Formatowanie

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

MężczyznaPostNapisane przez Lukaas85 » 29 lip 2007, 17:41 Formatowanie

Hej, Zabieram sie za formatowanie komputerka. Mam 40GB dysk i wszystkie programy, pliki itp mam na 1 partycji dlatego ktos mi poradzil zebym zrobil format dysku i pozniej porobil partycje.

Mam wiec prosbe: jesli ktos ma jakies wazne porady, cos o czym musze koniecznie pamietac robiac format, czego nie wywalac itp to prosze o posciki :wink:

Ta. :mrgreen: :roza:


ps. nie robilem tego wczesniej wiec nie wiem czy usunie mi tez windowsa...
mam dodatkowy dysk twardy (zewnetrzny), chce przeniesc wszystkie dane (mp3, zdjecia), zrobic kopie programow, odlaczyc ten dysk i wyrzucic wszystko z komputera. pozniej oczywiscie porobic 2, 3 partycje(w tym jedna systemowa) i przeniesc spowrotem wszystkie dane, zainstalowac programy.
Czy to jest dobry sposob? Prosze o rady.
What would Elvis do?
Avatar użytkownika
Lukaas85
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1619
Wiek: 39
Dołączył: 20 cze 2006, 22:26
Lokalizacja: GłowaWłasnaOsobista
Reputacja: 1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez acmd » 29 lip 2007, 19:48 Re: Formatowanie

Hej!
1. Formatowanie, o ile się nie mylę usuwa wszystko z twardego dysku - Windowsa też, no chyba że w Viście jest jakiś patent, któy nazwali formatowaniem.
2. Jak masz 40stkę to nie ma sensu dzielenie tego na 3; dyski wyjdą zdecydowanie za małe. Pamiętaj, iż winda (a zakładam że masz to właśnie) w czasie pracy tworzy sobie róznego rodzaju katalogi tymczasowe, bufory etc na partycji systemowej - i im mniejsza partycja systemowa to winda chodzi wolnej :???: .
3. Najwyżej ma sens dzielenie na dwa - jest to dobre z tego powodu, że w razie krachu stytemu, wirusów etc. zazwyczaj wystarcza format partycji systemowej; zazwyczaj...
4. ale skoro masz dysk zewnętrzny, to może to jest rozwiązanie- używać dysku wew jako partycji systemowej, tryzmać tam windy i łatwo instalowalne programy, a dokumenty, zdjęcia, mp3, instalki trzymać na dysku zewętrznym. Ja tak robię i jedynym problemem jest konieczność przypinania kableka...

acmd
Raczkujący
 
 
Posty: 85
Dołączył: 21 mar 2007, 10:59
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Lukaas85 » 30 lip 2007, 07:02 Re: Formatowanie

acmd napisał(a):Hej!
1. Formatowanie, o ile się nie mylę usuwa wszystko z twardego dysku - Windowsa też, no chyba że w Viście jest jakiś patent, któy nazwali formatowaniem.


mam Windowsa XP, ale nie mam do niego plyty..
Jak kupowalem komputer to indows byl juz zainstalowany.
Musze wiec kupic windowsa tak? :???:
What would Elvis do?
Avatar użytkownika
Lukaas85
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1619
Wiek: 39
Dołączył: 20 cze 2006, 22:26
Lokalizacja: GłowaWłasnaOsobista
Reputacja: 1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez wsiaz » 30 lip 2007, 07:45 Re: Formatowanie

niekoniecznie, byc moze muszisz wlozyc tylko czysta plyte i windows sam sie zainstaluje po formatowaniu, lub mozesz sobie sciagnac , kupowanie to ostatecznosc
Ten pierwszy przepadek jest uzalezniony poprostu od kompa jakiego kupiles tzn zapytaj w sklepie
Avatar użytkownika
wsiaz
Zadomowiony
 
 
Posty: 833
Dołączył: 23 sty 2007, 23:03
Reputacja: -1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Lukaas85 » 30 lip 2007, 09:29 Re: Formatowanie

a jest jakikolwiek sposob na zrobienie choc 1 partycji extra ale bez usuwania windowsa?
jesli ktos sie zna to niech zagada na moje gg. 2212870
pozdr :wink:
What would Elvis do?
Avatar użytkownika
Lukaas85
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1619
Wiek: 39
Dołączył: 20 cze 2006, 22:26
Lokalizacja: GłowaWłasnaOsobista
Reputacja: 1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 30 lip 2007, 09:40 Re: Formatowanie

Lukaas85 napisał(a):a jest jakikolwiek sposob na zrobienie choc 1 partycji extra ale bez usuwania windowsa?

PartitionMagic powinien zalatwic sprawe.
jesli chodzi o system to sprawdz czy nie masz ukrytej partycji z obrazem systemu.
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Lukaas85 » 30 lip 2007, 12:53 Re: Formatowanie

Adam napisał(a):
Lukaas85 napisał(a):a jest jakikolwiek sposob na zrobienie choc 1 partycji extra ale bez usuwania windowsa?

PartitionMagic powinien zalatwic sprawe.
jesli chodzi o system to sprawdz czy nie masz ukrytej partycji z obrazem systemu.


Adam, mam jedna partycje 'C' 40GB- tyle wiem :mrgreen:
co to jest ukryta partycja z obrazem systemu?

znalazlem w necie programy do tworzenia kopii zapasowych ale nie wiem czy mozna robic kopie zapasowe calego systemu (windowsa). jesli mozna to czy moge zrobic kopie zapasowa systemu, przerzucic ja na dysk zewnetrzny, sformatowac dysk C i przeniesc ta kopie spowrotem na C?
What would Elvis do?
Avatar użytkownika
Lukaas85
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1619
Wiek: 39
Dołączył: 20 cze 2006, 22:26
Lokalizacja: GłowaWłasnaOsobista
Reputacja: 1
Neutralny

PostNapisane przez KA i PE » 30 lip 2007, 15:21 Re: Formatowanie

stary, ja ci radze kup flaszke dobrej wody, znajdz kogos kto sie na tym zna, wez kompa pod pache i jedz tam. plusy:

nawet jak cos spierdzieli to bedziesz mial winnych
zwiekszasz szanse ze sie uda
masz okazje zeby sie napic

minusy

koszt flaszki

ja bym tak zrobil

pozdrawiam

pe

KA i PE
 
 

MężczyznaPostNapisane przez acmd » 30 lip 2007, 18:21 Re: Formatowanie

Adam napisał(a):jesli chodzi o system to sprawdz czy nie masz ukrytej partycji z obrazem systemu.


Z ciekawości - jak się to sprawdza? Ja mam podejrzenie, że mam wlaśnie coś takiego, tylko nie umiem tego sprawdzić.
ech człowiek się robi z wiekiem coraz większym lamerem :???: .

acmd
Raczkujący
 
 
Posty: 85
Dołączył: 21 mar 2007, 10:59
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 30 lip 2007, 18:58 Re: Formatowanie

klikasz prawym na moj komputer wybierasz zarzadzaj, potem menadzer dyskow. powinno ci wyswietlic wszystkie dyski jakie masz w systemie. jesli przy dysku c znajduje sie jakas mala partycja 4GB bez literki . (EISA configuration) to znadzy ze masz obraz systemu na dysku i w kazdej chwili mozesz postawic system na nowo bez plyty
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Shon » 30 lip 2007, 20:13 Re: Formatowanie

Adam,
PartitionMagic


no najleprzy by byl ale wersja trial jest bez mozliwosci partycjonowania niestety mam ten sam problem byjam sie na jednej partycji od czerwca zeszlego roku bez formatu niedlugo pobije rekord

proponuje dwa wyjacia bo uwazam ze format to ostatecznosc
zadbac oczyscic i ciagnac dalej
scanowac
defragmentowac
zainstalowac antyvira


lub ale to niesprawdzone pozyczyc plyte z (jezeli niemasz lustra na kompie bo mozesz miec OEMA obcieta wersje ) taka sama wersja wina a kod aktywacyjny jest na nalepce pod laptopem apgredy napewno zciagniesz ale nie wiem jak z zarejestrowaniem :)


ale jestem za posprzataniem :)
cytat:
Ostatnio wywalili mnie z księgarni za przestawienie wszystkich Biblii do działu "Fantastyka"...

Obrazek
Avatar użytkownika
Shon
Zadomowiony
 
 
Posty: 957
Wiek: 52
Dołączył: 3 sie 2006, 07:10
Lokalizacja: B&ham
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Amigo_uk » 4 sie 2007, 05:48 Re: Formatowanie

Shon napisał(a):Adam,
PartitionMagic


mozesz miec OEMA obcieta wersje ) taka sama wersja wina a kod aktywacyjny jest na nalepce pod laptopem apgredy napewno zciagniesz ale nie wiem jak z zarejestrowaniem :)


Obawiam sie ze z tym moze byc problem. Jesli masz nalepke OEM z S/N na komputerze to na 90% nie uda ci sie wpisac tego klucza do sciagnietego Windowsa poniewaz instaliki oem-owe czesto sa robione pod konkretne serie sprzetu.

Bardzo mozliwe jak juz koledzy zauwazyli - masz na dysku partycje recovery i ja bym na twoim miejscu nie bawil sie sam:) Jesli posiadasz taka partycje jest mozliwe wykonanie kopii takiej partycji na plytach cd/ dvd (w zaleznosci od wesji). Jesli bawiac sie Partition Magic-em np zmodyfikujesz Master Boot Record dysku uruchomienie Recovery moze okazac sie nie wykonalne. Nie mowie juz o tym ze mozes "unieszkodliwic" partycje z instalka windowsa:).

Napisz moze co to jest za sprzet to cos ci wiecej podpowiemy
Avatar użytkownika
Amigo_uk
Rozeznany
 
 
Posty: 246
Wiek: 49
Dołączył: 10 maja 2007, 18:10
Lokalizacja: Sandwell
Reputacja: 13
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez raffi » 5 sie 2007, 00:40 Re: Formatowanie

nawet jak usuniesz to recovery costam partycje to zawsze latwo odzyskac kazdy ma jakiegos znajomego z kompem zainstalowanym i mozna pozyczyc system a pozniej podmienic klucz i wszystko gra

dla chcacego nic trudnego najwyzej stracisz wszystkie swoje dane....
backup przyjacielem

jak cos tez chetnie pomoge
Avatar użytkownika
raffi
Rozeznany
 
 
Posty: 161
Wiek: 44
Dołączył: 13 lis 2006, 20:55
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Lukaas85 » 5 sie 2007, 08:06 Re: Formatowanie

Rezygnuje z tego formatu. Nie rozumiem polowy slow co tu wypisujecie: booty, podmienic klucz, uruchomic recovery...

Dzieki :wink:

PS. Shon, napisales: (jezeli niemasz lustra na kompie bo mozesz miec OEMA obcieta wersje )
Mam lustro w lazience i sypialni i nie pamietam zadnego obcinania :shock:
What would Elvis do?
Avatar użytkownika
Lukaas85
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1619
Wiek: 39
Dołączył: 20 cze 2006, 22:26
Lokalizacja: GłowaWłasnaOsobista
Reputacja: 1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Shon » 5 sie 2007, 10:09 Re: Formatowanie

:) e dasz rade ale to ostateczność jak zakupisz Partition Magic to bede twoim najlepszym kolega :)
cytat:
Ostatnio wywalili mnie z księgarni za przestawienie wszystkich Biblii do działu "Fantastyka"...

Obrazek
Avatar użytkownika
Shon
Zadomowiony
 
 
Posty: 957
Wiek: 52
Dołączył: 3 sie 2006, 07:10
Lokalizacja: B&ham
Reputacja: 0
Neutralny

Następna strona

Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA