Paszport dla noworodka Birmingham?

Rodzina, dzieci i ich wychowanie, sprawy związane z codziennym życiem rodziców.

KobietaPostNapisane przez Martyna20 » 4 sty 2010, 18:44 Paszport dla noworodka Birmingham?

Witam. Jestem mamusią 1,5 miesiecznej ślicznej córeczki ;)
Chciałabym sie dowiedziec czy jest mozliwosc wyrobienia paszportu w Birmingham? Doszly mnie sluchy ze jest to mozliwe ponoc "gdzieś w Birmingham" raz w tygodniu. Czy ktos slyszał cos podobnego? Moze ma ktos jakies namiary, byłabym oklropnie wdzieczna. Nie chciałabym ciągnąc mojej malenkiej az do Konslulatu w Londynie po to aby wyrobic paszport aczkolwiek nie bede miala wyjscia jezeli ktos mnie nie nakieruje na ową prawdę. To jak ? Jest ktos kto cos wie ? slyszal czyi tez widzial ? :)
pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
Martyna20
Początkujący
 
 
Posty: 38
Wiek: 35
Dołączyła: 18 lip 2008, 11:02
Lokalizacja: Walsall
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez anarek7 » 4 sty 2010, 20:57 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

wiesz ja też słyszałam o takim czymś ,że ktoś przyjeżdża z londyńskiego konsulu raz na 3 miesiące do polskiego domu w Birmingham no więc moja kuzynka miała taką sytuację wydzwaniała tam to mówili że to trzeba dzwonić na jakiś miesiąc przed przyjazdem tegoż konsulata i ją zbywali kazali np zadzwonić za miesiąc później jak dzwoniła to już odbierał ktoś inny i mówił że nic na ten temat nie wie itd także nie wiadomo o co tu chodzi jedna babka z polskiego domu powiedziała jej znów że jeżeli nawet ktoś przyjeżdża to nie zajmuje się takimi sprawami więc pojechała do Londynu i tak załatwiła paszport dla dziecka a tu walczyła z nimi ok pół roku acha jeszcze jedno musisz mieć polski akt urodzenia jeżeli nie masz to musisz dać angielski do tłumacza przesłać do Polski i wyrobić na podstawie tego polski akt urodzenia. pozdrawiam i powodzenia życzę może jakoś ci się uda załatwić to w Bham

anarek7
Rozeznany
 
 
Posty: 121
Dołączyła: 3 paź 2009, 08:24
Reputacja: 4
Neutralny

KobietaPostNapisane przez ewela119 » 4 sty 2010, 21:06 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Nasza wspollokatorka wyrabiala paszport dziecku urodzonemu w pazdzierniku 2009 i miala tylko angielski akt urodzenia i nic jej nie kazali tlumaczyc.... To chyba zalezy od tego na kogo sie tam trafi...
Ostatnio edytowano 4 sty 2010, 21:10 przez ewela119, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ewela119
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2132
Wiek: 36
Dołączyła: 12 mar 2009, 17:58
Lokalizacja: Coventry
Reputacja: 109
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez papuzkaara » 4 sty 2010, 21:07 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Pierwsze slysze ze trzeba miec polski akt urodzenia. Ja wyrabialam synkowi paszport tymczasowy rok temu i nic takiego nie bylo potrzebne
Czasem trzeba powiedziec Nie , Aby uslyszec wielkie TAK

papuzkaara
Raczkujący
 
 
Posty: 90
Wiek: 39
Dołączyła: 21 sty 2009, 09:37
Reputacja: 4
Neutralny

KobietaPostNapisane przez nowamama » 4 sty 2010, 21:53 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Wszystkie informacje na temat wymaganych dokumentow sa dostepne na stronie konsulatu w Londynie tutaj:

http://www.londynkg.polemb.net/index.php?document=96


Mozna napisac tez do nich maila- nawet odpowiadaja.

nowamama
Początkujący
 
 
Posty: 11
Dołączyła: 7 wrz 2007, 19:57
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez sharemka » 4 sty 2010, 22:17 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Kolezanka wyrobila dziecku paszport tymczasowy doslownie 5-6 tyg temu I polski akt urodzenia byl niezbedny!
Podobno jest tez mozliwosc wyrobienia od razu paszportu 5- letniego ale szczegolow nie znam...wkrotce sama sprobuje sie dowiedziec zeby na wiosne zabrac malenstwo do dziadkow:)
Ciezko sie tam dodzwonic ale na maile odpisuja:)
"Bo meska rzecz, byc daleko a kobieca wiernie czekac..."
Avatar użytkownika
sharemka
Rozeznany
 
