierwszy raz robie zakwas na barszcz i pasztet tylko, ze nie mam maszynki do mielenia miesa to bede mielic w blenderze ;]
przepisy niewyprobowane to dawac nie bede :] zobaczymy czy wyjdzie. z zakwasem mam lekkiego stresa, bo czytalam na forach, ze latwo plesnieje czy cos.
i makowca tez robie piwrwszy raz, wiec jak ktos ma dobry przepis to...
sledzie w ciescie tez sa pycha.

wychodze z zalozenia, ze nawet jesli nie spedzam swiat z rodzina w pl to nie znaczy, ze nie moge miec rodzinnych swiat

pozdrawiam

ps dobra stronka z przepisami http://zpierwszegotloczenia.pl/specjaln ... wigilijne/
The main stumbling block in the way of any progress is and always has been unimpeachable tradition.

pinsleepe
Rozeznany
 
 
Posty: 204
Wiek: 40
Dołączyła: 6 lis 2007, 19:55
Lokalizacja: Manchester
Reputacja: 7
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Coolisty » 20 gru 2009, 16:07 Re: Wigilia

Dzisiaj przygotowaliśmy pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami oraz krokiety. Ponadto będzie barszcz, sałatki, karpik i jeszcze jakiś rodzaj ryby... Do końca nie wiem jaki.
Ze słodkości sernik, makowiec, ambasador i makówki (moje ulubione).
Nie wiem, może jakieś pomysły jeszcze się urodzą.
Avatar użytkownika
Coolisty
Początkujący
 
 
Posty: 22
Wiek: 44
Dołączył: 22 lip 2007, 13:33
Reputacja: 3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kitka » 21 gru 2009, 14:37 Re: Wigilia

U mnie w domu w Wigilię zawsze były na stole: pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, pstrąg smażony, śledzie w oleju, sałatka warzywna. Co rok dodatkowo jakieś inne potrawy, ale bez tych u góru nie byłoby dla mnie Wigili :wink:

U mojej babci są jeszcze kluski z makiem i groch z kapustą, ale ja tego nie lubię.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez marzencia2333 » 21 gru 2009, 16:54 Re: Wigilia

a ja zrobie swieta tak jak rok wczesniej tz. Barsz czerwony z uszkami, pierogi z kapusta i grzybami, ryba po grecku, sledz w sosie smitanowym i w oleju z lidla, salatka warzywna, chlebek i do niego ser zolty i takie tam.
Zyj szybko, kochaj mocno i nie umieraj :P
Avatar użytkownika
marzencia2333
Stały Bywalec
 
 
Posty: 463
Wiek: 39
Dołączyła: 11 paź 2007, 17:55
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 8
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kitka » 16 gru 2010, 10:21 Re: Wigilia

Przepis mojego taty :grin:

SAŁATKA ŚLEDZIOWA

Składniki:
- opakowanie matiasów
- 3 cebule
- 2 marchewki
- 4 spore ziemniaki
- majonez
- śmietana
- sól, pieprz

Ziemniaki ugotować na pół twardo w mundurkach. Marchewki również na ugotowac na pół twardo. Matiasy, marchew i ziemniaki pokroić na średnie kawałki, cebulę w piórka. Majonez wymieszać ze śmietaną na dość rzadki sos, dodac sól i pieprz do smaku. Układać warstwami, zaląc wszystko sosem i dobrze wzruszyć. Podawać z lodówki.
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 16 gru 2010, 15:09 Re: Wigilia

a wiec przede wszystkim zawszre na stole gosci kapusta z grzybami, kluski z makiemi bakaliami, karrp smazony ( i/lub ryba w occie lub galarecie),salatka wielowarzywna, sledz lub salatka sledziowa, ryba po grecku lub po japonsku, barszcz i do tego uszka/krokiety, pierogi z kapusta i grzybami, ciasta makowiec, sernik, pierniczki,
opcjonalnie moze byc tez zupa grzybowa, holabki z pieczarkami i kasza, kompot z suszonych oocow(ble:)
a na drugi dzien dochodzi pasztecik pieczony, klops, wedlina, kurczak lub indyk pieczony z warzywami na obiad :)
no i tona mandarynek i pomaranczy :)
"Krytyka jest jak lekarstwo, paskudne, ale trzeba ja przełknąć by zadziałała.."....
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez gaga01 » 16 gru 2010, 15:32 Re: Wigilia

no i tona mandarynek i pomaranczy :)[/quote]

u mnie tez:-) pamietam zapach pomaranczy na swieta z czasow dziecinstwa, to byl wtedy raryas:-)))

gaga01
Rozeznany
 
 
Posty: 100
Wiek: 40
Dołączyła: 4 wrz 2007, 13:56
Lokalizacja: Warszawa/Walsall
Reputacja: 1
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kitty » 16 gru 2010, 15:52 Re: Wigilia

gaga01 napisał(a):no i tona mandarynek i pomaranczy :)


u mnie tez:-) pamietam zapach pomaranczy na swieta z czasow dziecinstwa, to byl wtedy raryas:-)))[/quote]

U mnie nawet suszone pomarancze wisza na choince :D:D

A z jedzenia to tradycyjnie, barszcz z uszkami, ryba z ziemniaczkami i surowka, kapusta z grochem, zupa grzybowa,a na deser serniczek :-D Nigdy duzo w Wigilie nie jedlismy ;)
Avatar użytkownika
Kitty
Zadomowiony
 
 
Posty: 803
Dołączyła: 7 sty 2010, 16:01
Reputacja: 19
Neutralny

KobietaPostNapisane przez roslinka_zielona » 21 gru 2010, 13:29 Re: Wigilia

U nas 2ga małżeńska ale 1sza nie-polska Wigilia ale zapowiada się tradycyjnie:

śledzik w oleju i ś. w śmietanie

kluski z makiem i rodzynkami

pierogi z kapustą i grzybami

uszka z barszczem

ryba nie-karp!

kapusta z grochem

kasza z pieczarkami

kompot z suszu

i chyba to będzie wszystko jeśli chodzi o Wigilię

a na święta mam z tonę indyka

i upiekłam ciasteczka

i może jeszcze coś upiekę

a całość to będzie jedna wielka premiera!!

P.S. skąd bierzecie sianko?
Avatar użytkownika
roslinka_zielona
Rozeznany
 
 
Posty: 102
Wiek: 39
Dołączyła: 7 cze 2009, 21:30
Reputacja: 3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez skorpion1 » 17 gru 2011, 23:33 Re: Wigilia

Ja naprawde kocham Swieta :)
I juz chyba wiem dlaczego :wink:
Super watek i super przepisy!
Pozdrawiam

PS. A sianko mozna kupic w sklepie albo dziale dla pets/ zwierzat :idea:

skorpion1
Początkujący
 
 
Posty: 22
Dołączyła: 25 wrz 2011, 21:48
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 18 gru 2011, 03:44 Re: Wigilia

1. Zupa rybna
2. Karp smażony
3. Kapusta z grzybami
4. Grzyby z cebulą
5. Kapusta z grochem
6. Grzyby w cieście
7. Śledź w śmietanie
8. Rolmopsy
9. Makaron z makiem
10. CośMiWyleciało :/
11. Chleb
12. Opłatek

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 18 gru 2011, 10:18 Re: Wigilia

U mnie będą makówki, sernik ,Hołda ryb ,mandarynki i pomarańcze :D sernik i makówki zjem ja z moim , ryby i owoce wszyscy . Reszta jest zbyteczna bo i tak by się zepsuło , dzieci nic nie chcą jeść oprócz rybki i owoców , a szkoda kasy na jakąś symbolikę , lepiej wpłacić coś na jakąś organizację charytatywną . Sklepy i tak pootwierane jak człowiek będzie głodny to sobie kupi i zrobi. Tak oczywiście będzie w tym roku u mnie w domu bo nie mam ani gości ani nie jestem zbyt pobożna :)
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Anastazja » 18 gru 2011, 13:09 Re: Wigilia

A u mnie na wigilie tradycyjnie barszczyk czerwony z uszkami(bez tego nie wyobrazam sobie wigilii) Rybka po grecku,smazony losos w ciescie,kapusta z grochem,pierogi z kapusta i grzybami,sledziki w oleju i salatka sledziowa z jablkami.A w pierwszy dzien swiat na glowne danie pieke indyka do niego pieczone slodkie ziemniaki i salatka grecka,bedzie tez pieczony schab ze sliwka,piersi z kurczaka w ciescie,salatka warzywna i salatka z tunczyka no i rowniez mandarynki,pomarancze jakies lakocie,a z ciast to makowiec,plesniak(moje dziewczyny sie tym zajadaja) i snikers.Do nas tylko moja corka z chlopakiem przyjdzie i tez sami bedziemy siedziec.
Andzia
Obrazek
Avatar użytkownika
Anastazja
Zadomowiony
 
 
Posty: 820
Dołączyła: 1 sty 2007, 15:59
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 27
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Gaba76 » 18 gru 2011, 20:29 Re: Wigilia

my w tym roku tez sami :neutral: rodzinka dopiero na Sylwestra sprzylatuje :) zastanawialismy sie czy wogole cos robic... albo moze w angielskim stylu dla odmiany, ale oni to dopiero w niedziele zaczynaja swietowanie
no i robimy pare dan tylko: rybe po grecku, salatke warzywna, barszcz czerwony z torebki, pierogi z kapusta i grzybami w zamrazalniku juz czekaja a bigos wlasnie sie robi ;) moze jeszcze jakas rybke ze sloika dokupimy, koreczki sledziowe albo cos ;) no i oczywiscie jakas karme z tunczykiem albo lososiem dla kotka ;) a ze slodkosci kopiec kreta i moze jakies slodycze.
mamy tez taki plan, zeby w trakcie kolacji zrobic video konferencje z rodzinka przez skypa... to nie to samo jakby byli z nami, ale chociaz namiastka wspolnych Swiat :)
Gaba i czasami Rafii ;)

"Hate something? Change something... Make something better."
Avatar użytkownika
Gaba76
Stały Bywalec
 
 
Posty: 339
Wiek: 47
Dołączyła: 1 wrz 2011, 21:33
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 49
Pokojowy

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KUCHNIA