Problem ze sterownikami ATI

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

MężczyznaPostNapisane przez rad » 31 gru 2013, 09:33 Re: Problem ze sterownikami ATI

Szukałem na tomsharware, czy jakoś tak. Akurat do Tego modelu nie mogłem znaleźć...

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 31 gru 2013, 12:36 Re: Problem ze sterownikami ATI

Thorwald napisał(a):Ale po co strzelac od razu brzydkiego focha? Zapytalem, a Twoja powyzsza odpowiedz sugeruje mi, ze nie masz pojecia o czym piszesz albo ze walnales babola, a teraz mi kazesz latac po googlu i czytac :). (...) Budowe chipsetow mialem 8 czy 10 lat temu na studiach, (...)


1. Focha nie strzeliłem.
2. Ty o konstrukcji, ja o produkcji

I juz wyjasniam, żeby nie byc gołosłownym.

Ile wersji chipsetów do każdej karty (ATI/nVidia) jest? Nie liczyłem, ale sporo.
Jak jest produkowany chipset? Wycinane malutkie kwadraciki z wielkiego okrągłego wafla.
Czy fabryka chipsetów mają tyle linii produkcyjnych wafli ile jest wersji chipsetów? Nie. 1 może 2 linie.
Jak zaterm powstają wersje chipsetów?
Firma projektuje topowy chipset ze wszystkim. Jak wiadomo produkcja nigdy w 100% nie jest udana. Szczególnie tak delikatna jak wafli. Produkują wafelek. Tną go na chipsety i teraz przychodzi pora testów.
Załóżmy, że jednostki cieniowania muszą pracować po 4 (choć nie wiem czy tak jest)
1 chipset - działają wszystkie 24 jednoski cieniowania - top
2 chipset - działają 23 jednostki cieniowania - blokujemy 3 i model z 20 jednostkami
3 chipset - działa 18 jednostek cieniowania - blokujemy 2 i model z 16 jednostkami
4 chipset - działa 12 jednostek cieniowania - nic nie blokujemy- budzetówka

I niektórzy producenci kart odblokowują te zablokowane jednostki pisząc do nich własne sterowniki potrafiące obsłużyc niestandardowe - 2 jednostki.
I na takich kartach _żaden standardowy_ sterownik nie zadziała, bo będzie wywalał błędy.

Ja znam taką wersję wydarzeń.

Jeśli jest inaczej chętnie usłyszę Twoją wersję.

Pozdrawiam
PS. Hunteros - oczywiście, ze to też może być tylko problem z softem. Aczkolwiek driver to też soft :)

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 31 gru 2013, 12:53 Re: Problem ze sterownikami ATI

:). Czas spadac z pracy, odpsize po Nowym Roku zapewne, takze... szczesliwego i dobrej zabawy!!! :).
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 31 gru 2013, 13:52 Re: Problem ze sterownikami ATI

również Szczęśliwego i Dobrej zabawy :)

PS. W końcu 20 minut temu doszedł Corsair AX760 i 2 x Plextory 128... już wiem czym będę zajęty w pierwsze dni Nowego Roku :D:D:D

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 2 sty 2014, 08:26 Re: Problem ze sterownikami ATI

No to po Nowym Roku mozna wrocic do dyskusji :).

Adam moja opinia jest natomiast taka, ze nie mam zielonego pojecia jak wyglada taki cykl produkcyjny ani jego pozniejszy cykl QA :), wiec ciezko mi powiedziec czy jest tak jak mowisz, ale... biorac pod uwage to co napsiales, to tak na 100% bylo 10 lat temu (ponizej wytlumacze). W tym momencie patrzac na karty najtansze i te "grube" to widac znaczaca roznice w komponentach, wiec nie wiem czy jest tak jak piszesz, poza tym bedac producentem, szczerze mowiac bylbym blizszy stwierdzeniu, ze chce zeby moja linia produkcyjna byla jak najblizej 100% jakosci wykonania produktu. Dlaczego ? Bo to ma przelozenie na kase. Jakbym mial duze straty produkujac uklad topowy, z ktorego musialbym wykorzystac "bledne" elementy i wsadzac je w inne karty blokujac mozliwosci, jest to po prostu nieoplacalne. Sam proces testowania i weryfikowania ile chip jest w stanie obsluzyc przewyzszalby czasowo i finansowo koszt samej karty, bo kazdy chip musialby byc weryfikowany na 100% jesli nie wyciagnie 100% to na 90% itd itd. Co za tym idzie jeden scalak poddawanyby byl paru probom co sie mija z celem bo lepiej produkowac "jakis" uklad i testowac go pod katem pewnych parametrow, jak nie spelnia to odrzucamy i nastepny. Produkcja jest wtedy szybsza i wydajniejsza. Tak czy inaczej to jest moje spojrzenie, co ja bym chcial zrobic i jak i byc moze masz racje w tym co piszesz, ja nie wiem, bo w fabryce takich ukladow nigdy nie bylem ani nie pracowalem, wiec tyle w temacie.

Sednem sprawy jest jednak to w jaki sposob owe karty maja "blokowane" pewne funkcje. Problem polega na tym, ze kazdy element posiadajacy swoj "mozg" musi posiadac BIOS. Te funkcje ktore sa wlasnie ograniczane z punktu widzenia jak bylo 10 lat temu, byly wlasnie ograniczone w BIOSie, przez co ludzie kupowali (pamietam jak dzis) tanie karty NVIDIA XXXXX GS a robili sobie z tego GTS, montujac dodatkowo wiekszy wentyl, zeby karta nie poszla z dymem. To dzialalo, bo sam takie rzeczy robilem :D. Dzisiaj natomiast, BIOSu z innej karty nie wgrasz. Mozesz ewentualnie modyfikowac istniejacy, tyle ze parametry ktore mozesz w nim modyfikowac sa bardzo restrykcyjnie okreslone (timingi pamieci, predkosc samego GPU, itd.), co do samych "jednostek cieniowania", to nie ma takiej mozliwosci, bo jakby bylo tak jak piszesz karta ktora wymaga min. powiedzmy 20 i byla produkowana w taki sposob jaki wymieniles, oznacza to ze 10 roznych egzemplarzy bedzie moglo miec 10 roznych specyfikacji, a co za tym idzie jedna karta bedzie mogla obsluzyc max 21, inna 22 jeszcze inna 23 itd. Stad piszac sterownik do karty czyli "slownik" pomiedzy karta, a systemem wydajac nowa wersje, ktora w magiczny sposob daje karcie dodatkowy shader musialby przede wszystkim w sterowniku przewidzec test ile karta moze obsluzyc, a tego sie nie robi po prostu. Sterownik ma byc wydajny i wedlug jakiejs tam okreslonej z gory ramy techniczno-programowej musi spelniac pewne funkcje. ATI jest na tyle chujowe w pisaniu sterownikow, ze oni nigdy tego nie robili dobrze. Karty maja lepsze niz NVIDIA ale sterowniki do nich wolaja o pomste do nieba. Stad wchodzac na strone wybierajac sterownik do karty sprzed 5 i 10 lat, dostajesz dokladnie ta sama paczke, na podstawie ktorej instalator stwierdza ok.. mam sterownik do tej karty dodatkowo instalujac sterowniki pomocnicze, ktore moga zawierac instrukcje do nowszych kart, ktorych stare nie znaja i dlatego sie to sypie. Roznica jest taka, ze ATI ma to w dupie, a NVIDIA Ci napisze na stronie "sorry nie ma nowego sterownika do Twojej karty".

Takze w skrocie moje zdanie, BIOS ogranicza funkcje karty, jest niemodyfikowalny i to on decyduje co karta moze czego nie i w jakim zakresie jest ograniczona o ile jest w ogole, a sterownik to tylko zbior instrukcji dla systemu zeby mu powiedziec w jaki sposob wyswietlic czerwony piksel 10 punktow od lewej krawedzi ekranu, okreslajac oczywiscie co to jest lewa i prawa strona, gora i dol i jaka jest wielkosc danego piksela w danej rozdzielczosci.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez rad » 2 sty 2014, 08:43 Re: Problem ze sterownikami ATI

To jednak wina karty Ati. Sprawdzałem na lapku, ten sam problem. Nie mogę zainstalować Bluestack, ponieważ są sterowniki niekompatybilne. Po instalacji nowych, BS się instaluje, owszem. Lecz coś takiego dzieje się z czcionką:

http://images62.fotosik.pl/517/849d4e028ca7e4f1med.jpg

http://images63.fotosik.pl/515/e3e180b285b4e95dmed.jpg

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 2 sty 2014, 08:46 Re: Problem ze sterownikami ATI

Na tych screenach... nic nie widac.

Nie wiem czy powiazane ale rzuc okiem na to o ile jeszcze nie patrzyles:
https://getsatisfaction.com/bstk/topics ... bluestacks
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez rad » 2 sty 2014, 08:56 Re: Problem ze sterownikami ATI

Mam na myśli, iż trzyma Cię wciąż po sylwestrze. Powtórzę ostatni raz. Czcionka się sypie po instalacji nowych sterowników, nie BS. Prościej nie jestem w stanie napisać.
Nie tylko BS, ma kłopoty ze sterownikami do ATI.

Bluesatck, podałem jako przykład.

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 2 sty 2014, 09:06 Re: Problem ze sterownikami ATI

Czaje teraz.

Taka jedna rzecz mi przyszla do glowy. Wez sprobuj wlaczyc ClearType dla czcionek. Tzn nie rozwiaze to problemow z komunikatem ze sterownik jest fuj, ale moze poprawi czytelnosc czcionek, a generalnie ... ja bym nie aktualizowal sterownika i tyle z powodow o ktorych juz pisalem (i nie tylko ja).
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez rad » 2 sty 2014, 09:14 Re: Problem ze sterownikami ATI

Dlatego powróciłem do wersji z płyty producenta. I tego się trzymam. ATI coś wadliwe.

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy

Poprzednia strona

Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA