Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Poradnik Transport Samoloty Tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze
Tanie linie lotnicze, czyli przewoźnicy niskobudżetowi to przedsiębiorstwa oferujące usługi przewozu lotniczego osób po cenach niższych niż tradycyjne linie lotnicze. Tanie linie lotnicze aktywnie korzystają ze strategii różnicowania cen. Niektóre z nich zmieniają ceny biletów nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Uśrednione zmiany cen wykazują ogólną tendencję, że im mniej dni do wylotu tym bilety są droższe. Bilety nie drożeją jednostajnie. Zdarzają się znaczne, ale krótkotrwałe, obniżki cen w ostatnich tygodniach poprzedzających lot. Jest to związane z kontrolą wskaźnika load factor, czyli ze staraniem sprzedania jak największej liczby dostępnych miejsc na pokładzie.
Bilety w tanich liniach lotniczych
W tanich liniach lotniczych bilety można zakupić przez internet, telefon lub też w wybranych biurach (np. na niektórych lotniskach). Przy zakupie przez internet i telefon wymagana jest karta kredytowa lub karta debetowa (warto zauważyć, że przy płaceniu kartą debetową jest dużo mniejsza prowizja). Po zakupie biletu otrzymamy potwierdzenie z numerem referencyjnym, należy je wydrukować lub zapisać numer, który będzie trzeba okazać w dniu lotu na lotnisku. W praktyce wystarczy pokazać tylko paszport, gdyż bilety są imienne - osoba odprawiająca bagaże sama znajdzie odpowiedni wpis w bazie danych.
Obecnie wiele z lini lotniczych wprowadziło system odprawy online. Przed podrożą należy samemu odbyć odprawę online i wydrukować kartę pokładową. Można to zrobić również na lotnisku, ale wtedy taka usługa będzie dodatkowo kosztować.
Warto pamiętać, że tanie linie lotnicze oferują tanie loty tylko, gdy bilety się zabukuje z dużym wyprzedzeniem, lub się trafi na ofertę promocyjną.
Bagaż
Tanie linie lotnicze oferują loty do mniej popularnych lotnisk niż normalne linie lotnicze i wielkość bagażu jest także mniejsza niż w normalnych liniach lotniczych. Zazwyczaj wolno zabrać ze sobą bagaż główny i bagaż podręczny. Niektóre tanie linie lotnicze maja odpowiednie wskazania, co do kształtu bagażu głównego oraz wymagają, aby bagaż podręczny był na tyle mały żeby zmieścił się do schowków. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby w bagażu podręcznym nie znalazły się żadne ostre przedmioty (nawet malutkie nożyczki lub pilnik do paznokci), ponieważ zostaną one skonfiskowane i zniszczone. Wszystkie tego typu przedmioty mogą być przewożone, ale muszą być umieszczone w bagażu głównym.
Gdzie szukać tanich biletów?
Będąc już w UK warto skorzystać z szerokiej oferty tanich przewoźników, z którymi można zwiedzić całą Europę. Wykaz wszystkich tanich linii lotniczych można znaleźć na stronie: http://www.whichbudget.com/pl/
Przed zarezerwowaniem lotu radzę dobrze sprawdzić, która linia oferuje dla nas najtańsze i najwygodniejsze połączenie, wziąć pod uwagę nie tylko cena biletu samolotowego, ale także cenę dojazdu na lotnisko. Warto skorzystać z serwisów internetowych,(np: opodo, ebookers, lataj.pl, itd.), które wyszukują najtańsze połączenia lotnicze wśród normalnych linii lotniczych i porównać te ceny z cenami, jakie oferują tanie linie lotnicze. Może się zdarzyć, że przy locie normalną linią lotniczą bilet będzie kosztował mniej niż oferowała najtańsza tania linia lotnicza.
Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 27 stycznia 2014 12:29