Legalny pobyt bez pracy

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MężczyznaPostNapisane przez ATR » 30 sty 2010, 22:11 Legalny pobyt bez pracy

Witam wszystkich. Mam takie pytanko. Mianowicie mamy zamiar za miesiąc wyjechać z moją dziewczyną do Anglii. Ja będę miał pracę już nagraną w Polsce, a ona będzie musiała jej poszukać i nie wiadomo ile to potrwa. Chcielibyśmy aby ona przebywała tam legalnie i w razie czego miała wykupione ubezpieczenie póki nie znajdzie pracy. Zaznaczam, że nie jest jeszcze moją żoną i ze mną się nie ubezpieczy. Więc pytanie do Was jest to zrobić, gdzie się zwrócić i ile to kosztuje?

ATR
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Dołączył: 30 sty 2010, 21:50
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 31 sty 2010, 00:04 Re: Legalny pobyt bez pracy

Jeżeli ma paszport UE (np. polski) to może przebywać w tym kraju tak długo jak tylko zechce. Jeżeli chodzi Ci o ubezpieczenie zdrowotne, to z tym też nie ma problemu. Każdy ma prawo do podstawowych świadczeń lekarskich w UK. Trzeba się tylko zarejestrować u GP (tutejszego lekarza rodzinnego), a z tym nie ma żadnych większych problemów. Trzeba oczywiście u lekarza zgłosić, że się tutaj mieszka, a nie przyjechało na miesiąc.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 31 sty 2010, 02:12 Re: Legalny pobyt bez pracy

Od chwili wejścia Polski do strefy Schengen KAŻDY polski obywatel może przebywać w UK i każdym innym kraju Unii, który jest w tej strefie, ile mu się żywnie podoba, BEZ posiadania paszportu - dowód wystarczy. I vice-versa. Jedyny WASZ problem to kasa na życie. Reszty nic nie musicie :)
A z lekarzem - jak napisał VA. Zarejestrujesz się bez problemu. Mogą jedynie prosić (czasami) o dowód adresu na którym będziecie mieszkać. Ale to jak już sobie zamieszkacie, to wystarczy, że sama do siebie wyśle list i on dotrze i zostanie odebrany:D:D Będzie koperta ze znaczkiem, adresem i nazwiskiem :) Czasami to nie wystarcza i żądają - yyy, źle się wyraziłem - proszą o jakiś rachunek za telefon/gaz/prąd albo wyciąg z banku. Ale w większości przypadków - styknie :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Petergo » 31 sty 2010, 03:23 Re: Legalny pobyt bez pracy

AdamBoltryk napisał(a):Od chwili wejścia Polski do strefy Schengen KAŻDY polski obywatel może przebywać w UK i każdym innym kraju Unii, który jest w tej strefie, ile mu się żywnie podoba, BEZ posiadania paszportu - dowód wystarczy. I vice-versa. Jedyny WASZ problem to kasa na życie. Reszty nic nie musicie :)
A z lekarzem - jak napisał VA. Zarejestrujesz się bez problemu. Mogą jedynie prosić (czasami) o dowód adresu na którym będziecie mieszkać. Ale to jak już sobie zamieszkacie, to wystarczy, że sama do siebie wyśle list i on dotrze i zostanie odebrany:D:D Będzie koperta ze znaczkiem, adresem i nazwiskiem :) Czasami to nie wystarcza i żądają - yyy, źle się wyraziłem - proszą o jakiś rachunek za telefon/gaz/prąd albo wyciąg z banku. Ale w większości przypadków - styknie :)

Pozdrawiam


a czy UK jest w strefie Schengen ???????????????????? chłopie nie wiesz to nie pisz !!!!!!!!!!!!!

Odnośnie tematu to i Polska i Anglia jest w Unii Europejskiej więc obywatel ma prawo przebywać tam gdzie ma na to ochotę, a warunek jest jeden musi mieć za co się utrzymać, więc jeżeli będziesz w stanie zapewnić dziewczynie utrzymanie to ona bedzie legalnie w UK.Pozdrawiam i powodzenia

Petergo
Raczkujący
 
 
Posty: 63
Wiek: 49
Dołączył: 16 lis 2006, 17:10
Lokalizacja: Telford
Reputacja: -1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 31 sty 2010, 03:46 Re: Legalny pobyt bez pracy

Petergo napisał(a):
a czy UK jest w strefie Schengen ???????????????????? chłopie nie wiesz to nie pisz !!!!!!!!!!!!!


O ile mi wiadomo UK przystąpiła do strefy Schengen jedynie częściowo. Bo z jednej strony prowadzi kontrole na granicach (uproszczone) a z drugiej korzysta z SIS, czyli System Informacyjny Schengen. Co nie zmienia faktu, że do przyjazdu tutaj WYSTARCZY dowód osobisty, a nie paszport o wizach nie wspominając.
Poza tym strefa Schengen odnosi się głównie do _sposobu przekraczania granicy_ i kontroli na niej, a nie kwestii legalności przebywania w danym kraju.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Luiza » 31 sty 2010, 10:31 Re: Legalny pobyt bez pracy

UK kompletnie nie nalezy do schengen, ale to nie ma zwiazku.
Uprocz podanych wczesniej rad, niech sie jeszcze zarejestruje w job centre jako bezrobotna. Rejestracja nie jest obowiazkowa, ale zaswiadzczenie o bezrobociu otwiera wiele drzwi.
Na dowod adresu zwykle cos bardziej oficjalnego moze byc potrzebne. Najszybciej mozesz to zalatwiszjak zadzwonisz np do dostawcy pradu i zglosisz ze jestes ich nowym klientem. W ciágu kilku dni dostaniesz list powitalny.
Być szczerym to wypowiadać się zgodnie z tym, co się myśli. A nie wszystko, co się myśli wypowiadać na głos.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Wiek: 42
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 31 sty 2010, 10:53 Re: Legalny pobyt bez pracy

On dostanie, ale przecież Ona nie. Chyba, że wezmą prąd na nią. W co wątpię.
To już lepiej/szybciej założyć osobne konto w banku. Albo telefon na abonament lub kartę ale kupowany w salonie (zawsze przysyłają jakieś reklamówki :), Albo, jak napisałaś - rejestracja w JobCenter - może coś przyślą :)
Ja bym stawiał na konto w banku - założysz i masz address proof jak w banku :)
A gdyby prosili o address proof w banku, to idź do innego oddziału lub innego banku :). W zeszłym tygodniu kumplowi Barclays w jednym oddziale domagali się potwierdzenia, a w drugim założyli bez :D Więc to nawet nie zależy od banku a od oddziału a i pewnie (jeszcze więcej) od samego pracownika banku załatwiającego sprawę. Jeden puści - drugi nie.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez VA » 31 sty 2010, 12:00 Re: Legalny pobyt bez pracy

U każdego dostawcy energii mogą być zapisane 2-4 osoby może nawet więcej (osobiście miałem max. 4). Jeżeli będziesz płacił podatek, to zgłosisz dwie osoby na rachunek, dostaniesz książeczkę, która jest wszędzie akceptowalna jako potwierdzenie adresu.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez ATR » 31 sty 2010, 18:31 Re: Legalny pobyt bez pracy

No dobrze. Przebywać będzie legalnie bo jest obywatelem Unii Europejskiej. Do lekarza się zgłosi, adres potwierdzi i w razie zapalenia migdałków pójdzie do lekarza i dostanie pomoc. Pytanie jednak czy będzie to działało tak jak nasz NFZ że jej się to należy czy za wizytę trzeba będzie płacić? A co w przypadku nie daj Boże jakiegoś wypadku gdy potrzebne będzie wezwanie pogotowia. Kto będzie musiał zapłacić za transport medyczny i leczenie? Wiem, że trochę przesadzam, ale wyjeżdżając trzeba być przygotowanym na wszystko.

Wiadomo, że w Polsce też jak się nie ma pracy i nie jest się nigdzie zarejestrowanym np. w PUP-ie to tak naprawdę człowiek nie ma żadnych praw bo każda opieka medyczna wiąże się z opłatami.

ATR
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Dołączył: 30 sty 2010, 21:50
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Acid Drinker » 31 sty 2010, 18:45 Re: Legalny pobyt bez pracy

Z tego co ja wiem to i turyści mają zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną. Jeśli przyjedzie na stałe to musi się zarejestrować u GP, takie prawo. NI trzeba wyrobić jeśli się chce legalnie pracować, bo składki muszą być gdzieś odprowadzane. Jeśli nie ma pracy to po zwykłej rejestracji u GP ma takie same prawa co i my wszyscy. No chyba, że ktoś ma wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Rejestracja w Job Centre przyda się, ale z innych powodów. Jeśli będzie potrzebować potwierdzenia adresu (w 99% przypadków nie proszą, albo nie patrzą na kogo jest wystawiony) to możesz mieć list od właściciela mieszkania.
Pozdrawiam.
Andrzej.
Avatar użytkownika
Acid Drinker
Stały Bywalec
 
 
Posty: 420
Wiek: 41
Dołączył: 21 gru 2009, 00:25
Lokalizacja: Erdington/Radom
Reputacja: 7
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 31 sty 2010, 19:24 Re: Legalny pobyt bez pracy

ATR napisał(a):Do lekarza się zgłosi, adres potwierdzi i w razie zapalenia migdałków pójdzie do lekarza i dostanie pomoc. Pytanie jednak czy będzie to działało tak jak nasz NFZ że jej się to należy czy za wizytę trzeba będzie płacić? A co w przypadku nie daj Boże jakiegoś wypadku gdy potrzebne będzie wezwanie pogotowia. Kto będzie musiał zapłacić za transport medyczny i leczenie? Wiem, że trochę przesadzam, ale wyjeżdżając trzeba być przygotowanym na wszystko.

Wiadomo, że w Polsce też jak się nie ma pracy i nie jest się nigdzie zarejestrowanym np. w PUP-ie to tak naprawdę człowiek nie ma żadnych praw bo każda opieka medyczna wiąże się z opłatami.

Właśnie po to musi się zarejestrować u GB, żeby nie było kosztów. W UK każdy ma prawo do bezpłatnej opieki medyczne i nie ma to nic wspólnego, jak w PL, z innymi instytucjami.
Samemu natomiast trzeba zapłacić za dentystę i okulistę (chociaż badania oczu w sklepach można zrobić za darmo). Za każdą receptę trzeba zapłacić tak samo - każda pozycja to £7.20 (o ile jestem na czasie).

Zapomniałem dodać, że jak wyrobisz sobie Europejską Kartę Zdrowia (czy jakoś tak) i masz prawo, w razie wypadku, czy choroby, do takiej samej opieki medycznej, jak mieszkańcy danego kraju, w całej UE.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez marzencia2333 » 31 sty 2010, 20:44 Re: Legalny pobyt bez pracy

Najprostszy sposob to wyrobic sobie w polsce karte NFZ obowiazujaca w UE (bezplatnie) - zapytaj swojego lekarza i jestes przez pewnien czas ubezpieczony w UE wrazie wypadku. Przez ten czas jak juz bedziesz w Anglii zalozyc sobie konto w banku bo tak czy inaczej bedzie ci potem potrzebne i zarejstrowac sie do Lekarza.

[ Dodano: Nie Sty 31, 2010 20:46 ]
ps. Jesli chodzi o legalne przebywanie w UK to kazdy czlonek UE jest tutaj lekalnie nie zaleznie czy pracuje, pracowal, czy tez wogole nie pracowal.

[ Dodano: Nie Sty 31, 2010 20:54 ]
to masz strone z NFZ
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6
musisz troszke poczytac
Zyj szybko, kochaj mocno i nie umieraj :P
Avatar użytkownika
marzencia2333
Stały Bywalec
 
 
Posty: 463
Wiek: 39
Dołączyła: 11 paź 2007, 17:55
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 8
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Luiza » 1 lut 2010, 16:51 Re: Legalny pobyt bez pracy

AdamBoltryk napisał(a):On dostanie, ale przecież Ona nie. Chyba, że wezmą prąd na nią. W co wątpię.
Rachunek mozna sobie zazyczyc na 2 nazwiska. Przeciez partnerka ma inne nazwisko. Ja i mój tak mamy. Wszystkie rachunki mamy na mr. x i miss y.
Wtedy dziala to jak proof of address dla obojga.

Zeby sie zarejestrowac w Job Centre trzeba miec proof of address.
Listy z Job Centre nie sa proof of address. Zwykle jest to w nich napisane.

U lekarza mozna korzystac z ubezpieczenia partnera.

[ Dodano: Pon Lut 01, 2010 16:55 ]
AdamBoltryk napisał(a):To już lepiej/szybciej założyć osobne konto w banku. Albo telefon na abonament lub kartę ale kupowany w salonie (zawsze przysyłają jakieś reklamówki :)
Zeby zalozyc bezplatne konto trzeba miec proof of address, a zeby wziac telefon na abonament trzeba miec karte platnicza, ktora sie dostaje po przynajmniej pol roku od zalozenia konta.
Być szczerym to wypowiadać się zgodnie z tym, co się myśli. A nie wszystko, co się myśli wypowiadać na głos.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Wiek: 42
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 1 lut 2010, 20:31 Re: Legalny pobyt bez pracy

Luiza napisał(a):Zeby zalozyc bezplatne konto trzeba miec proof of address, a zeby wziac telefon na abonament trzeba miec karte platnicza, ktora sie dostaje po przynajmniej pol roku od zalozenia konta.

Guzik z pętelką prawda.
Bezpłatne konto w Barclay założyłem w PIERWSZYM dniu pobytu w UK. Zgadnij, jaki proof of address mogłem mieć ze sobą? Kartę płatniczą otrzymałem w tydzień po założeniu konta.
Więc jak pisałem - wszystko zależy od oddziału banku oraz pracownika u którego się załatwia sprawę.
O jednym rachunku na 2 nazwiska nie wiedziałem :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI