Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Park Narodowy Snowdonia


 
Rozciągający się od zalesionego Machynlleth na południu do piaszczystego Conwy na północy Park Narodowy Snowdonia jest jednym z najpiękniejszych zakątków Wielkiej Brytanii.

Znajdujący się na Walii park przyciąga swoimi spokojnymi zakątkami i pieszymi szlakami. Zwana po Walijsku Eryki (Miejsce Orłów) jest w górny partiach jałowa i odosobniona, w dolnych partiach znajdują się sosnowe lasy, głębokie polodowcowe jeziora (szczególnie jedno niesamowicie przypomina nasze „Morskie Oko”), słoneczne zatoki i połyskujące ujścia strumieni.

Na północnym wschodzie Parku znajduje się najwyższy szczyt Anglii i Walii – Góra Snowdon (1085m).

Jest kilka sposobów, aby się dostać na Snowdon. Najbardziej popularne miasto to Bangor. Odjeżdżają z tamtąd autobusy do miejscowości Llanberis, tam są już szlaki prowadzące na górę lub dla bardziej leniwych polecam bardzo zabawny środek lokomocji- starą parową lokomotywę, która podjeżdża pod sam szczyt ( Snowdon Mountain Railway).

Bilet z Birmingham do Bangoru jest dosyć drogi, ale mogę Wam polecić całkiem niedrogą i również ciekawą trasę. Z Birmingham New Street do Porthmadog bezpośredni pociąg kosztuje ok. 25GBP (jeśli kupisz z tygodniowym wyprzedzeniem), czas jazdy ok. 2,5h z okna pociągu można zobaczyć ciekawe zakątki Walii. Jest to małe miasto portowe, całkiem przytulne z krajobrazem gór w tle.

Walijczycy są bardzo przyjaźni i ich angielski jest bardziej zrozumiały od gwary Birmingham-skiej (przynajmniej dla mnie). Można się zatrzymać na kempingu (jak jest ładna pogoda!), który znajduje się ok. 30 min od miasta, można tam dojść pieszo lub za funta podjechać autobusem (numeru nie pamiętam, polecam informacje turystyczną niedaleko portu, która wskaże najbliższe kempingi i poradzi w noclegach).

Z Porthmadog trzeba pojechać autobusem do miejscowości Beddgelert ( najlepiej kupić bilet w dwie strony ok. 2,5GBP) i z tej miejscowości przesiąść się na kolejny autobus na Snowdon.

Przejażdżka tym autobusem to naprawdę przeżycie! Mały rozklekotany autobusik pędzący ok. 50 km/h po wąski, krętych, górskich drogach przysporzył mi nie lada strachu, ale było zabawnie! Z tamtąd już tylko ścieżka ok. 2h na sam szczyt. Zapewniam Was widoki są przepiękne!

Opinie użytkowników

Przeciętna ocena wystawiona przez 2 użytkownika(ów)

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.
Ocena ogólna: 
 
4.4
Atrakcyjność:
 
5.0   (2)
Stan utrzymania:
 
4.0   (2)
Lokalizacja:
 
5.0   (2)
Przystępność cen:
 
3.5   (2)
 
 

Snowdonia - super miejsce na wycieczkę, nawet jednodniową.

Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
5.0
Lokalizacja:
 
5.0
Przystępność cen:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
Recenzent: ogor_coventry
Listopad 12, 2011
Top 50 Recenzent
Zobacz wsyzstkie moje opinie
Raportuj tę opinię
 
2 z 2 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

W Snowdonii jestem nawet kilka razy do roku i jeśli nie licząc wielu fajnych miejsc w Szkocji, jak np. Isle of Skye to według mnie Snowdonia to najpiękniejsze miejsce na wyspach. Isle of Skye lub Highlandy są może i ładniejsze ale znacznie dalej oddalone od Midlandów, a i pogoda częściej nie dopisuje w Szkocji.

 

snowdonia

Ocena ogólna: 
 
3.8
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
3.0
Lokalizacja:
 
5.0
Przystępność cen:
 
2.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
4 z 4 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

byłem, widziałem polecam