Kominek do palenia drewnem

Dyskusje na temat problemów związanych z utrzymaniem domu i ogrodu. Porady techniczne, remontowe, budowane i ogrodnicze.

MężczyznaPostNapisane przez lesny69 » 2 paź 2013, 07:39 Kominek do palenia drewnem

Witam, mam takie pytanko W salonie mam miejsce na kominek z tym, że obecnie jest zaślepione i zastanawiam się czy nie szło by coś z tym wykombinować. Chciałbym zamontować tam jakiś wkład ale do palenia drewnem. Czy ktoś może bawił się w coś takiego. Jakie mogą być koszta i czy tu istnieje taki ktoś jak kominiarz?? Wiadomo bezpieczeństwo to podstawa.
Avatar użytkownika
lesny69
Rozeznany
 
 
Posty: 125
Wiek: 35
Dołączył: 27 sie 2012, 06:47
Lokalizacja: Quinton
Reputacja: 43
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 2 paź 2013, 08:59 Re: Kominek do palenia drewnem

Bezpieczeństwo - podstawa.
Ale trzeba pamiętać, dlaczego zrezygnowali z tego typu ogrzewania. Rozwój techniczny i C.O. to jedno. Ale ważniejsze chyba to smog i zadymienie. W sezonie grzewczym w miastach jak każdy palił (nie tylko drewnem) to musiała być strasznie ciężka atmosfera. Szczególnie przy wysokim ciśnieniu.
Więc gdyby tak chciał zrobić jeden, drugi, piąty setny.... nie wiem,. czy będą chcieli wracać. Chyba, że nie pamietają.

Na Twoim miejscu najpierw dowiedziałbym się w odpowiednim wydziale Councilu, czy w ogóle dopuszczają taką możliwość. No i jeśli tak, to zapewne podadzą Ci wymagani, jesli takowe są.

Kominiarz. kominiarzem... Masz źródełko drewna do kominka? Bo bazując na jakichś supermarketach budowlanych (jak np. Obi, czy Castorama w Polsce) to pójdziesz z torbami. Masz miejsce na trzymanie drewna? Bazując na własnych doświadczeniach z Polski, biorąc pod uwagę tutejsze temperatury 1 przyczepa drewna powinna Ci wystarczyć na sezon. W Polsce mi idzie średnio 2. Ale czasami również 1 albo i 3.... Kwestia temperatur, długości trwania sezonu, posiadanego drewna no i intensywności palenia.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Kitka » 2 paź 2013, 12:49 Re: Kominek do palenia drewnem

Autor nie napisał, że chce używać kominka, jako ogrzewanie domu :wink: Może chce co jakiś czas wieczorami na ogień popatrzyć przy lampce winka 8)
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez lesny69 » 2 paź 2013, 17:09 Re: Kominek do palenia drewnem

Moja wina nie sprecyzowałem o co dokładnie chodzi ;) W każdym razie kominek miałby być raczej dla przyjemności tak jak Kitka napisała. W domu mam ogrzewanie gazowe, a jak wszyscy wiemy nie wychodzi to jakoś strasznie drogo w sezonie grzewczym, szczególnie w relacji do zarobków. Jednak Adam ma racje w kwestii zadymienia, mogą być jakieś prawne ograniczenia w mieście, głośno jest teraz chociażby o Krakowie w którym mają wprowadzić zakaz palenia węglem. Przeglądałem trochę internet, i raczej ciężko znaleźć typowy wkład do palenia drewnem większość jest na gaz lub prąd myślałem nad wstawieniem czegoś takiego np. http://cast-iron-stoves.co.uk/assets/im ... stove3.jpg

Ponoć usługi kominiarskie są tu bardzo drogie ale to tylko plotka z Polski od znajomego który się zajmuje takimi tematami.
Avatar użytkownika
lesny69
Rozeznany
 
 
Posty: 125
Wiek: 35
Dołączył: 27 sie 2012, 06:47
Lokalizacja: Quinton
Reputacja: 43
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez lolcia1998 » 2 paź 2013, 19:19 Re: Kominek do palenia drewnem

Proponuje sprawdzic na stronie council czy w danej dzielnicy mozna palic drewnem w kominku gdyz wiekszosc dzielnic ma zakaz palenia

lolcia1998
Przyczajony
 
 
Posty: 6
Dołączyła: 20 mar 2010, 22:57
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Thomas » 2 paź 2013, 19:23 Re: Kominek do palenia drewnem

Tez przymierzałem sie do wkladu do palenia drewnem, nawet znalazlem kiedys stronke z fajnymi wkladami dosc podobnymi do tych ktore urzywamy w polsce.
Jenak odstapilem od tego pomyslu bo konieczne jest zamontowaniu wkladu w komin tzn. rury z nierdzewki a koszt tego z robocizna waha sie w granicach 1000f plus palenisko.

Drewno mozna zalatwic na wioskach bez problemow znacznie taniej jak w b&q chociaz nadal jest to dosc kosztone hobby
...
Avatar użytkownika
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posty: 1369
Wiek: 41
Dołączył: 2 wrz 2006, 19:42
Lokalizacja: Hill Top, W brom
Reputacja: 67
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez bloodklaat » 2 paź 2013, 20:46 Re: Kominek do palenia drewnem

Miasto Birmingham jest w całości strefą wolną od dymu (smoke free zone) co oznacza że nie wolno w jego obrębie spalać w domowych kominkach paliw stałych (drewna, węgla, brykiet etc) z wyjątkiem specjalnych "bezdymnych" paliw. Są one wszystkie wyszczególnione tutaj: http://smokecontrol.defra.gov.uk/fuels.php?country=e .

Co nie znaczy że jeśli będziesz palić w kominku drewnem spotkają cię jakiekolwiek nieprzyjemności... Przepisy powstały w czasach kiedy problemem był spalany w domach zasiarczony węgiel, powstający kwaśny smog i sadze. W dzisiejszych czasach największym czynnikiem decydującym o jakości powietrza w mieście są spaliny samochodowe, zwłaszcza pojazdów z źle działającymi silnikami Diesla. Większość ludzi nie wie o przepisach dotyczących paliw stałych. Większości ludzi nie przeszkadza zapach spalanego drewna. Ponadto w nocy nikt nie widzi z którego komina dobiega dym ze spalanego nielegalnie drewna. Tak więc rób jak uważasz.

bloodklaat
Przyczajony
 
 
Posty: 5
Dołączył: 7 sty 2008, 22:20
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 2 paź 2013, 21:00 Re: Kominek do palenia drewnem

Thomas napisał(a):(...)
Jenak odstapilem od tego pomyslu bo konieczne jest zamontowaniu wkladu w komin tzn. rury z nierdzewki(...)

Kto Ci takich bzdur nagadał?
Komin z nierdzewki jest niezbędny w ogrzewaniach o bardzo wysokiej wydajności (olej/gaz) tam, gdzie spaliny są ciepłe/chłodne i nie nagrzewają dostatecznie komina... Jakoś mam kominek z wkładem w domu w Polsce i ani projektant ani kominarz nie chcieli nic takiego.
Ktoś Cie chciał na koszty naciągnąć i tyle.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thomas » 3 paź 2013, 06:56 Re: Kominek do palenia drewnem

Nie wiem jak jest w PL ale tutaj pytalem sie w dwoch firmach powiedzieli mi to samo.
Ten wklad nie tylko ma zabezpieczac przed temeratura ale tez przed zwiazkami chrmicznymi ktore moga wejsc w reakcje z cegla.

Dodano: -- 3 paź 2013, o 07:55 --

Ale mozesz miec racje Adam bo przegladam neta i faktycznie nie ma przepisów nakazujacych montazu chimney liner'a. Chociaż napotkalem sie z tematami ze czesto kominy sa w kiepskim stanie i wówczas taki wklad jest wskazany. Czesto tez ze wzgedu na roznice temperatur szczególnie przy tzw. Open fire gdzie 85% cirpla ucieka w komin cegly i zaprawa w kominie pekaja rozszczelniajac komin.
...
Avatar użytkownika
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posty: 1369
Wiek: 41
Dołączył: 2 wrz 2006, 19:42
Lokalizacja: Hill Top, W brom
Reputacja: 67
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez Grab4 » 3 paź 2013, 09:23 Re: Kominek do palenia drewnem

AdamBoltryk napisał(a):
Thomas napisał(a):(...)
Jenak odstapilem od tego pomyslu bo konieczne jest zamontowaniu wkladu w komin tzn. rury z nierdzewki(...)

Kto Ci takich bzdur nagadał?
Komin z nierdzewki jest niezbędny w ogrzewaniach o bardzo wysokiej wydajności (olej/gaz) tam, gdzie spaliny są ciepłe/chłodne i nie nagrzewają dostatecznie komina... Jakoś mam kominek z wkładem w domu w Polsce i ani projektant ani kominarz nie chcieli nic takiego.
Ktoś Cie chciał na koszty naciągnąć i tyle.

Pozdrawiam

Nie zapominaj ze rozmawiamy o UK, nie Polsce.
Nie komentuj tematow w ktorych masz znikoma wiedze poniewaz wprowadzasz ludzi w blad.
Tak jak Tomas napisal, jest tutaj wymog aby zainstalowac wklad z rury przy opalaniu drewnem. Koszt pelnej instalacji z kominkiem to okolo £2000.
Nie wiem czy sa jakies ograniczenia odnosnie lokalizacji. Kolezanka w Aldrich I znajomy w Sheldon maja kominki opalane drewnem.
Pozdrawiam

Grab4
Początkujący
 
 
Posty: 23
Dołączył: 21 mar 2009, 20:37
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 3 paź 2013, 10:47 Re: Kominek do palenia drewnem

Grab4 napisał(a):(...)
Tak jak Tomas napisal, jest tutaj wymog aby zainstalowac wklad z rury przy opalaniu drewnem. (...)

Jakieś źródło?
Bo jakoś dziwnie mnie nie przekonują projekty. Każdy wyciąga kasę jak może. A ludzie się nie znają i biorą.
Zgoda, tu UK, a nie PL i dlatego wciskają mnóstwo nikomu niepotrzebynych rzeczy i g..no zamiast dobrego, bo ludzie i tak wezmą...

Jeszcze raz - z fizyczno-chemiczno punktu widzenia.

Kominek, jaki by nie był, ma niewielką wydajność cieplną w porównaniu do innych metod ogrzewania. Dlatego duża ilość ciepła wylatuje przez komin. To powoduje, że spaliny są gorące i ogrzewają komin. A ewentualne wilgotne osadzenia (kwaśne) wysychają od nagrzanego komina.

Ogrzewania olejowe i gazowe mają wysoką sprawność, czyli niewiele (w porównaniu do kominka) ciepła ucieka przez komin. Ale to powoduje, że w wyniku różnicy temeratur pomiędzy nienagrzanym kominem a cieplejszymi spalinami osadza się na tym drugim kwaśna wilgoć - dokładnie w taki sam sposób jak na oknach w szczelnym, nie wietrzonym mieszkaniu. Chyba wszyscy znają to zjawisko. A komin zimny i zjawisko wysychania nie działa w wystarczającym stopniu.

Oczywiście proces cały przedstawiłem w uproszczeniu tak, bo trochę wiecej czynników działa na to, ze to wygląda jak wygląda.

A co do wysychania i wypadania zaprawy BO temperatura za wysoka - jak ktoś robi ją z samego piasku, to tak będzie miał. Jakoś w hutach są dużo wyższe temperatury i kominy stoją ponad 100 lat i jakoś nikt nie wymaga wkładów. A zaprawa wypada w kominach bez wkładu, ale właśnie w ogrzewaniach gazowo/olejowych.

Czyli nawet jak znajdziesz te przepisy to z powyższgo punktu widzenia nadal jest to wyciąganie kasy... Chociaż możliwe, że zgodne z prawem :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Grab4 » 3 paź 2013, 11:05 Re: Kominek do palenia drewnem

Tu UK, nie PL I nie chodzi I wciskanie tylko o wymogi prawne.
Jezeli ktos ma kominek lub chce go miec, jak w tym przypadku "lesny" nie chodzi o wydajnosc tylko o estetyke.
Przeczytaj jeszcze raz co napisales. Nie czytasz ze zrozumieniem komentarzy innych forumowiczow, mylisz pojecia I zaprzeczasz sam sobie. Tworzysz balagan.

Grab4
Początkujący
 
 
Posty: 23
Dołączył: 21 mar 2009, 20:37
Reputacja: 5
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kitka » 3 paź 2013, 12:53 Re: Kominek do palenia drewnem

Moi rodzice w PL mają kominek na drewno i do komina niczego nie musieli wkładać. Wszystko od lat funkcjonuje dobrze. Z tego co wiem taka rura potrzebna jest przy opalaniu gazem, przez powstające kwaśne opary.
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 3 paź 2013, 21:10 Re: Kominek do palenia drewnem

Grab4 napisał(a):(...) wymogi prawne. (...).


Powtórzę się krótko, żebyś nie zgubił pytania:

AdamBoltryk napisał(a):Jakieś źródło?


Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Bartsun » 29 lis 2013, 09:32 Re: Kominek do palenia drewnem

czy ktos juz cos dokladnie wie jak to wyglada od strony przepisow? zastanawiam sie nad kominkiem na drewno (mam teraz gazowy) ktory czasem bedzie ladnie sie palil i wygladal w goscinnym. nie bedzie on tez sluzyl jako docieplanie domu.

pozdr
Avatar użytkownika
Bartsun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 589
Dołączył: 27 wrz 2006, 22:26
Reputacja: 1
Neutralny

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do DOM I OGRÓD