Wigilia

Przepisy kulinarne, potrawy, gotowanie.

KobietaPostNapisane przez kindzulinaa » 18 gru 2011, 21:17 Re: Wigilia

U mnie bedzie chyba karp,albo inna jakas ryba-bo jeszcze nic nie kupilam,barszczyk czerowny,pierogi,kapusta z grochem i grzybkami,bigos,rybka po grecku,matjasy w oleju,paszteciki z kapusta i grzybami.Mysle zeby zrobic kutie to chyba tez sie mowi na to wlasnie makowki??Pamietam jadlam ja u ciotki na slasku i byla przepyszna i tak sobie pomyslalam,zeby wlasnie ja zrobic.Tylko nie znam dokladnie przepisu,ale byla chalka moczona w mleku,mak,orzechy,rodzynki,cukier i chyba kandyzowana skorka pomaranczy(cos tam sie wymysli ;)).A no i z ciast to sernik i makowiec zawijany.Chcialam zrobic pierniczki ale nigdzie nie widzialam foremek metalowych.
A no i w pierwszy dzien swiat bedzie indyk.Anastazja,masz jakis sprawdzony przepis na indyka??bo ja bede pierwszy raz robic w calosci.
Avatar użytkownika
kindzulinaa
Zadomowiony
 
 
Posty: 877
Wiek: 37
Dołączyła: 28 cze 2007, 22:48
Reputacja: 22
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Anastazja » 18 gru 2011, 21:33 Re: Wigilia

kindzulinaa, Ja foremki metalowe kupilam w funciaku :) Dzis wlasnie moja cora piekla pierniczki,tzn.ja ciasto jej zrobilam a reszte ona.Jesli chodzi o indyka to ja w zeszlym roku robilam pierwszy raz i wyszedl przepyszny a robie go tak:.Dzien wczesniej nacieram go sokiem z 3 cytryn(indyk jest duzy i pieke go w calosci)papryka slodka w proszku, majerankiem i sola,zostawiam go na noc w lodowce.Na nastepny dzien nadziewam go jablkami i selerem naciowym i zaszywam.W formie do pieczenia rozpuszczam troche masla i wkladam indyka do nagrzanego piekarnika.Przez pierwsze pol godz temperatura 190 stopni,po pol godz zmniejszam temp do 180.Co pol godz polewam go sokiem pomaranczowym i sokiem wytworzonym z pieczenia tak na przemian.Indyka przykrywam folia aluminiowa odkrywam go pod koniec pieczenia aby sie przyrumienil .Na 1kilogram indyka przeznaczam jakas godzinke.Indyk po upieczeniu jest bardzo mieciutki i aromatyczny :) Polecam wyprobowac ten przepis.Do tak upieczonego indyka pasuja wlasnie bataty(slodkie ziemniaczki)
Andzia
Obrazek
Avatar użytkownika
Anastazja
Zadomowiony
 
 
Posty: 820
Dołączyła: 1 sty 2007, 15:59
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 27
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Gaba76 » 18 gru 2011, 21:57 Re: Wigilia

kindzulinaa napisał(a): Mysle zeby zrobic kutie to chyba tez sie mowi na to wlasnie makowki??Pamietam jadlam ja u ciotki na slasku i byla przepyszna i tak sobie pomyslalam,zeby wlasnie ja zrobic.Tylko nie znam dokladnie przepisu,ale byla chalka moczona w mleku,mak,orzechy,rodzynki,cukier i chyba kandyzowana skorka pomaranczy(cos tam sie wymysli ;)).


u mnie tez to bylo zawsze na wigilijnym stole, chociaz nie jestem ze slaska, ale mam tam rodzine - oni to nazywali makuchy. zawsze zostawialam sobie w brzuszku miejsce na te pysznosci :P robilam je kiedys tu w Anglii - taka mieszanke mielony mak z bakaliami kupowalam w polskim sklepie, tylko zamiast cukru dodawalam do niej jeszcze miod (dla mnie byla za malo slodka ;) )
a przepis jest bardzo prosty: ukladasz w glebokim naczyniu na przemian pokrojona w kromki chalke z masa makowo-bakaliowa (tak zeby chalka byla na dole i na gorze calej przekladanki) na koniec zalewasz cieplym mlekiem i przyciskasz np. talerzykiem (mozesz na to postawic cos ciezkiego bo chalka zacznie peczniec od mleka)
u mnie w domu wszystkie skladniki przygotowywalismy osobno - wlacznie z mieleniem maku i obieraniem orzechow z pielinek :roll: z ta mieszanka jest duzo prosciej a smakuje tak samo :)
Gaba i czasami Rafii ;)

