drewniana podloga

Rozmowy na temat mieszkań o tym jak mieszkacie, jakie dzielnice polecacie itd...

MężczyznaPostNapisane przez Pawel M » 28 gru 2009, 09:45 drewniana podloga

potrzbuje kilku info odnosnie wyboru drewnianej podlogi, nie chodzi mi o panele, tylko o solidne drewno, ktore bedzie szlo prosto na legary. chcialbym spytac jaki gatunek dokladnie wybrac ( dab, sosna ), jaka welna to ocieplic przed polozeniem, gdzie najlepiej kupic dechy jesli chodzi o jakosc i cene i co mozna polozyc miedzy dechy a legary zeby wygluszyc podloge. jak macie jakies cenne uwagi to prosze o dodanie postu. dzieki

Pawel M
Początkujący
 
 
Posty: 24
Dołączył: 3 lut 2007, 10:09
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez lysy » 28 gru 2009, 12:49 Re: drewniana podloga

Hej!
ciekawy projekt z podloga legarowana ale czy na pewno ma to byc wlasnie to??? Jaki jest stan wylewki jastrychowej na ktorej to am byc polozone (spojnosc powierzchni i wilgotnosc). Opcja polozenia drewnainej podlogi (wielce doceniana przeze mnie), wcale nei musi to byc deska na legarze (no chyba ze docieplenie jest priorytetem) -moze warto by sie zastanowic nad deska lamelowa (okolo 2cm calkowitej grubosci, i technika montazu jak przy podlodze panelowej - lub jak parkiet). Na pewno bedzie wiksza roznorodnosc gatunkow dzrewa do wyboru, w tym tez drewno tropikalne (bambus, mahon, itp ciemne kolory). Drewno tropikalne charakreryzuje sie super parametrami technicznymi (twardosc i mala rozszezalnos wilgotnosciowa). Oczywiscie w obu przypadkach kwestia wykonczenia lakierem, deska legarowana cyklinowanie + lakierowanie, natomiast podlogi lamelowe sa juz polakierowane. Nie bede udawal ze jestem znawca tematu podlog legarowanych -bo nie jestem, ale w kwestii lamelowej chetnie pomoge, jako ze temat mam dosyc dobrze opanowany (poprzednia praca w ojczyznie)
pozdrawiam
Avatar użytkownika
lysy
Rozeznany
 
 
Posty: 251
Wiek: 47
Dołączył: 5 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Redditch
Reputacja: 2
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez stefan1965 » 28 gru 2009, 23:30 Re: drewniana podloga

Z twojego opisu wynika że nic nie wynika. Legary przed kładzeniem podłogówki muszą być wypoziomowane. Uzyskać to można kilkoma metodami. Deski podłogowe to nie z drzew iglastych preferowane buk dąb ewentualnie (jak zapodał mój przedmówca) drewno tropikalne. Oczywiscie jeżeli twój budżet wytrzyma. Opcją jest wyprowadzenie podłogi płytami OSB lub tanszymi płytami chipboard. A na to możesz kłaść już wszystko włącznie z parkietem. Odnośnie izolacji to też jest problem bo w zależnosci od okolicznosci stosuje się różne materiały izolacyjne. Napisałeś między dechy a legary a przecież izolacja układa się pod deski a na ... właśnie co? Jezeli na podsufitkę to stosujemy wełnę mineralną o małej gęstości. Jeżeli to jest parter niepodpiwniczony to trzeba najpierw sprawdzić co jest pod spodem. Ale życzę wytrwałosci w realizacji planów. W razie potrzeb służę radą.
two beer or not two beer

stefan1965
Raczkujący
 
 
Posty: 96
Dołączył: 10 sty 2009, 17:10
Reputacja: -3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez marek1ba1 » 29 gru 2009, 08:56 Re: drewniana podloga

Ja mam tak zrobiona podloge u siebie.miedzy legarami mam izolacje na gorze plyty podlogowe a na gorze co chcesz (mozaike ,parkiet,itp)Jezeli chcesz dac deske podlogowa to bezposrednia na legary.Moze byc sosna .Ale wowczas dobry lakier np.Bona traffic(ok £100 za 5 litrow)Jezeli interesuje cie orginalna podloga wejdz na strone.www.floors-staircase.co.uk

marek1ba1
Początkujący
 
 
Posty: 27
Dołączył: 18 paź 2009, 21:22
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Pawel M » 30 gru 2009, 00:18 Re: drewniana podloga

stefan chodzi mi o ilozacje akustyczna, w polsce klade podklady z filcu na legary, a na to wlasciwa podloge zeby wygluszyc chociazby odglosy krokow, myslalem raczej o podlodze debowej, z tropikami nie jade, bo nie wiem czy nie sprzedam chaty za 10 lat a robic komus dobrze to przymiot agencji towarzyskiej. pomysl byl taki, na lato zerwac istniejaca podloge, zapodac welne od spodu, ewentualnie podwiesic jak bedzie za duza przestrzen, filc i na koniec dechy debowe. to byl parter, na pietrze moja podloga przypomina fale dunaju, hydraulik przeszedl, chlopcy odcentralnego i kilku innych rzemieslnikow, wiec albo czesc desek jest nie z parafii albo przybite na chybil trafil, wiec rowniez zerwac, termo-izolacja i nowe dechy z tym ze tu rzucilbym sosne, tansza i na pietrze wilgotnosc nie ma kluczowej roli, a na to jakis dywan.
na dole chcialbym zostawic deski jako wlasciwa podloge, zadnych dywanow i innych, wiec jak to zrobic i co zmienic, z pkt widzenia racjonalnego a nie estetycznego, bo zawsze bedzie trzeba ta podloge wycyklinowac i polakierowac, czy tak?
za pomysly jak na razie dziekuje i prosze o komentarz mojego pomyslu. NIE JESTEM FACHOWCEM wiec nie zrownajciemnie z podloga

Pawel M
Początkujący
 
 
Posty: 24
Dołączył: 3 lut 2007, 10:09
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez zwierzakfm » 2 sty 2010, 10:59 Re: drewniana podloga

ja bym na Twoim miejscu polozyl wszedzie (na gorze i na dole) podloge z chipboard (np "loft panels" itp). pozwoli Ci to spokojnie wypoziomowac sobie podloge i miec dobry podklad pod podloge drewniana. wszystko zalezy tez od tego jaki masz odstep miedzy legarami. jezeli niewielki (rzedu 20mm) to pewnie jak polozysz od razu dab bezposrednio na legary to bedzie ok, nie bedzie tak mocno pracowal w przerwach miedzy legarami. jezeli masz wieksze odstepy miedzy legarami to radzil bym najpier ten podklad.
co do izloacji miedzy legarami to ja uzylem u siebie welny mineralnej "ISOVER Acoustic partition roll", ma dobre wlasciwosci pod wzgeldem izolacji cieplnej i akustycznej. jest troche droga, ale to juz zalezy od Ciebie co wybierzesz. kupilem to w JEWSON.
co do izolacji miedzy drewnem/plytami a legarami to pewnie filc zda egzamin. ja rozsmarowalem cienka warstwe silikonu na legarach i jak wyschlo to dopiero polozylem na to plyty.
wszystko zalezy ile chcesz wywalic na to kasy, sam wiesz najlepiej.
co do samej (koncowej) podlogi to ja mam na pietrze dab (gotowa polakierowana podloge). szybko poukladalem sobie deseczki na podlodze z plyt i jest gitara. w zaleznosci od jakosci/koloru ceny sa rozne, ja kupilem podloge we FLOORS2GO, byla w promocji i zonie podobal sie kolor. cena byla cos w granicach 20funtow/metr.

aha, jeszcze co do izolacji na parterze. radzil bym najpier wylozyc przestrzen miedzy legarami szczelnie folia, zeby izlolacja nie nasiakala ewentulanie wilgocia. nie martwilbym sie specialnie izolacja akustyczna, tylko polozylbym welne mineralna dla ocieplenia.

z gory zaznaczam tez nie jestem fachowcem, wszystko zrobilem na zasadzie poczytania troche w sieci i zasiegniecia rady u znajomych, ktorzy juz to robili.
Avatar użytkownika
zwierzakfm
Stały Bywalec
 
 
Posty: 333
Dołączył: 13 paź 2007, 23:44
Lokalizacja: Worcester
Reputacja: 22
Pokojowy

PostNapisane przez KA i PE » 2 sty 2010, 11:48 Re: drewniana podloga

zwierzakfm napisał(a):podloge z chipboard (np "loft panels" itp)


no comment


zauwaz ze legary w angielskich starych domach sa raczej waskie i niespecjalnie nadaja sie pod podlogi z desek. deski byly stosowane w starszych chatach jako podloga na ktorej kladziona byla wykladzina z podkladaem. od dluzszego czasu uzywa sie plyt osb na ktore dopiero kladzie sie co ci tam slina na jezyk przyniesie. jesli chcesz miec taka "prawdziwa deskowa podloge" to serdecznie polecam to co zaproponowal ci juz ktos wczesniej czyli to co w polsce sie mieni potocznie 'deska barliniecka', czyli deszczolki ukladane na pioro i wpust troche jak parkiet. jesli polozysz sobie takie cos na wspomnianej juz plycie beziesz mial ladnie rowno i wspaniale. na gorze natomiast jesli zamierzasz calosc 'wykarpetowac' to bez zastanowienia wypierdziel te zbieranine starych desek ktore tam masz, poloz osb na calosci (laczenia na legarach :-) ) i bedzie tak jak ma byc.

zdarza mi sie robic szafki w starych domach w ktorych ktos polozyl panele albo wykladzine na strych deskach. to czuje sie tak jak gdyby ktos ukryl zgnita podloge pod nowa wykladzina, to chyba nie jest ten efekt ktory chcesz osiagnac prawda?

my mamy na dole wylewke wiec tego problemu nie bylo, na gorze jest plyta na legarach i w niektorych miejscach wymienialismy kawalki. wtedy dawalismy welne mineralna (rockwool) w przestrzenie wolne. tez w pomieszczeniach gdzie byl zrywany sufit zapodalismy to samo od dolu. dziala calkiem spoko.

pozdr

pe

KA i PE
 
 

MężczyznaPostNapisane przez zwierzakfm » 2 sty 2010, 17:29 Re: drewniana podloga

KA i PE napisał(a):zwierzakfm napisał/a:
podloge z chipboard (np "loft panels" itp)


no comment


??
Avatar użytkownika
zwierzakfm
Stały Bywalec
 
 
Posty: 333
Dołączył: 13 paź 2007, 23:44
Lokalizacja: Worcester
Reputacja: 22
Pokojowy


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do MIESZKANIE