Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Karta EHIC

Co to jest karta Karta EHIC

European Health Insurance Card (EHIC) to brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego. Upoważnia ona do bezpłatnego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w skrócie EOG, w wersji ang. European Economic Area, EEA) i Szwajcarii.

karta_ehic_ehic_card.jpg

Kto może się ubiegać

O kartę mogą ubiegać się rezydenci brytyjscy, obywatele krajów należących do EOG (w tym Polski) i Szwajcarii mieszkający i pracujący w UK, którzy ukończyli 16 lat.

Jakie usługi pokrywa

Posiadając kartę EHIC jesteśmy zwolnieni z opłat za niezbędne, podstawowe usługi medyczne zdefiniowane przez system zdrowotny kraju, do którego podróżujemy. Oznacza to, że nie wszystkie usługi, które są darmowe w UK, będą refundowane przez system zdrowotny np. w Niemczech czy Polsce. Planując więc odwiedzenie lekarza w Polsce warto zorientować się najpierw, czy zabieg lub usługa jakich potrzebujemy zalicza się do zakresu usług podstawowych i czy dana placówka zdrowia ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Więcej informacji dotyczących zasadach korzystania z opieki zdrowotnej podczas czasowego pobytu w Polsce można znaleźć na stronie NFZ w artykule: "System opieki zdrowotnej w Polsce".

Informacje o pozostałych krajach znajdziemy na stronie www.dh.gov.uk/travellers.

Karta EHIC jest ważna tylko podczas krótkich turystycznych wyjazdów i nie może być używana w momencie kiedy planujemy przenieść się do danego kraju na stałe.

Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu w najbliższym czasie, warto wyrobić sobie kartę EHIC, ponieważ jest ona ważna przez 5 lat. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób jednej z wielu spraw do załatwienia „w ostatniej chwili,” które pojawiają się w momencie przygotowań do wyjazdu (przezorny zawsze ubezpieczony ;)).

Ważne, by pamiętać, że ubezpieczenie EHIC nie działa na zasadzie ubezpieczenia turystycznego i nie pokryje kosztów związanych z koniecznością skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej czy wezwania pogotowia ratunkowego (np. w górach).

Jak ubiegać się o kartę EHIC

Najprostszym i najszybszym sposobem aplikowania o kartę jest internet. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie EHIC .

Formularz można również wysłać pocztą, adres dostępny jest na stronie EHIC.

Przy rejestracji należy podać numer National Insurance Number lub numer NHS (ten ostatni otrzymuje się przy zapisie do brytyjskiej przychodni lekarskiej).

Gotową kartę powinniśmy otrzymać w przeciągu tygodnia przesłaną drogą pocztową.

Jak wyrobić kartę EHIC dla dziecka

Wyrabiając kartę dla siebie możemy wyrobić ją również dla swoich bliskich.

Jeśli wypełnimy formularz drogą internetową, na drugiej jego stronie zostaniemy zapytani czy chcemy wyrobić kartę EHIC również dla swojego współmałżonka lub partnera „Do you wish to add application details for a spouse\partner”? Należy wybrać opcję „Yes”; wtedy pojawi się formularz, w który należy wpisać dane bliskiej osoby.

Ten sam proces dotyczy wyrabiania karty dla dziecka. Wypełniając formularz online, na trzeciej jego stronie zostaniemy zapytani, czy chcielibyśmy również wyrobić kartę dla dzieci ("dependent children"). Powinniśmy wybrać opcję „Add” i podać informacje, o które zostaniemy poproszeni.

Każdy z wymienionych w formularzu członków rodziny otrzyma własną kartę EHIC.

W przypadku zmian

W przypadku gdy zmianie uległy nasze dane (np. stan cywilny, a w wraz z nim nazwisko), lub gdy karta została zagubiona, należy zgłosić się na EHIC Enquiries Line pod numer 0845 605 0707 lub +44 191 212 7500 w przypadku gdy dzwoni się z zagranicy. Alternatywnie można wysłać informację drogą pocztową pisząc na adres:

EHIC Enquiries
PO Box 1114
Newcastle upon Tyne
NE99 2TL

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 27 stycznia 2014 12:35  
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.