Czy karta stałego pobytu pozwala podróżować do Polski?

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy
Ważność paszportu mi się skończyła, dowód został w Polsce, a została mi tylko niebieska książeczka stałego pobytu w U.K. Chciałbym zapytać się czy dokument ten jako jedyny wystarczy aby polecieć teraz do Polski i powrócić do Anglii?
Wcześniej wydawało mi się że muszę Brytyjski stały pobyt, pokazywać wraz z Polskim paszportem, co dla Polaków jest nie potrzebne bo nie potrzebujemy wizy, ale teraz nie wiem czy w przypadku nie posiadania innego dokumentu ten pozwoli mi przekroczyć granicę. Dziękuję.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

Na nie ważnym paszporcie wrócisz do kraju.A do Anglii zabierzesz dowód osobisty i po sprawie.

piopaw
Rozeznany
 
 
Posty: 158
Wiek: 42
Dołączył: 7 gru 2007, 18:43
Reputacja: 5
Neutralny

Mozna tez zalatwic nowy paszport w ambasadzie polskiej w Londynie, wydaje mi sie to najlepszym bo pewnym sposobem...
Avatar użytkownika
ewela119
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2132
Wiek: 36
Dołączyła: 12 mar 2009, 17:58
Lokalizacja: Coventry
Reputacja: 109
SzanowanySzanowany

To zawożenie jednego dokumentu a przywożenie drugiego, przypomina mi żartobliwą zagadkę o wilku, kozie, i kapuście :mrgreen:
Mnie jednak bardziej chodzi o informacje na temat karty stałego pobytu, czy sama ta ksiażeczka wystarczy do podróży? Dziekuję.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

Pytaj anglików na granicy, nie nas :D Jak im wystarczy. Toż oni kontrolują - nikt inny :)
ewela119 napisał(a):Mozna tez zalatwic nowy paszport w ambasadzie polskiej w Londynie, (...)

w konsulacie, jak już, w konsulacie.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

soniac napisał(a):Mnie jednak bardziej chodzi o informacje na temat karty stałego pobytu, czy sama ta ksiażeczka wystarczy do podróży? Dziekuję.

Ponieważ jest na niej napisane, żeby pokazywać ją przy przekraczaniu granicy, spróbowałam to zrobić podczas pierwszego mojego wyjazdu po jej otrzymaniu. Oczywiście nie zamiast paszportu tylko oprócz niego. Wywołałam popłoch, bo nikt (ani człowiek w okienku ani jego przełożony, którego ten pierwszy wezwał) nie miał pojęcia co to takiego. Po kilkuminutowych deliberacjach poinformowali mnie, że karta służy do pokazywania przy zatrudnianiu się, a nie na granicy :-)
Jestem przekonana, że nie tylko Cię na nią nie wypuszczą (a już mur beton nie wpuszczą), ale w ogóle nie będą wiedzieć, co to takiego.

Galadriela
Stały Bywalec
 
 
Posty: 307
Dołączyła: 1 cze 2008, 18:00
Reputacja: 9
Neutralny

AdamBoltryk napisał(a):w konsulacie, jak już, w konsulacie.


http://www.london.polemb.net/

Jak byk napisane ambasada, wiec niby dlaczego konsulat?
Avatar użytkownika
ewela119
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2132
Wiek: 36
Dołączyła: 12 mar 2009, 17:58
Lokalizacja: Coventry
Reputacja: 109
SzanowanySzanowany

Na niewaznym paszporcie wpuszcza Cie do Polski na 100%. Gorzej jakbys chcial na nim wyjechac do Anglii.
W Twoim przypadku wystarczy Ci tylko stary paszport zeby wydostac sie z UK, nie potrzebujesz zadnej ksiazeczki stalego pobytu ani zaswiadczen itp z konsulatu.

Cava
Początkujący
 
 
Posty: 29
Wiek: 35
Dołączyła: 11 mar 2010, 13:03
Reputacja: 1
Neutralny

Cava napisał(a):Na niewaznym paszporcie wpuszcza Cie do Polski na 100%. Gorzej jakbys chcial na nim wyjechac do Anglii.
W Twoim przypadku wystarczy Ci tylko stary paszport zeby wydostac sie z UK, nie potrzebujesz zadnej ksiazeczki stalego pobytu ani zaswiadczen itp z konsulatu.

Ten problem byl juz gdzies walkowany - niestety nie pamietam gdzie ;-(
Ale jak mi sie przypomina to wjedziesz do Polski... jak do niej dojedziesz czy dolecisz - na pewno LOT nie ma problemu z neiwaznymi paszportami, nie wiem jak z BA, ale z tego co wiem to Ryan nie przyjmuje pasazerow z niewaznym paszportem, nie wiem jak Wizz.
A nie mozesz poprosic kogos w Polsce zeby kurierem Ci dowod przeslal (DHL czy czyms takim?) Wyjdzie taniej niz lot z Heathrow ;-)

tomtor
Raczkujący
 
 
Posty: 58
Dołączył: 10 sty 2008, 02:06
Reputacja: 3
Neutralny

ewela119 napisał(a):
AdamBoltryk napisał(a):w konsulacie, jak już, w konsulacie.


http://www.london.polemb.net/

Jak byk napisane ambasada, wiec niby dlaczego konsulat?

Gdzie Ty widzisz tego byka? Bo ja pomimo okularów nie mogę go dostrzec.
Za to, na 3ciej pozycji w menu tutaj
http://www.londynkg.polemb.net/
jest Dział Paszportowy. Po kliknięciu na niego mamy jak byk
http://www.londynkg.polemb.net/index.php?document=23

Pozdrawiam.

PS. Załatwiałem, to wiem. Ty załatwiłaś Paszport w ambasadzie? no to Ci sie po prostu udało. Jak nie - to lepiej nic więcej nie pisz w temacie.

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

Zgodnie z prawem międzynarodowym to konsulat jest odpowiedzialny za sprawowanie opieki nad obywatelami swego kraju przebywającymi w innym państwie, w tym zawiera się załatwianie wszelkich spraw formalnych (jak np. nowy paszport). Ambasada zaś reprezentuje swój kraj, jego politykę zagraniczną. To tak gwoli ścisłości :-) Niestety jednak przeciętny zjadacz chleba nie rozróżnia owych dwóch pojęć, może również przez fakt, iż w większości przypadków konsulat funkcjonuje przy ambasadzie :-)

Aletheia
Przyczajony
 
 
Posty: 1
Wiek: 39
Dołączyła: 11 lip 2009, 20:18
Reputacja: 0
Neutralny

Aletheia napisał(a):Zgodnie z prawem międzynarodowym to konsulat jest odpowiedzialny za sprawowanie opieki nad obywatelami swego kraju przebywającymi w innym państwie, w tym zawiera się załatwianie wszelkich spraw formalnych (jak np. nowy paszport). Ambasada zaś reprezentuje swój kraj, jego politykę zagraniczną. To tak gwoli ścisłości :-) Niestety jednak przeciętny zjadacz chleba nie rozróżnia owych dwóch pojęć, może również przez fakt, iż w większości przypadków konsulat funkcjonuje przy ambasadzie :-)


Amen :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI