paracetamol

O zdrowiu, waszych doświadczeniach ze służba zdrowia w UK, pomoc w znalezieniu lekarzy...

KobietaPostNapisane przez kik1976 » 20 sie 2007, 10:14 paracetamol

to w skrocie o paracetamolu :
Co wiemy o paracetamolu?


artykuł dr. n. med. Pawła Grzesiowskiego i mgr. Jarosława Walorego

Mimo iż paracetamol jest znany na świecie już od ponad 100 lat, w Polsce zyskał na znaczeniu dopiero w latach 90. Z powodzeniem wyparł stosowanie piramidonu i pochodnych kwasu salicylowego.

Paracetamol został wprowadzony do lecznictwa w 1893 roku przez Meringa. Zaczęto stosować ten związek na szeroką skalę w 1949 roku, a w 1955 roku w USA lek stał się dostępny bez recepty.

W ostatnich latach paracetamol (znany również jako acetaminofen, acenol, panadol, tylenol, tempra) stał się stosowanym powszechnie lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym (szczególnie dla dzieci), a wiąże się to z zastrzeżeniami dotyczącymi pochodnych kwasu salicylowego oraz pirazolonu (piramidonu). Lek ten nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Nie wpływa na proces krwawienia i krzepnięcia krwi. Po doustnym podaniu szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 60-120 minutach. Jest wydalany przede wszystkim przez nerki.

Paracetamol może być podawany w postaci tabletek, granulatu, zawiesiny, czopków oraz ostatnio zarejestrowanej postaci dożylnej. Może występować także jako składnik mieszanek przeciwbólowych z kofeiną, salicylamidem, kwasem salicylowym, kodeiną. Obecnie jednak wycofuje się mieszanki paracetamolu z kwasem salicylowym.


Na ból i gorączkę

Paracetamol jest skuteczny przede wszystkim w bólach mięśni, stawów, bólach kostnych różnego pochodzenia, nerwobólach, bólach nowotworowych, bólach pleców, barku, bólach głowy (również migrenowych), a także w bólach zębów. Poza tym zwalcza się nim stany gorączkowe.

Można go również używać podczas bolesnego miesiączkowania. Jest zalecany chorym źle tolerującym pochodne kwasu salicylowego lub uczulonym na tego rodzaju leki, a także pacjentom po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.


Stosuj ostrożnie!

Największą wadą paracetamolu jest - przy zbyt długim stosowaniu leku lub podawaniu go w dużych dawkach - możliwość szkodliwego oddziaływania na wątrobę, czyli hepatotoksyczność. Przy tym lek jest o wiele mniej toksyczny dla dzieci niż dla osób dorosłych ze względu na mniej intensywny metabolizm komórek wątroby u dzieci, dzięki czemu paracetamol prawie w ogóle nie ulega u nich przemianie do toksycznych substancji. Tak więc ryzyko uszkodzenia wątroby u dzieci jest znikome. Środek ten może powodować zapalenie nerek, methemoglobinemię oraz niedokrwistość niedobarwliwą.

niektorzy twierdza, ze tutejsi lekarze nie znaja innych lekow. ja twierdze co innego, do tej pory tylko raz mialam przepisany ten specyfik, ale coz kazdy ma swoje zdanie.
Avatar użytkownika
kik1976
Zadomowiony
 
 
Posty: 970
Dołączyła: 2 wrz 2006, 07:43
Reputacja: 5
Neutralny

Powrót do ZDROWIE

{ ABBC3_HIGHSLIDE_LOADINGTEXT }