 
Posty: 241
Dołączyła: 6 sty 2009, 13:27
Lokalizacja: Hall Green/Bham
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez asia.z » 4 sty 2010, 23:05 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Co jakis czas przyjezdza ktos z konsulatu londynskiego,ostatnio byli w listopadzie.Niestety nie sa to przyjazdy regularne.Trzeba pytac w klubie polskim,im wiecej osob pyta tym bardziej staraja sie zaprosic konsula(tak nam powiedziala pani kierownik).Do tymczasowego paszportu moze byc brytyjski akt urodzenia,do 5-letniego konieczny jest polski.Niestety tutaj w Birmingham nie chca wyrabiac 5-letnich,trzeba jechac do Londynu.Tymczasowy przysylaja do domu.Wlasnie czekamy.
Lepiej grzeszyc i zalowac niz zalowac ze sie nie zgrzeszylo

asia.z
Raczkujący
 
 
Posty: 94
Wiek: 48
Dołączyła: 16 sty 2007, 16:37
Lokalizacja: Erdington
Reputacja: 2
Neutralny

KobietaPostNapisane przez sharemka » 5 sty 2010, 10:41 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

asia.z to bardzo dobra wiadomosc...nawet wysylajá do domu:)
"Bo meska rzecz, byc daleko a kobieca wiernie czekac..."
Avatar użytkownika
sharemka
Rozeznany
 
 
Posty: 241
Dołączyła: 6 sty 2009, 13:27
Lokalizacja: Hall Green/Bham
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Martyna20 » 6 sty 2010, 14:13 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Czyli nic mi nie pozostało tylko wybrac sie do Londynu. Och.. dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam:)
Kyara - moj Świat !
Avatar użytkownika
Martyna20
Początkujący
 
 
Posty: 38
Wiek: 35
Dołączyła: 18 lip 2008, 11:02
Lokalizacja: Walsall
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez barbie » 12 sty 2010, 14:59 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

Wniosek należy złożyc w kosulacie w Londynie lub w Manchester.
Aplikacje o wydanie paszportu składają wraz z dzieckiem rodzice wspólnie, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona.
Wniosek złozony przez jednego z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego rodzica, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy (w Polsce - biuro paszportów; za granicą - konsul) lub notariusza (NOTARY PUBLIC w Wielkiej Brytanii, nie Solicitor).
W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie paszportu zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.

Zgodnie z art. 15 ustawy o dokumentach paszportowych przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego wymagana jest obecność małoletniego (dziecka) lub osoby ubezwłasnowolnionej.
Natomiast odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego do lat 13 może dokonać jedno z rodziców (z własnym dokumentem tożsamości tj. paszport lub dowód osobisty w przypadku obywateli państw UE).

Przy odbiorze paszportu należy koniecznie przedstawić poprzedni paszport dziecka celem anulowania lub paszport rodzica, do którego małoletni był wpisany celem wykreślenia wpisu.

Zgodnie z ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych małoletnim do ukończenia 5 roku życia wydawane sa paszporty tymczasowe na okres 12 miesięcy.

Na żądanie rodziców małoletniemu przed ukończenia 5 roku życia może być wydany paszport książeczkowy ważny przez 5 lat (konieczny jest pisemny wniosek obojga rodziców - formularz dostepny w urzędzie), ale konieczne jest wówczas przedstawienie polskiego aktu urodzenia dziecka.
Nie można aplikować o dwa paszporty jednocześnie, tylko albo tymczasowy 12-miesięczny albo 5-letni.
Nie ma możliwości wydania paszportu tymczasowego "na powrót do kraju" dla dziecka poniżej 5 roku życia.

Pierwszy paszport dla dziecka wydawany jest na podstawie odpisu skróconego lub zupełnego aktu urodzenia wystawionego przez polski Urząd Stanu Cywilnego.

Dokument ten uzyskuje się poprzez dokonanie rejestracji dzieci urodzonych na terenie Wielkiej Brytanii (tj. poprzez dokonanie tzw. transkrypcji/umiejscowienia brytyjskiego aktu urodzenia) w urzędzie stanu cywilnego w Polsce, według ostatniego miejsca zamieszkania jednego z rodziców.
W uzasadnionych przypadkach (ale tylko dla dzieci poniżej 1 roku życia) konsul może wystawić paszport na podstawie brytyjskiego aktu urodzenia w odpisie zupełnym (tzw. Certifed Copy), pod warunkiem, że nazwisko dziecka zostało nadane zgodnie z polskim kodeksem rodzinnym.
Do wydania drugiego paszportu niezbędny jest polski akt urodzenia. Dziecku powinien być numer PESEL (można wydać kolejny paszport tymczasowy roczny bez numeru PESEL dla dziecka poniżej 5 roku życia urodzonego na terytorium Wielkiej Brytanii).
Paszport 5-letni moze byc wydany wylacznie na podstawie polskiego aktu urodzenia (wraz z wnioskiem o paszport 5-letni można złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL).

Okres oczekiwania na paszport tymczasowy wynosi 3-4 tygodnie, a na paszport 5-letni ok. 2 miesiecy.

W celu wystawienia paszportu dla małoletniego należy dostarczyć:

1. Wypełniony "wniosek o wydanie dokumentu paszportowego" - 1 egz. - dostępny w urzędzie.

2. Oryginał polskiego skróconego lub zupełnego odpisu aktu urodzenia dziecka. W uzasadnionych przypadkach konsul może przyjąć odpis zupełny (Certfied Copy) brytyjskiego aktu urodzenia. Dotyczy to dzieci ponizej 1 roku życia, pod warunkiem, że akt wydany jest zgodnie z prawem polskim (chodzi m.in. o opisane poniżej zasady nadawania nazwiska dziecku). W przypadku ubiegania się o kolejny paszport dla dziecka polski akt urodzenia jest niezbędny, dlatego w okresie ważnosci pierwszego paszportu tymczasowego (12 miesiecy) należy zadbać o umiejscowienie brytyjskiego aktu urodzenia w księgach Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce (umiejscowienie) oraz ewentualnie o nadanie numeru PESEL.

Kolejny paszport tymczasowy 12-miesięczny może być wydany bez numeru PESEL (ale na podstawie polskiego aktu urodzenia).
Nadanie numeru PESEL w urzędzie gminy w Polsce jest możliwe tylko wówczas, jeżeli dziecko przebywa na terytorium RP i zostanie zameldowane na pobyt stały lub czasowy ponad 3 miesiące; W Ambasadzie (dział paszportowy) wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć aplikując o paszport 5-letni;

zasady nadawania nazwiska dziecku: Jeżeli rodzice dziecka są małżeństwem dziecko nosi nazwisko zgodnie z aktem małżeństwa, w zależności od treści oświadczenia złożonego przez małżonków w momencie zawarcia związku. Może to być zatem nazwisko po ojcu, po matce lub podwójne nazwisko stanowiące połączenie nazwisk rodziców (małżonków);
Jeżeli rodzice dziecka nie są małżeństwem dziecko nosi nazwisko ojca (jeśli nastąpiło uznanie dziecka i ojciec jest wpisany w akcie urodzenia) lub nazwisko matki. Dziecko może nosić podwójne nazwisko stanowiącego połączenie nazwisk rodziców. Nazwisko takie może się składać co najwyżej z 2 członów.
Jeżeli dziecko nie zostało uznane przez ojca (ojciec nie jest wpisany w akcie urodzenia) dziecko nosi obecne nazwisko matki;
Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa matki albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemanie powyższe może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

3. 2 fotografie o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. WZÓR ZDJECIA.

3. W przypadku aplikowania o paszport 5-letni Wniosek o nadanie numeru ewidencyjnego (PESEL) wraz z oryginałem polskiego odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka (wzór wniosku o nadanie numeru PESEL dostępny w urzędzie). Powyższe nie dotyczy dziecka, które ma już nadany numer PESEL.

4. Paszporty rodziców lub dowody osobiste (w przypadku obywateli państw UE).

5. Pisemną zgodę obojga rodziców na wystawienie dziecku paszportu (dotyczy to również ponownego wydania paszportu dla dziecka). Uprzednie poświadczenie własnoręczności podpisu nie jest wymagane, nastąpi to jeżeli oboje rodzice stawią się w urzędzie (Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie) celem podpisania zgody przed urzędnikiem konsularnym, legitymując się ważnymi paszportami lub dowodami osobistymi. Jezeli wniosek sklada jeden z rodzicow, to podpis drugiego rodzica na zgodzie musi byc uprzednio poświadczony przez notariusza (w Wielkiej Brytanii NOTARY PUBLIC, nie Solicitor).

7. Odpis aktu małżenstwa do wglądu, jezeli rodzice maloletniego sa malzenstwem.


8. Jeżeli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica (rodziców), to wpis ten podlega wykreśleniu przed wydaniem małoletniemu paszportu. Należy w dniu złożenia wniosku przedstawić paszport (paszporty) z w/w wpisem.\
Ostatnio edytowano 12 sty 2010, 15:44 przez barbie, łącznie edytowano 1 raz

barbie
Przyczajony
 
 
Posty: 3
Dołączyła: 2 sie 2009, 13:13
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Martyna20 » 14 sty 2010, 21:23 Re: Paszport dla noworodka Birmingham?

barbie, spoko dzieki, ale pytalam o Bham a nie o to zeby mi ktos odpowiedzial na pytanie czy jest mozliwosc wyrobienia paszportu w birmingham a nie skopiowal wszystko ze strony Konsulatu .. BYLAM TAM JUZ - odiwedzilam ta strone jako pierwsza i nie zmnalazlam odpowiedzi wiec zapytalam na forum sry nie pomiglas mi za abrdzo

[ Dodano: Czw Sty 14, 2010 21:25 ]
barbie, spoko dzieki, ale pytalam o Bham a nie o to zeby mi ktos mi skopiowal informacje ze stronu Konsulatu pozdr :evil:
Kyara - moj Świat !
Avatar użytkownika
Martyna20
Początkujący
 
 
Posty: 38
Wiek: 35
Dołączyła: 18 lip 2008, 11:02
Lokalizacja: Walsall
Reputacja: 0
Neutralny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do RODZINA I DZIECKO