"Hate something? Change something... Make something better."
Avatar użytkownika
Gaba76
Stały Bywalec
 
 
Posty: 339
Wiek: 47
Dołączyła: 1 wrz 2011, 21:33
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 49
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez kindzulinaa » 18 gru 2011, 22:07 Re: Wigilia

Anastazja,dzieki za przepisik :-) Na necie jak czytalam to na 5 kg indyka do 3 godzin podobno sie piecze go,hmmm ale to wtedy juz bede wiedziala jak sie bedzie robil.
A zeby tym sosem go polewac to kupilam taka jakby gruszke,nie wiem jak to fachowo sie nazywa.W Willkinsonie kupilam,daje linka moze sie komus przyda http://www.wilkinsonplus.com/kitchen-ut ... BdMw%3D%3D

Dodano: -- 18 gru 2011, o 22:13 --

Gaba76,dzieki rowniez Twoj przepis wykorzystam na te makuchy :) A tak sobie mysle,czy moge wziasc juz gotowa mase makaowa z bakaliami z puszki do tego.
Avatar użytkownika
kindzulinaa
Zadomowiony
 
 
Posty: 877
Wiek: 37
Dołączyła: 28 cze 2007, 22:48
Reputacja: 22
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Gaba76 » 18 gru 2011, 22:21 Re: Wigilia

kindzulinaa, no wlasnie taka mase mialam na mysli :) tylko nie pamietam w czym to bylo :oops: pare lat temu ostatnio to robilam (chyba troszke Ci namieszlam z tym obietraniem orzechow i mieleniem maku - mialam na mysli, ze tak robilismy kiedys w domu w Polsce :) ) ... myslalam zeby zrobic w tym roku, ale bym musiala sama calosc zjesc, bo moj pan za tym nie przepada
Gaba i czasami Rafii ;)

"Hate something? Change something... Make something better."
Avatar użytkownika
Gaba76
Stały Bywalec
 
 
Posty: 339
Wiek: 47
Dołączyła: 1 wrz 2011, 21:33
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 49
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Anastazja » 19 gru 2011, 15:29 Re: Wigilia

kindzulinaa, O wlasnie fajna sprawa taka grucha do polewania sosikiem :) Musze sobie tez takowa zaupic.Tej makuchy to ja jeszcze nigdy nie jadlam,ale jak to jest takie slodkie to raczej juz nie skosztuje tego,a brzmi pysznie.Kiedys moja babcia robila kutie,ale to chyba nie jest to samo?
Andzia
Obrazek
Avatar użytkownika
Anastazja
Zadomowiony
 
 
Posty: 820
Dołączyła: 1 sty 2007, 15:59
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 27
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Paga » 23 paź 2012, 17:34 Re: Wigilia

Tak se poczytalam i se skorzystam na ten rok z jednego przepisiku :D hi hi
... leżę w łóżku i rozmawiam z sufitem ... DLACZEGO ???? Wydaje mi się , że rozumie więcej niż podłoga .
Avatar użytkownika
Paga
Raczkujący
 
 
Posty: 94
Dołączyła: 31 maja 2012, 21:36
Lokalizacja: Walsall .
Reputacja: 12
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kitka » 28 paź 2012, 19:22 Re: Wigilia

Nie wiem, ja Wy, ale ja już święta czuje powoli :grin: W tym roku będę mieć rodzinke u siebie, więc juz planuje co i jak.
Jak macie jakieś fajne przepisy na potrawy, które pasują na Wigilię, bądź święta będę wdzięczna :wink:

ŚLEDZIE W SOSIE CHRZANOWYM - rewelacja!!!

jajko ugotowane na twardo 2 szt
gęsta śmietana 1 kubek
jogurt 1 kubek
majonez 3 łyżki
chrzan 2-3 łyżki
rodzynki 1 garść
sok z połówki cytryny 1 szt
matiasy 6-8 szt
sól, pieprz, koperek sporo

Filety opłukać, osuszyć i pokroić na małe kawałki.
Rodzynki wrzucić na 3 minuty do wrzącej wody, odsączyć, ostudzić. Posiekać jajka, wrzuciś do matjasów i rodzynek.
Wymieszać śmietanę z jogurtem, majonezem i chrzanem. Doprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny i koperkiem. Odstawić do lodówki na kilka godzin.
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez vanilia » 1 lis 2012, 23:18 Re: Wigilia

Może nie każdy lubi, ale ja bardzo i chyba zrobię w tym roku jeśli uda mi się dostać pszenicę:
Kutia

1 szklanka ziaren pszenicy
1 szklanka maku
1/2 szklanki cukru pudru (lub do smaku)
aromat migdałowy
4 łyżki miodu
5 dkg rodzynek
5 dkg migdałów
2 szklanki słodkiej śmietanki
Kutię robimy z pszenicy, maku i bakalii, a to znaczy, że czeka nas namaczanie, gotowanie i mielenie. Dlatego należy dobrze rozplanować pracę, aby nie zaskoczyła nas pierwsza gwiazdka. Pszenicę namaczamy dzień wcześniej, uprzednio ją oczyszczając, a następnie zalewając wrzącą wodą. Pszenica powinna pęcznieć przez noc, bo z samego rana zabierzemy się za jej gotowanie. Pierwszy raz wystarczy doprowadzić ją do wrzenia, a później odcedzić. Następnie zalewamy świeżą wodą i gotujemy około 4 godzin. Odcedzamy i zostawiamy do ostygnięcia.
Pora na mak. Wystarczy go jedynie sparzyć, odsączyć, odparować i zemleć dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa. Pszenicę łączymy z makiem i dosładzamy podgrzanym uprzednio jasnym miodem. Proporcje w zasadzie zależą od tego, jaką słodycz chcemy uzyskać, więc śmiało możemy miodu dodać więcej. Mieszając naszą kutię dodajemy solidną porcję bakalii i całość zamykamy w lodówce na minimum 2 godziny.

Polecam przepisy ze strony www.smaker.pl
Fajne przepisy na każdą okazję
"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
Avatar użytkownika
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posty: 684
Dołączyła: 24 maja 2007, 12:04
Lokalizacja: Sheldon
Reputacja: 47
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Kitka » 2 lis 2012, 16:56 Re: Wigilia

Znalazłam w necie dwa przepisy, które na pewno wykorzystam na Wigilię.
Zaskoczę teściową :D 8)

Kulki śledziowo-pieczarkowe
Obrazek

Składniki
7 wymoczonych płatów śledziowych matias
4 ugotowane ziemniaki
5 ogórków konserwowych
5 uduszonych pieczarek
1 łyżka masła
2 cebule cukrowe
1 łyżka posiekanego szczypiorku
sól
pieprz
3 łyżki majonezu

Wymoczone śledzie pokroić w drobną kosteczkę. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę cukrową, ogórki konserwowe i drobno pokrojone w kostkę ugotowane ziemniaki..
Pieczarki drobno pokroić w kostkę i udusić około 10 min na łyżce masła, odsączyć i dokładnie wystudzić. Dodać do pozostałych składników, doprawić solą , pieprzem i majonezem, dokładnie wymieszać. Formować łyżką lub ręką kulki i układać na półmisku, przykryć folią aluminiową i odstawić na 2 godz w chłodne miejsce, następnie podawać.


Terrina z wędzonego łososia i zielonego ogórka

Obrazek

Składniki, 12 porcji:
• 480 g wędzonego łososia (pokrojonego w cienkie plasterki)
• 300 g kremowego serka ziołowego (np. ziołowej Philadelphii)
• świeżo zmielony czarny pieprz
• skórka z 1 cytryny (tylko żółta część) + ósemki cytryny do serwowania
• 1 świeży ogórek

Oraz: podłużna forma o pojemności 750 ml - 1000 ml, folia przeźroczysta, obieraczka do warzyw, kawałek tektury

Przygotowanie:
•Zwilżyć formę i wyłożyć ją przeźroczystą folią, tak aby wystawała poza brzegi formy. Następnie ułożyć plasterki łososia (wykorzystując 180 g), tak aby również wychodziły poza brzegi formy. Resztę łososia zmiksować blenderem z serkiem i skórką cytrynową, doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
•Wyłożyć 1/3 masy na dno formy, wyrównać powierzchnię. Przyciąć końce ogórka do długości formy, następnie obieraczką do warzyw wycinać długie i cienkie plastry ogórka, odrzucając początkowe plasterki samej skórki. Kontynuować wycinanie plasterków do momentu aż pojawią się nasiona. Powtórzyć z drugiej strony ogórka. Odłożyć 8 - 10 najładniejszych plasterków i osuszyć je papierowym ręcznikiem.
•Ułożyć połowę plasterków ogórka wzdłuż formy, jeden plasterek obok drugiego. Przykryć drugą częścią masy z łososia, wyrównać i znów ułożyć plasterki ogórka. Położyć ostatnią część masy, wyrównać powierzchnię, zamknąć terrinę wystającymi plasterkami łososia i folii.
•Na wierzch położyć kawałek tektury docięty do wymiarów formy i położyć na nim pełne puszki lub słoiki. Tak obciążoną terrinę włożyć do lodówki na noc.
•Wyłożyć terrinę na talerz, zdjąć folię przeźroczystą, pokroić ostrym nożem na 8 plastrów i podawać na przystawkę z pieczywem i ósemkami cytryny do skrapiania.

vanilia Moja babcia robi kutię, ale nie przepadam :?
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Ela Eriska » 2 lis 2012, 21:53 Re: Wigilia

W zeszłym roku na Wigilie po raz pierwszy przygotowałam śledzie po kaszubsku,okazały sie bardzo smaczne i polecam ten przepis:


Składniki:
0,5 śledzi solonych,
1 kg cebuli,
koncentrat pomidorowy 30%
śliwki suszone wg uznania ale wystarczy 4-5
2-3 ogórki kiszone
pieprz, sol, majeranek,
mleko,
olej

Śledzie moczymy w mleku (w zależności jak bardzo są słone od godziny do całej nocy), kroimy w paseczki. Cebulę kroimy w piórka i dusimy na dużej ilości olej. Wrzucamy pokrojone suszone śliwki. Dorzucamy drobno pokrojonego kiszonego ogórka Można nie dodawać ogórka ale z dodatkiem ma wyraźniejszy smak.Doprawiamy soą,pieorzem i majerankiem.Dusimy do momentu aż cebula ściemnieje a ogórek i śliwki zmiękną. Dorzucamy koncentrat pomidorowy. Dusimy jeszcze przez chwile. Całość wrzucamy do słoika bądz półmiska warstwami - cebula, śledzie, cebula). GOTOWE! - najlepiej zostawić do następnego dnia i potem pozostaje już tylko konsumować:)
Mniam,pisząc przepis narobiłam sobie takiego smaka na śledzika że hoho:)

Dodano: -- 2 lis 2012, 23:02 --

Kitka
Terrina z wędzonego łososia i zielonego ogórka wygląda baaardzo apetycznie,na bank zaskoczysz teściową:)
A ja zaskocze nią mojego na jutrzejszą kolacje

:lol: :D
kapitalny przepis,dzięki
Gdy wyliczam
dary losu...
Was zawsze liczę podwójnie...

Ela Eriska
Rozeznany
 
 
Posty: 255
Wiek: 47
Dołączyła: 13 maja 2011, 16:05
Reputacja: 31
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez vanilia » 16 lis 2012, 13:45 Re: Wigilia

"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
Avatar użytkownika
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posty: 684
Dołączyła: 24 maja 2007, 12:04
Lokalizacja: Sheldon
Reputacja: 47
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Kitka » 16 lis 2012, 23:21 Re: Wigilia

vanilia Super dzięki:)

Ela Eriska Smakowała mężowi :?: :grin:
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 19 lis 2012, 21:59 Re: Wigilia

szukam jakis nowych przepisow i inspiracji na swieta hmm.... kutia czy makowki odpadaja nielubie takich rzeczy za bardzo ;)

napewno na 2 dzien bedzie indyk z zurawinai jablkami ,lub w pomaranczach z miodem, szukam przepisu na jakis ciekawy farsz, na ciekawa salatke.

na wigilie bedzie barszcz uszkami, pierogiz kapusta i grzybami, bo tow szystkch ulubone ;)) pewnie jakas kapusta z grzybkami lesnymi mmmmm ;), jakas rybka smazona, w occie, po grecku czy cus...i co dalej hmmmmm...
:) coraz blizej swieta:)
"Krytyka jest jak lekarstwo, paskudne, ale trzeba ja przełknąć by zadziałała.."....
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez vanilia » 20 lis 2012, 09:00 Re: Wigilia

bogini8, polecam Ci stronę www.smaker.pl tam napewno znajdziesz inspiracje na obiadki czy sałatki, a jeśli chodzi o ciasta to najlepsza strona jaką znam i ciasta zawsze wychodzą nawet jak sie ma dwie lewe ręcę to www.mojewypieki.com . Napewno znajdziesz coś dla siebie
"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
Avatar użytkownika
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posty: 684
Dołączyła: 24 maja 2007, 12:04
Lokalizacja: Sheldon
Reputacja: 47
Pokojowy

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KUCHNIA