Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Co robić po wypadku samochodowym

Jeżeli bierzesz udział w wypadku samochodowym bardzo ważne jest, aby umieć zachować spokój.
Zgłoś wypadek
Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest, aby sprawdzić, czy ty lub osoby, które brały udział w wypadku nie doznały jakichkolwiek szkód. Następnie należy zgłosić wypadek na policję (nr 999), opisać wszystko, co się wydarzyło i odpowiedzieć na pytania z centrali. Od osoby, z którą rozmawiasz powinieneś otrzymać instrukcje, co dalej robić oraz numer zarejestrowanego wypadku (bardzo ważny w procesie odszkodowania). Policja przyjeżdża tylko do wypadków, w których są poszkodowani. Masz 24h, aby zgłosić wypadek na policję.
Nie omawiaj wypadku
Nie należy wdawać się w dyskusje z innymi uczestnikami wypadku ani w żaden sposób omawiać jego przyczyn. Oprzyj się pokusie czynienia oskarżycielskich uwag, przepraszania lub wdawania się w jakiekolwiek dyskusje na temat tego, co się stało i co spowodowało wypadek. Mimo, że dla ciebie może być oczywiste, kto ponosi winę za wypadek, może upłynąć sporo czasu zanim prawnicy i firmy ubezpieczeniowe dojdą do ustalenia faktów.
Zbierz dowody
Pamiętaj, że im więcej dowodów i szczegółów uda ci się zebrać, tym większą masz szansę na wygraną odszkodowania. Jeżeli na miejsce wypadku przyjedzie policja, to zrobi ona notatki sporządzi raport z wypadku, jeżeli to potrzebne pomoże zorganizować odholowanie samochodu. Warto zawsze mieć przy sobie telefon z aparatem lub jednorazowy aparat, aby móc zrobić zdjęcia pokazujące pozycje samochodów, warunki pogodowe, teksturę drogi oraz uszkodzenia samochodów.
Informowanie o doznanych szkodach
Szok i adrenalina odczuwane po wypadku mogą sprawić, że nie poczujesz bólu od razu. Inne szkody mogą powodować roztargnienie, dezorientację lub zmieszanie, ważne jest, aby udać się z tym do lekarza, nawet jeżeli w twojej ocenie doznane szkody nie są wystarczająco poważne. Powiedz lekarzowi o jakichkolwiek odczuwanych przez ciebie skutkach ubocznych. Ważne, abyś szczegółowo opisał wszelkie doznawane przez ciebie symptomy, ponieważ będzie to miało wpływ na jakiekolwiek roszczenie z tytułu szkody niemajątkowej.
Zgłoś wypadek firmie ubezpieczeniowej
Jak najszybciej po wypadku skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Należy podać numer ubezpieczenia drugiego samochodu, który brał udział w wypadku, jeśli nie udało ci się go zdobyć wystarczy podać numer rejestracyjny samochodu.  Ubezpieczyciel na pewno zapyta się o szczegóły wypadku i numer referencyjny na policji lub prześle ci specjalny formularz do wypełnienia i podpisania. Po zgłoszeniu całkowity nadzór nad sprawą przejmuje firma ubezpieczeniowa i ich adwokat. Jeżeli wolałbyś sam wybrać prawnika, musisz porozmawiać ze swoją firmą ubezpieczeniową przed podpisaniem jakiegokolwiek pisma przez nią przesłanego.
Zdobądź adwokata
Ostatnio nastąpił wzrost liczby roszczeń odszkodowawczych wnoszonych po wypadkach drogowych. Coraz więcej firm adwokackich specjalizujących się w szkodach niemajątkowych, w których mówi się, że „gdzie jest wina, tam jest roszczenie” i że otrzymamy 100% odszkodowania, które wypłacą nam ubezpieczyciele drugiej strony. Oznacza to, że jeśli wypadek nie był z Twojej winy i polecisz prawnikom reprezentowanie ciebie w postępowaniu roszczeniowym z tytułu szkody niemajątkowej, a postępowanie to zakończy się pomyślnie, całkowity koszt pokryje firma ubezpieczeniowa drugiej strony. Zazwyczaj sprawy te toczą się na zasadzie „przegrywasz, nie płacisz”, co oznacza, że jeżeli adwokaci podejmą się prowadzenia Twojej sprawy i nie uda im się doprowadzić jej do pomyślnego rozwiązania, wówczas, sami pokrywają poniesione koszty.
Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 27 stycznia 2014 12:27