Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Abonament telewizyjny

Czy muszę mieć licencję telewizyjną?
W Zjednoczonym Królestwie, na Wyspach Normandzkich oraz na Wyspie Man, osoba korzystająca ze sprzętu do oglądania lub nagrywania programów telewizyjnych w trakcie ich nadawania w telewizji (w tym zagranicznych usług satelitarnych), musi mieć licencję telewizyjną.

Licencja obejmuje korzystanie z:

 • odbiorników telewizyjnych
 • komputerów
 • telefonów komórkowych
 • konsoli do gier
 • tunerów cyfrowych
 • odtwarzaczy DVD/VHS
 • lub innych podobnych urządzeń

Wystarczy mieć jedną licencję telewizyjną w jednym gospodarstwie domowym, nawet jeśli korzysta się z więcej niż jednego z powyższych urządzeń.
Ile kosztuje licencja telewizyjna?
Licencja telewizyjna kosztuje 145.50 GBP rocznie za telewizję kolorową, oraz 49.00 GBP rocznie za telewizję czarno-białą.

Oglądanie telewizji bez ważnej licencji jest wykroczeniem w świetle prawa karnego. Oglądanie telewizji bez ważnej licencji, wiąże się z ryzykiem poniesienia odpowiedzialności karnej oraz karą grzywny w kwocie do 1000 GBP.
Jak zapłacić za licencję telewizyjną
Za abonament można płacić za cały rok z góry lub ratami. Opłatę można wnieść na wiele sposobów:
 • Direct Debit (Polecenie zapłaty)
  Najprostszym sposobem uiszczenia opłaty za licencję jest polecenie zapłaty, dzięki któremu można płacić w miesięcznych lub kwartalnych ratach, lub zapłacić za cały rok z góry. Polecenie zapłaty to automatyczny przelew z konta, który można zlecić w swoim banku. W przypadku skorzystania z opcji polecenia zapłaty, ważność licencji jest co roku automatycznie odnawiana, także nie trzeba pamiętać o terminie upływu licencji. Należy jednak powiadomić nas w przypadku zmiany adresu, abyśmy mogli przekierować licencję.

  Opcję Direct Debit (Polecenie zapłaty) można wybrać online lub dzwoniąc pod numer 0300 790 6044 i podając swoje dane bankowe. (W przypadku kwartalnego polecenia zapłaty, pobierana jest dodatkowa roczna opłata w wysokości 5 GBP. Należy również pamiętać, że niektóre banki i oszczędnościowe kasy mieszkaniowe nie akceptują polecenia zapłaty, więc należy to uprzednio sprawdzić).
 • Payment Card (Karta ratalna)
  Innym sposobem rozłożenia opłaty za licencję na raty jest skorzystanie z programu Payment Card, dzięki któremu można dokonywać wpłat co tydzień lub co dwa tygodnie, płacąc jedynie 5,60 GBP za tydzień. Aby uzyskać więcej informacji lub skorzystać z tego programu, należy zadzwonić pod numer telefonu 0300 555 0286. (Uwaga, dostępny jest tylko język angielski, jednakże istnieje możliwość poproszenia o rozmowę we własnym języku).

 • Online
  Na stronie TV Licensing można dokonywać wpłat za licencję telewizyjną oraz zarządzać swoim kontem klienta. Można też skorzystać z możliwości otrzymywania licencji oraz innej korespondencji wysyłanej, na konto e-mail

  Korzystając z tej opcji można zapłacić za licencję telewizyjną za pomocą z karty debetowej lub kredytowej lub przez Direct Debit (Polecenie zapłaty).


 • Telefon
  W przypadku posiadania karty debetowej lub kredytowej, takiej jak Maestro, Delta, Solo, Visa lub MasterCard, można zapłacić za licencję telewizyjną przez telefon. Wystarczy zadzwonić pod numer 0300 790 6044, mając pod ręką dane karty.

 • Punkt sprzedaży PayPoint
  Aby zakupić licencję telewizyjną, płacąc gotówką lub kartą debetową, można udać się do dowolnego punktu sprzedaży PayPoint. Wystarczy podać sprzedawcy swoje imię i nazwisko oraz adres.

  W całym Zjednoczonym Królestwie istnieje ponad 22 000 punktów sprzedaży PayPoint, między innymi przy kasach lokalnych sklepów, supermarketów czy stacji benzynowych. Wiele punktów sprzedaży PayPoint otwartych jest do późnych godzin, siedem dni w tygodniu. Najbliższy punkt sprzedaży PayPoint można znaleźć tutaj lub dzwoniąc pod numer telefonu 0300 790 6137 i podając swój kod pocztowy (uwaga, jest to usługa automatyczna, tylko w języku angielskim)

 • Poczta
  Można wysłać czek na adres TV Licensing, Bristol BS98 1TL. Czek należy wystawić na „TV Licensing”, na pełną kwotę opłaty licencyjnej i pamiętać o podaniu na odwrocie swojego imienia i nazwiska, adresu oraz kodu pocztowego. Prosimy nie wysyłać gotówki.
  TV Licensing savings card (Karta oszczędnościowa TV Licensing)

  Korzystając z karty oszczędnościowej TV Licensing, można oszczędzać na poczet licencji telewizyjnej wpłacając niewielkie, przystępne kwoty. Aby dopłacić do oszczędności wybraną kwotę, gotówką lub kartą debetową, wystarczy przynieść kartę oszczędnościową do dowolnego punktu sprzedaży PayPoint. Jeśli do czasu, kiedy licencja telewizyjna powinna zostać odnowiona, odłożona została pełna kwota opłaty licencyjnej, nowa licencja zostanie automatycznie przesłana pocztą.

  Aby uzyskać więcej informacji lub złożyć wniosek o kartę oszczędnościową TV Licensing, należy zadzwonić pod numer 0300 555 0281 (uwaga, dostępny jest tylko język angielski, jednakże istnieje możliwość poproszenia o rozmowę we własnym języku).
Zwolnienia i zniżki
Osoby mające 75 lat lub więcej
Osoby mające 75 lat lub więcej, oraz osoby z nimi mieszkające, uprawnione są do bezpłatnej licencji telewizyjnej. Aby złożyć wniosek o taką licencję, należy zadzwonić pod numer 0300 790 6044, mając pod ręką swój numer ubezpieczenia (National Insurance Number).

Osoby w wieku 74 lat
Osoby w wieku 74 lat, oraz osoby z nimi mieszkające, uprawnione są do krótkoterminowej licencji telewizyjnej (short term TV Licence) do momentu ukończenia 75 roku życia. Aby uzyskać więcej informacji, należy zadzwonić pod numer 0300 790 6044, mając pod ręką swój numer ubezpieczenia (National Insurance Number).

Osoby niewidome lub niedowidzące
Osobom niewidomym i niedowidzącym, oraz osobom z nimi mieszkającym, może przysługiwać 50% zniżka na licencję telewizyjną. Wystarczy wysłać kopię dokumentu potwierdzającego status osoby niewidomej lub zaświadczenie potwierdzające ślepotę lub poważne uszkodzenie wzroku od lekarza okulisty. Kopię dokumentu należy przesłać wraz z pismem o przedłużenie licencji (w razie jej posiadania) oraz zapłatą na adres: TV Licensing, Blind Concessions Group, Bristol BS98 1TL. Pomocne będzie załączenie numeru telefonu kontaktowego.
Zmiana miejsca zamieszkania
W przypadku zmiany adresu lub zmiany czy niezgodności jakichkolwiek innych danych, należy nas powiadomić odwiedzając stronę internetową www.tvlicensing.co.uk/update lub pisząc do nas na adres: TV Licensing, Bristol BS98 1TL.
Osoby nie oglądające telewizji
Osoby, które nie oglądają, ani nie nagrywają programów nadawanych w telewizji, czy to za pomocą odbiornika telewizyjnego, komputera, telefonu komórkowego, konsoli do gier, tunera cyfrowego, odtwarzacza DVD/VHS czy innego podobnego urządzenia, powinny powiadomić, tvlicensing odwiedzając stronę internetową www.tvlicensing.co.uk/noTV lub dzwoniąc pod numer 0300 790 6044. Tvlicensing może chcieć zweryfikować te informacje w trakcie krótkiej wizyty.

Jeśli miałeś wykupioną licencje ale  nie oglądasz, ani nie nagrywasz już programów z telewizji, możesz mieć prawo do otrzymania zwrotu pieniędzy. Aby uzyskać więcej informacji, należy zadzwonić pod numer 0300 790 6044.

Więcej informacji na temat licencji telewizyjnej znajduje się na stronie internetowej www.tvlicensing.co.uk.
Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 27 stycznia 2014 12:26  
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.