konfiguracja routera w virgin broadband

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

MężczyznaPostNapisane przez nautic » 26 lis 2009, 19:35 konfiguracja routera w virgin broadband

Mam pytanko do zorientowanych w temacie dzielenia łącza internetowego przez router.
Chcę podzielić łącze internetowe na 2 komputery (stacjonarny i laptop). Mam 2 pytania.
1.) Czy w virgin IP jest statyczne czy dynamiczne?
2.) Jeśli IP jest dynamiczne to który adres MAC muszę sklonować w ustawieniach routera? MAC adres modemu który dostałem od virgin czy MAC adres karty sieciowej któregoś z dwóch komputerów na których ma być internet?

nautic
Początkujący
 
 
Posty: 33
Dołączył: 19 mar 2009, 23:27
Reputacja: 3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez pinsleepe » 26 lis 2009, 21:28 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

IP adres zawsze jest ustawiony na dynamiczny. statyczny trzeba samemu ustawic, ale slyszalam, ze virgin kasuje extra za taka przyjemnosc.
Sklonowac musisz MAC adres komputera ktorego chcesz podlaczyc. nie wiem jak to dziala z 2 naraz. poza tym nie wszystkie routery pozwalaja na cos takiego.
pierwsze co to przczytac manual ktory przyszedl z routerem. wiem, ze to nudna lektura, ale w kazdym porzadnym powinien byc opis roznych konfiguracji. jesli to nie pomaga to w google wpisz nazwe routera + virgin + set up
pozdro
The main stumbling block in the way of any progress is and always has been unimpeachable tradition.

pinsleepe
Rozeznany
 
 
Posty: 204
Wiek: 40
Dołączyła: 6 lis 2007, 19:55
Lokalizacja: Manchester
Reputacja: 7
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 27 lis 2009, 07:55 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

Tak po prawdzie, to nie bardzo rozumiem o co Ci kaman, ale po kolei
nautic napisał(a):(...)
1.) Czy w virgin IP jest statyczne czy dynamiczne?(...)

Na 99% dynamiczne. Virgin daje usługę aDSL, czyli asynchroniczny DSL (różne prędkości pobierania i wysyłania). Statyczne IP prawie zawsze jest na DSL-u i na bezpośrednim podpięciu do szkieletu (FrameRelay) - dostajesz wówczas pulę adresów itnernetowych i kilku innych przypadkach, ze względu na cenę raczej wyłącznie biznesowych. Statyczny IP jest potrzebny w momencie, jak masz na komputerze stronę www, sklep, czy inny business w sieci. Dla zwykłego śmiertelnika w 99% przypadków wystarczy adres zmieniany dynamicznie. A zawsze można posłużyć się serwerem proxy, czy też skorzystać z usługi no-ip.
A odpowiedź na swoje pytanie na 100% otrzymasz, sprawdzając jaki masz obecnie adres bramki internetowej (to Twój IP widziany przez Świat), następnie wyłączając komputer, wyłączając modem z sieci i włączając go po powiedzmy 3-5 minutach. Włączasz komputer i sprawdzasz IP adres bramki. Jak jest ten sam to masz statyczne IP (w co wątpię). Jak inny - to dynamiczne.

nautic napisał(a):(...)
2.) Jeśli IP jest dynamiczne to który adres MAC muszę sklonować w ustawieniach routera? MAC adres modemu który dostałem od virgin czy MAC adres karty sieciowej któregoś z dwóch komputerów na których ma być internet?

Co ma piernik do wiatraka? Znaczy adres IP statyczny/dynamiczny, do adresu MAC? I na cholerę chcesz _klonować_ adres MAC?
Ale po kolei.
Adres MAC, to za wikipedią
Adres MAC (ang. MAC address) jest 48-bitowy i zapisywany jest heksadecymalnie (szesnastkowo). Pierwsze 24 bity oznaczają producenta karty sieciowej, pozostałe 24 bity są unikatowym identyfikatorem danego egzemplarza karty. Na przykład adres 00:0A:E6:3E:FD:E1 oznacza, że karta została wyprodukowana przez Elitegroup Computer System Co. (ECS) i producent nadał jej numer 3E:FD:E1. Czasami można się spotkać z określeniem, że adres MAC jest 6-bajtowy. Ponieważ 1 bajt to 8 bitów, więc 6 bajtów odpowiada 48 bitom. Pierwsze 3 bajty (vendor code) oznaczają producenta, pozostałe 3 bajty oznaczają kolejny (unikatowy) egzemplarz karty. Nowsze karty ethernetowe pozwalają na zmianę nadanego im adresu MAC.

Jest to jedyny i niepowtarzalny numer przypisany do karty sieciowej. W niektórych lepszych routerach jest wbudowany system filtrowania podłączonych do sieci komputerów po adresach MAC. Usługa ta służy do zabezpieczenia przed podpięciem się do sieci osób trzecich. Jest to przydatne szczególnie w sieciach WiFi, gdzie sygnał jest wysyłany na ulicę, do sąsiada itd i osoby niepowołane mogą wówczas korzystać z naszego łącza. W czasie wyszukiwania sygnałów sieci WiFi widzimy taką sieć jako "Niezabezpieczona". Tak działają Hot-Spoty. Natomiast jeśli się wpisze do routera adresy MAC kart sieciowych komputerów które mogą się podpiąć do naszej sieci, wówczas router nie pozwoli na podpięcie się komputera z nieznaną kartą sieciową.

Mam nadzieję, że coś wyjaśniłem.

pinsleepe napisał(a):(...)statyczny trzeba samemu ustawic, (...)

Lol, ustawić SAMEMU statyczny IP? No to z Ciebie lepszy fachowiec ... Przecież statyczne/dynamiczne IP absolutnie nie zależy od klienta, tylko ISP, czyli dostawcy usług internetowych (Internet Service Provider), zwanego w skrócie providerem i od internetu jaki wykupiło. I zgadza się tylko jedno - Internet ze statycznym IP z reguły jest droższy.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez pinsleepe » 27 lis 2009, 09:52 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

nie mowilam o external ip
The main stumbling block in the way of any progress is and always has been unimpeachable tradition.

pinsleepe
Rozeznany
 
 
Posty: 204
Wiek: 40
Dołączyła: 6 lis 2007, 19:55
Lokalizacja: Manchester
Reputacja: 7
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez plazermen » 27 lis 2009, 10:08 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

kolego Adam: głosem eksperta wstawiasz też niezły czosnek niezorientowanym:

Adres mac to adres zarówno karty sieciowej jak i innych urzadzen sieciowych: router go ma, modem go ma, karta sieciowa pecka też. To dzięki adresowi mac modemu możesz się wlogować do digital subscriber line Twojego providera (dziewica media w tym przypadku), dzięki niemu również modem wie, jakie ma podpięte dalej urządzenie w sieci lan. Podpięcie np. innego modemu zaskutkuje tym ze nie wjdziesz do internetu, chyba ze zadzwonisz i autoryzujesz go podajac wlasnie adres mac panu/i w call-centre. To samo jeśli zmienisz urządzenie za modemem w sieci lan: nie zadziała, bo modem zapamiętuje ostatnie urządzenie mac którego używał i nie wpuści innego. Autoryzacja tu jest już prostsza: wystarczy odpiąć wszystkie kabelki z modemu poczekać aż się zresetuje i podpiąc na nowo.
ADSL natomiast to asymetryczny a nie asynchroniczny digital subscriber line, zresztą nie wiem po co to wtrąciłeś bo do rzeczy nie ma nic tutaj.
Idąc dalej: koleżanka od uniksa nie zrozumiała najwyraźniej pytania autora postu (nie dziwota specjalnie, bo wyraził się niezbyt klarownie) a Ty miłą panią wyśmiewasz że chce ustawiać go sama, zamiast wytłumaczyć że sieć LAN i WAN to dwie różne rzeczy.

Reasumując: jedyne adresy ip które nam zwykłym zjadaczom chleba wypada ustawiać to adresy w sieci LAN (Local Area Network) i są to adresy kart sieciowych pecetów - oczywiście nie jest to do zwykłego użytkowania internetu potrzebne.
W routerze w miejscu gdzie pyta o klonowanie mac adresu wpisz adres mac któregokolwiek peceta i pojdzie. U mnie tez sie dopytywał i bez tego nie chciał ruszyć. Trochę bzdura ale to w końcu linux steruje moim asusem ;] Moizna próbować zostawić puste miejsce - tak zaleca tez producent, ale u mnie nie zadziałało.

Pozdro i powodzenia z ustawianiem, jak cos to pisz, postaram sie pomóc. Parę lat temu to była moja praca właśnie ;)
Avatar użytkownika
plazermen
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2075
Wiek: 44
Dołączył: 10 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: że znowu
Reputacja: 92
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 28 lis 2009, 07:27 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

@pinsleepe
No to jak napisał kolega plazerman - nie zrozumiałaś pytania, gdyż jak dla mnie:
1.) Czy w virgin IP jest statyczne czy dynamiczne?

jest jednoznacznym pytaniem o zewnętrzne IP, a nie wewnętrzne.

@plazerman
Wiem, że MAC adres jest stosowany do _każdego_ urządzenia w sieci do identyfikacji, ale przeca nie o tym był problem. Tylko karta sieciowa-router-modem i ustawienie routera.
A za moich czasów określenia "klonowanie" odnosiło się do przypisania karcie sieciowej obcego MAC w celu podpięcia się do danej sieci - jedna z metod włamywania się do sieci. A że dla Was to jest po prostu podanie/wpisanie adresu MAC w ustawienia konfiguracyjne routera, no cóż...
A skoro zarzucasz mi:
plazermen napisał(a):kolego Adam: głosem eksperta wstawiasz też niezły czosnek niezorientowanym(...)

Pokaż mi, gdzie podałem złe informacje, lub nie taką poradę? Twój post praktycznie jedynie UZUPEŁNIA to co ja napisałem.
I nie mam zamiaru się licytować z Tobą na "fachowość".

Może trochę nieskładnie wyszła ta i tamta odpowiedź,, ale jestem (i poprzednio byłem) po nocce i szykuję się do spania więc myśli mam trochę nieskładne :)

Jeśli pinsleep poczułaś się urażona moja wypowiedzią - przepraszam. Nie było to moim celem.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 29 lis 2009, 03:18 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

no dobra panowie to powiecie mi dlaczego ja w takim wypadku mam statyczne IP w Virgin? Chcę zmienić sobie IP a nie mogę, może jakaś rada jak je zmienić bo potrzebuje mieć inne IP niż mam do tej pory...

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 29 lis 2009, 06:48 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

Draco napisał(a):no dobra panowie to powiecie mi dlaczego ja w takim wypadku mam statyczne IP w Virgin? Chcę zmienić sobie IP a nie mogę, może jakaś rada jak je zmienić bo potrzebuje mieć inne IP niż mam do tej pory...

No i dogodź tu wszystkim :)
Mają ludzie dynamiczne - chcą statyczne :) mają statyczne - chcą dynamiczne :D
Jeśli mówimy o zewnętrznym IP (mam nadzieję) to sam nic na to nie poradzisz. To leży po stronie providera, czyli Virgin. Podejrzewam, że jeśli to się da, to za jakąś opłatą.
A co do statycznego IP, to do aDSL-a dawali/dają statyczne w droższych abonamentach czyt. wyższych transferach. Żeby zachęcić potencjalnego klienta do nabycia droższego, a nie tańszego, ze zmiennym.
A z czystej ciekawości - dlaczego chcesz zmiany IP?
Toż prawie wszyscy twierdzą, że dynamiczne IP to zło, a statyczne to cud miód i orzeszki :) (żeby nie było - znam zalety i wady jednego i drugiego).

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 29 lis 2009, 11:24 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

chcę zmienić bo nie mogę się logować na pewnej stronce, ban nałożony na ip... narazie loguję się przez proxy ale to jest zbyt męczące.

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 29 lis 2009, 21:16 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

Draco napisał(a):chcę zmienić bo nie mogę się logować na pewnej stronce, ban nałożony na ip... narazie loguję się przez proxy ale to jest zbyt męczące.

No tak właśnie myślałem. Dynamic IP rox :D:D
A Tobie zostaje albo proxy (co robisz) albo - zapewne - zapłacenie za zmianę IP. No 3cie wyjście to zmienić usługodawcę, o ile już wyszedłeś z okresu umowy z obecnym. Chyba, że stać Cię na karę za zerwanie wcześniejsze umowy...

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Amigo_uk » 30 lis 2009, 11:30 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

ok.
Wszyscy macie racje
i wszyscy nie macie racji...

IP w Virgin moze byc i statyczne (DSL - koncentryk z kablówka) i dynamiczne (ADSL - linia telefoniczna)
Nie prosciej sie zapytac czym jest polaczony modem?:)

Nie klonuje sie mac adresu modemu virgina (poniewaz pan/i dostal/a modem ktory jest podlaczony skretka do rutera jesto to DSL i stale IP). Modem z Virgin zapamietuje mac-adres ostatnio podlaczonego uzadzenia. Z tylu modemu znajduje sie dziurka. Ta dziurka to reset. Mozna potraktowac ja dlugopisem po podlaczeniu nowego urządenia.

To wszystko FILOZOFOWIE:)

Jesli router ma WiFi to nalezy jeszcze skonfigurowac zabezpieczenia, ale to juz inna historia

Na proste pytania odpowiada sie prosto.

[ Dodano: Pon Lis 30, 2009 11:34 ]
Draco napisał(a):no dobra panowie to powiecie mi dlaczego ja w takim wypadku mam statyczne IP w Virgin? Chcę zmienić sobie IP a nie mogę, może jakaś rada jak je zmienić bo potrzebuje mieć inne IP niż mam do tej pory...


eh... kilka rozwiazan:)
1. web proxy.
2. modem USB z 3
3. IP Spoofing

kolejnosc dowolna.Na zyczenie moge opisac szczegolowo 1&3 metode - 2 nie wymaga komentarza
Pomogła Ci moja odpowiedź? Nie żałuj i wciśnij Obrazek :)
Avatar użytkownika
Amigo_uk
Rozeznany
 
 
Posty: 246
Wiek: 49
Dołączył: 10 maja 2007, 18:10
Lokalizacja: Sandwell
Reputacja: 13
Neutralny

PostNapisane przez Guest » 30 lis 2009, 17:41 Re: konfiguracja routera w virgin broadband

Amigo_uk napisał(a):IP Spoofing


możesz mi bardziej rozwinąć tą myśl, mniej więcej wiem co to jest ale jak się za to zabrać?
modem z 3 to wielkie g..., mam toto w szafie bo tylko mnie denerwowało podłączone do kompa. proxy używam teraz, ale troche jest męczące.

AdamBoltryk, no niestety narazie nie mogę zmienić u usługodawcy ip, lącze jest założone na mojego landlorda i nie mam do tego dostepu i jest to dosyć "świeża" umowa.

Guest
 
 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA