Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Konto bankowe

Zakładanie konta bankowego
Aby otworzyć konto bankowe w UK potrzebny jest paszport oraz potwierdzenie adresu zamieszkania(rachunek za gaz, prąd czy telewizje lub karta zdrowia). Dla osób, które dopiero co przyjechały do Królestwa może to być wielki problem. Trzeba się wtedy zwrócić do pracodawcy o napisanie listu skierowanego do banku z potwierdzeniem zatrudnienia oraz adresu. Niektóre banki wymagają również potwierdzenia polskiego adresu zamieszkania, czyli polskie prawo jazdy lub dowód osobisty.
Wraz z numerem konta otrzymasz również: kartę do bankomatu oraz książeczkę czekową. Warto również poprosić o korzystanie z konta online tzn. założyć sobie hasło i kontrolować stan konta przez Internet. Wszystko to powinno przyjść pocztą w ciągu 2 tygodni.
Rodzaje kont bankowych
Są dwa podstawowe rodzaje kont bankowych:
 • konto bieżące – posiadacz otrzymuje kartę gotówkową (cash card) i możliwość uzyskania karty debetowej (debit card) bądź kredytowej (credit card), może także ustalić debet na rachunku;
 • konto oszczędnościowe – w tym przypadku nie można korzystać z karty kredytowej i debetu, a jedynie z karty elektronicznej.
Rodzaje kart                                              
 • Karta gotówkowa – (cash card) można nią wypłacać pieniądze tylko w bankomacie macierzystego banku, nie można nią płacić ani w sklepach ani przez Internet.
 • Karta debetowa ( solo/switch, maestro) – można nią korzystać w każdym bankomacie oraz używać do płatności w sklepach i przez Internet. Nie ponosisz żadnej opłaty przy wypłacaniu z bankomatu. Niektóre firmy np. linie lotnicze preferują, płatność kartą debetową zamiast kredytową. Opłaty za bilet są wtedy niższe.
 • Karta kredytowa ( mastercard, visa) – działa na zasadzie karty debetowej plus mamy na niej kredyt z banku (o wysokość przyznania decyduje bank), który możemy użyć, należy jednak go najczęściej w ciągu 30 dni zwrócić, aby nie zapłacić odsetek. O taką kartę trzeba wystąpić do banku, zazwyczaj po pół roku od otwarcia rachunku, jeśli masz regularne wpłaty i utrzymujesz dodatnie saldo. Ponosisz opłatę za wypłacenie z bankomatu.
Słownik         
 • Account numer czyli ośmmiocyfrowy numer konta.
 • Sort code - sześciocyfrowy numer, który pozwala ustalić w którym oddziale banku masz założone konto.
 • Card number - szesnastocyfrowy numer karty, którego używamy do płacenia przez internet czy telefon. -
 • Card holder name – imie i nazwisko posiadacza karty, tak jak jest na karcie
 • Expiry date - data ważności karty.
 • Security Code - Ostatnie trzy cyfry z paska na którym podpisujesz się na karcie.
 • PIN - Personal Identification Number czyli numer którego używasz do wypłacania pieniędzy z bankomatu.
Popularne banki   
Abeby
Wymagany dowód tożsamości: paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy oraz potwierdzenie adresu. Bank nie uznaje listu od pracodawcy, ani ze szkoły językowej i wymaga, aby zainteresowany przebywał w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy. Zazwyczaj nie jest to jednak sprawdzane i zwyczajnie można zadeklarować (żeby nie powiedzieć skłamać) dowolny czas pobytu. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów. 

Alliance & Leicester
Wymagany dowód tożsamości i potwierdzenie adresu. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów. 

Barclays
Wymagany dowód tożsamości i potwierdzenie adresu. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.

Halifax
Wymagany dowód tożsamości i potwierdzenie adresu. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z przychodami powyżej 1000 funtów miesięcznie. Może być wymagane potwierdzenie zatrudnienia (wynagrodzenia). 

HSBC
Wymagany dowód tożsamości i potwierdzenie adresu. Bank uznaje list od pracodawcy. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów. 

LLoyds TSB
Wymagany dowód tożsamości i potwierdzenie adresu. Bank uznaje list od pracodawcy. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów. 

Natwest
Do otwarcia wymagany jest dokument tożsamości oraz potwierdzenie adresu. Jeśli zainteresowany nie posiada potwierdzenie adresu, to bank dopuszcza możliwość poświadczenia adresu zamieszkania przez przyjaciela lub pracodawcę, u którego się mieszka (jeśli ma miejsce taka sytuacja). Warunkiem jest, że poświadczający musi mieć konto w Natwest od ponad 12 miesięcy. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.

Wymaganie dotyczące poszególnych banków mogą sie zmienić
Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 27 stycznia 2014 12:34  


Global Centre

Zobacz też