Dysk zewnetrzny

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

MężczyznaPostNapisane przez baranek28 » 9 maja 2012, 22:40 Dysk zewnetrzny

Hi all! moze ktos moglby polecic dobry dysk zewnetrzny (500gb lub 1000gb), na laptopka z vista? kupilem ostatnio jeden z core ale niechcial zadzialac pomimo prob na kilku roznych systemach, na szczescie udalo mi sie go zwrocic, ale zniechecilo mnie to troche i postanowilem was zapytac, moze ktos jest w temacie! podziekowka i pzdr

baranek28
Początkujący
 
 
Posty: 27
Dołączył: 25 paź 2010, 17:20
Lokalizacja: b-ham-slask
Reputacja: -17
Nieprzyjazny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 10 maja 2012, 00:37 Re: Dysk zewnetrzny

Zależy do czego go chcesz używać. I jak. No i le kasy chcesz na to przeznaczyć.
Generalnie masz 2 możliwości - dysk na USB (bardzo popularny) albo dysk sieciowy - tzw. NAS. USB są tańsze, ale transfer danych z reguły jest tragiczny. nie boli to jak wgrywasz pojedyncze pliki. Nawet film się przełknie. Zaczyna boleć, jak chcesz na dysk przerzucić 250 GB filmów/zdjęć/mp3 :) To już czas takiego przerzutu liczy się w godzinach. Tylko niech nikt nie wyjeżdża z USB3, bo ten standard jeszcze nie jest tak powszechny i 90% dysków USB jedzie na 2ce.
Dyski NAS są droższe ale i szybszy transfer. Poza tym oferują trochę więcej możliwości niż dyski USB. O pojemności nie wspominając.
Ja mam zarówno USB (PQI HD 560) jak i NAS (Synology DS 212+ 2x2TB HDD).
Nie wiem co masz na myśli, pisząc, ze kupiłeś jeden z core. Czy to firma?
Może kupiłeś USB3, a w laptopie masz zapewne tylko 2ke? Może wymagał zainstalowania sterowników? Takich "gdybań" będzie dużo.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 10 maja 2012, 13:36 Re: Dysk zewnetrzny

Ja dodam tylko tyle ze jak dysk to Seagate, bo ta firma jako jedyna chyba respektuje naprawde gwarancje 5cio letnia. Jaki ? Obojetnie.

Co do predkosci wspomnianej przez kolege Adama to pozwole sie nie zgodzic z pewnymi rzeczami.
USB3.0 jest kompatybilne wstecz co oznacza ze urzadzenie USB3.0 pojdzie normalnie na kazdym kompie bedzie po prostu chodzic wolniej. Wedlug standardu USB2.0 dziala z max predkoscia 480Mbps co daje realny transfer wielkosci max 60MB/s... ja osobiscie nie widzialem zadnego urzadzenia chodzacego pod USB ktore by tyle wycisnelo. Realny transfer ktory wycisnie sie na tym to jest 10-20MB/s. Trzeba wziac pod uwage ze zadna specyfikacja nie mowi ze 60MB/s to jest predkosc zapisu czy odczytu, bo to jest akurat wielka roznica. Ale nie bede wdawal sie w szczegoly.
Co do samego NAS to jest to zalezne od srodowiska. To jest system zaprojektowany zeby chodzic po sieci wiec jesli laczysz sie z siecia przez WiFi max transfer to jest 54Mbps (prawie 10 razy mniej niz wspomniane wyzej USB) i ta predkosc jest i tak i tak dzielona na pol tak naprawde (bo przesylasz i odbierasz dane w tym samym czasie - dla wtajemniczonych WiFi nie dziala w full duplexie). Wiec jesli nie masz 1Gbps wewnatrz sieci to wszystko inne bedzie szybsze niz w NAS.

Ja na Twoj problem bym popatrzal od zastosowania... po co Ci ten dysk ?
Czy chcesz go miec w domu zeby trzymac na nim filmy/zdjecia ?
Czy chcesz z nim chodzic ?
Czy zalezy Ci na cenie i niezawodnosci ?

Jesli chcesz z nim chodzic to powinny cie interesowac dyski przenosne 2.5''. Male, zgrabne, nie potrzebuja zewnetrznego zasilania (bo idzie z USB). Minus to cena bo sa drozsze w przeliczeniu funt/GB.
Jesli chcesz duzo pojemnosci nie zalezy Ci na komforcie to zwykly dysk 3.5'' w kieszeni bedzie git.
(w obu polecam Seagate tak jak wspomnialem).
Jesli chcesz miec w domu maly pozeracz pradu z fajnym interefesjem i sie troche pobawic i masz na to kase i szybka siec to... NAS.

+ w dyskach USB jest to ze mozesz je podpiac sobie pod TV i ogladac z nich filmy bezposrednio np. W przypadku NAS nei wiem czy to zrobisz mimo ze telewizor moze byc podlaczony do sieci, bo niektore wymagaja pewnych typow uslug uruchomionych na kompie (ktore Windows w sobie ma, a NAS zapewne nie bo nie chodzi na Windowsie na 1000%), zeby ogladac sobie filmy po sieci.

Jako ekstra z tymi filmami po sieci jest tak ze o ile normalne AVIki ci jakos przez ta siec przeleca (WiFi) o tyle o filmach w HD mozesz sobie juz pomarzyc. Musi byc drut i to dobry drut co Ci zapewni ten 1Gbps jesli chcesz miec ciaglosc obrazu i dzwieku.

Sorry jesli kosmicznie to opisalem.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 10 maja 2012, 15:47 Re: Dysk zewnetrzny

Siur - zgadzam się w 100% :)
Jedyne co, to to nieszczęsne USB3.0. Nie wiem czemu, ale jakoś mi się w łepetynę wryło, że ten lapciak o którym mówił założyciel wątku raczej do najnowszych nie należy, a więc IMVHO szkoda przepłacać dysk USB3 (bo różnica w cenie jest i to spora) jeśli i tak się tego nie wykorzysta. A kupować kartę PCIMCIA z USB3.0 do kompa.. też można. Wszystko można :)
Ale jak obaj zauważyliśmy wszystko rozbija się o potrzeby, wymagania i zasobność portfela :)
A więc czekamy na więcej informacji od wątkotwórcy...

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 10 maja 2012, 15:56 Re: Dysk zewnetrzny

Hyhy, PCMCIA zostala zastapiona przez Express Card z jakies 10 lat temu... lap jak kolega wspomnial jest z Vista wiec nie ma mozliwosci zeby mial PCMCIA :D.
Nie znam sie na cenach USB3.0 ale jesli roznica jest 10-20 funtow ja bym kupil szybszy :).
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 10 maja 2012, 16:11 Re: Dysk zewnetrzny

:) spoko :)
Dostałem wiadomość na priv i mam nadzieję, ze autor nie będzie miał nic przeciwko, jeśli tutaj również umieszczę wysłaną odpowiedź. Może jeszcze komuś się przyda.

Lapciak -
mam laptopa HP g70 to model z bodajze 2008 roku.

Budżet - około 70 funtów


Witam,
cena nas raczej zamyka właśnie w segmencie dysków USB :)
Teraz jeszcze tylko pytanie do odpowiedzenia sobie samemu - czy dysk ma być "przypięty " na prawie stałe do kompa, czy też chcesz go wozić w kieszeni/bagażu.
Różnica oczywiście w wielkości, pojemnościach dysków i kablach.
Pierwszy wariant wygląda mniej więcej tak:

Stajnia WesternDigitala
http://www.dabs.com/products/western-di ... ntent=PN00

Stajnia Seagate'a
http://www.pricerunner.co.uk/pl/36-1223 ... are-Prices

Stajnia Samsunga
http://www.pricerunner.co.uk/pl/36-2578 ... are-Prices

Natomiast jeśli chodzi o warianty przenośne, to wygląda to tak:
Stajnia Western Digitala:
http://www.pricerunner.co.uk/cl/36/Hard ... ort=4&sp=1

Stajnia Seagate'a
http://www.pricerunner.co.uk/pl/36-2632 ... are-Prices

Stajnia Samsunga:
http://www.pricerunner.co.uk/cl/36/Hard ... ort=4&sp=1

Ja osobiście mam takie cóś:
http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe ... h560-500gb

Na to, co chcesz kupić, to jednak sam musisz się zdecydować, bo wszędzie znajdziesz zarówno zagorzałych zwolenników Western Digital'a, jak Seagate'a, czy Samsunga. I każdy znajdzie milion pięćset sto dziewięćset powodów dlaczego właśnie jego ulubione dyski są lepsze od konkurencji :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 10 maja 2012, 16:20 Re: Dysk zewnetrzny

Dyskow nie ma lepszych gorszych, trwalszych itd. Wszystko zalezy od uzytkowania. Sa ciche i glosne, drogie i tanie.

Ja polecam Seagate tylko dlatego ze dyski nie "rzezbia" podczas pracy jak np. Western Digitale, maja 5 lat gwarancji (reszta 2 albo 3) i jest to firma ktora odkad pamietam produkuje dyski twarde i urzadzenia przechowywania danych.

W swoim zyciu mialem 4 dyski Samsunga i wszystkie 4 po 2 latach padly... glowica zaczela stukac przez co pewne sektory przestaly byc odczytywalne. A ze 2 lata to juz po gwarancji wiec... nastepny musisz kupic :-).

Nie bede Ci mowil ze masz zwracac uwage na to ze dysk ma miec 7200 obrotow i 8-16MB cache bo w przypadku USB to jest mniej wazne, szczegolnie ze na tym dysku bedziesz trzymal dane jakies, a nie system czy gry ktore wymagaja ciaglego doczytywania danych.

Wiec tu nie ma za ani przeciw. Wybierzesz co bedziesz chcial, ale moim glownym kryterium jest gwarancja producenta i tyle.

Prywatnie mam ten dysk http://www.pricerunner.co.uk/pl/36-1223 ... 5EXD101-RK)-Compare-Prices
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 10 maja 2012, 20:25 Re: Dysk zewnetrzny

Thorwald, Nie no, bardziej głośnych dysków od Barracud to ja nie pamiętam. Może poza Raptorami WDka, no, ale te kręcąc się z prędkością 10k to maja prawo rzeźbić :) Ale technologie się zmieniają. I dużo też zależy od trafienia na konkretny egzemplarz.

baranek28A do zewnętrznych dysków USB to chyba najlepiej brać dyski z serii Green. Ciche, ekonomiczne i w sam raz pod USB :) Jak Kolega wyżej wspomniał - nie daj się nabrać na wydajność dysku. Magistrala USB i tak wszystko przytnie :) Patrz głównie na pojemność.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez baranek28 » 10 maja 2012, 23:51 Re: Dysk zewnetrzny

dzieki wam piekne za pomoc! :wink: pozdro

baranek28
Początkujący
 
 
Posty: 27
Dołączył: 25 paź 2010, 17:20
Lokalizacja: b-ham-slask
Reputacja: -17
Nieprzyjazny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA