Oswietlenie w szafie pod zabudowe.

Dyskusje na temat problemów związanych z utrzymaniem domu i ogrodu. Porady techniczne, remontowe, budowane i ogrodnicze.

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 22 kwi 2013, 14:59 Oswietlenie w szafie pod zabudowe.

Hej,

W sumie to nie wiedzialem do czego to doczepic czy do mieszkania czy elektroniki ;) (co prawda moje pytanie dotyczy elektryki bardziej ;)) no ale...

Pomysl jest taki, ze buduje sam sobie szafe zabudowana z rozsuwanymi drzwiami. Wymyslilem sobie taki gadzet w szafie w postaci oswietlenia spadajacego z gory. Kilka halogenow 12V ktore zaswiecaja sie po odsunieciu drzwi. Pytanie jest takie, co potrzebuje zeby to zrobic i jak poszczegolne elementy nazywaja sie po angielsku zeby tego szukac na ebayu czy cos...
Wiem ze na pewno potrzebuje przetwornik z 230V na 12V, to moge kupic w kazdym sklepie. Pytanie czy potrzebuje jakis "specjalny" czy nie ?
Wiadomo ze zarowki i mocowania do nich (metalowe klosze z zapinkami zeby je wyminieac latwo bylo).
Co z gniazdami na zarowki ?
Ostatnia rzecza ktorej nie moge sie doszukac to sa mikrostyki ktore bym zamontowal pod szyna albo na jej koncu (jeszcze nie wiem), ze jesli kolko zjedzie z przycisku, to swiatlo sie wlaczy, jesli najedzie, to zgasi itd. Albo na docisk, ze jak drzwi docisna mikrostyk to sie swiatlo wylaczy.
Problem w tym, ze nie wiem jak to znalezc. Moje angielskie "microswitch" znalazlo wieeele rzeczy ale tylko do samochodow.

Bawil sie kiedys tutaj ktos w cos takiego czy moglby mi pomoc w terminologii i podzielic sie doswiadczeniem na co trzeba uwazac itp robiac tego typu rzeczy ?

Inny problem jest taki (odnosnie wlaczania/wylaczania oswietlenia) ze planuje miec szafe podzielona na 3 czyli w gre wchodza 3 przesuwane drzwi po 2 niezaleznych szynach (co jest oczywiste raczej:)).

Z gory dziekuje za podpowiedzi.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 22 kwi 2013, 17:33 Re: Oswietlenie w szafie pod zabudowe.

Ten przetwornik nazywa się transformator (transformer). Moc żarówek nie może przekroczyć mocy znamionowej transformator.
Osobiście podłączyłbym LEDy na 230V (gniazdo GU10), do szafy większych żarówek niż 1W nie potrzeba.
Jeżeli chodzi o wyłącznik to spóbuj tego:
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksi ... &_from=R40
czyli door switch, wardrobe switch, czy też cupboard switch.

Czy znasz się trochę na elektryce, będziesz umiał to podłączyć?
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 24 kwi 2013, 09:48 Re: Oswietlenie w szafie pod zabudowe.

Nie jestem elektrykiem tylko informatykiem hehe, ale cos tam wiem :). Tzn. czasami mi ciezko rozgryzc w angielskich domach jak dzialaja lampy, szczegolnie jak sa 2 wylaczniki (po obu stronach pokoju do tej samej lampy) i na tym generalnie sie poddaje, ale no podstawowa elektryke typu ciaganie kabli itd. laczenie na wago czy tam kostki to tak. Takze oswietlenie jest dla mnie troche czarna magia i chyba zeby dokladnie zrozumiec co i jak to bym musial wrocic do czasow baterii 9V i zarowki zeby zrozumiec pewne uklady :). Jak bede mial schemat to moze byc latwiej, ale o takie rzeczy raczej nie problem :). Mam kumpla elekryka (z zawodu, ale nie praktykujacego tutaj w anglii) takze jak cos to mi pomoze :). Chodzilo mi wlasnie bardziej o sposob wykonania (czyli co kupic), a podlaczenie to chyba nie bedzie az taka czarna magia jak angielskie lampy :). Poza tym duzo latwiej jest podlaczyc cos pod poczatku niz przerabiac po kims ;).

Bede sie konsultowal jak nie masz nic przeciwko jak juz bedzie blizej skladania tego do kupy :).

Dziekuje za pomoc.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 24 kwi 2013, 16:23 Re: Oswietlenie w szafie pod zabudowe.

[quote="Thorwald"Mam kumpla elekryka (z zawodu, ale nie praktykujacego tutaj w anglii) takze jak cos to mi pomoze :).[/quote]
Najlepiej się z nim od razu skonsultuj. Nie chciałbyś chyba nikogo mieć na sumieniu. Połączyć dwa kabelki to nie jest problem, zrobić elektryczną instalację bezpieczną jest trochę trudniej :!:
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do DOM I OGRÓD