Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Sprowadzenie zwłok lub prochów do Polski

Informacje ogólne
Aby sprowadzić  zwłoki  lub prochy zmarłej osoby do Polski wymagana jest decyzja, którą wydaje starosta lub prezydent miasta, w którym  jest planowany pochówek ciała lub prochów, oraz zgoda na przewóz zwłok lub prochów do kraju wydane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie.
Decyzję uzyskuje się na wniosek rodziny zmarłego, skierowany do urzędu starosty/ prezydenta miasta. Po otrzymaniu, decyzja powinna być przekazana do Wydziału Konsularnego Ambasady RP  faxem (nr 00 44 207 323 2320) lub doręczona w inny sposób.
Na podstawie tej decyzji oraz dokumentów wymienionych poniżej Wydział Konsularny Ambasady RP wyda zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów do kraju.
Opłata konsularna za tę czynność wynosi 47 GBP. Opłatę należy wnieść gotówką w kasie urzędu bądź w formie czeku lub Postal order wystawionych na " Embassy of the Republic of Poland". W przypadku przekazania dokumentów drogą pocztową należy uiścić dodatkową opłatę za przesyłkę "Special Delivery" w wysokości  5 GBP.
Sprowadzenie zwłok do Polski
Aby wywieść prochy z Anglii należy, oprócz decyzji starosty/prezydenta miasta w Wydziale Konsularnym Ambasady RP należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:
  • akt zgonu (death certificate lub interim death certificate).
  • zaświadczenie medyczne, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną.
  • zaświadczenie zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem, że zwłoki zostały włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm, a trumna metalowa została dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać.

Zezwolenie wydane przez Urząd Koronera na wywóz zwłok z Wielkiej Brytanii nie jest wymagane przez stronę polską.
Sprowadzenie prochów do Polski
Aby wywieść prochy z Anglii należy, oprócz decyzji starosty/prezydenta miasta w Wydziale Konsularnym Ambasady RP należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:
  • akt zgonu (death certificate)
  • zaświadczenie o kremacji zwłok (certificate of cremation)
  • zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że urna jest z metalu i zawiera wyłącznie prochy osoby zmarłej. Metalowa urna, dokładnie zalutowana, powinna znajdować się w drewnianej szczelnej skrzynce.
Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 06 stycznia 2014 13:22  
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.