Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Telefony alarmowe

Numery alarmowe
Darmowe numery alarmowe w UK to 999 dla telefonów zwykłych i 112 dla telefonów komórkowych Po wybraniu numeru zgłasza się operator, którego musimy następnie poprosić o Pogotowie (Ambulance), Policję (Police) lub Straż Pożarna (Fire Service, Fire Brigade).
Zgłaszanie nagłych przypadków
Policja apeluje do wszystkich mieszkańców o nie zgłaszanie wszystkich spraw pod numer 999, który służy przede wszystkich do zgłaszania nagłych wypadków.
Ważne jest to, aby na numer 999 zgłaszać tylko i wyłączne najpoważniejsze sprawy, np. w chwili popełnianego przestępstwa, kiedy ktoś został ranny lub jeśli jesteśmy w niebezpieczeństwie. Niestety ostatnie dane pokazują, że mieszkańcy Wysp coraz częściej używają tego numeru do zgłaszania wszystkich spraw, niewymagających natychmiastowej interwencji władz.
Inne przypadki
Zgłoszenia nie wymagające natychmiastowej interwencji należy kierować pod numer 0300 123 1212 lub udając się osobiście na najbliższy posterunek policji.  Nie blokując tym samym dostępu do linii osobom, które naprawdę jej potrzebują.
Rozmowa po polsku
Osoby nieznające dobrze języka angielskiego mogą poprosić o polskiego tłumacza.  Czas połączenia z osobą mówiącą w naszym języku wynosi średnio 38 sekund. Każdego miesiąca londyńska policja korzysta średnio 14 tysięcy razy z pomocy tłumaczy. Najbardziej popularne języki to polski, francuski, portugalski, hiszpański, somalijski, turecki, rumuński, a także pendżabski, bengalski i tamilski.
Osoby niesłyszące
Dla wszystkich osób mających problem ze słuchem uruchomiono numer, pod który można wysyłać smsy. Jeśli sprawa jest poważna należy wysłać wiadomość tekstową pod numer 18000, a jeśli nie jest tak pilna, wówczas pod numer 18001.
Crime Stoppers
Warto również wiedzieć o dodatkowym numerze udostępnionym przez Policję. Jest to darmowy numer Crime Stoppers 0 800 555 111, pod którym można zgłaszać wszelkie dostrzeżone wykroczenia i przestępstwa.
Polski Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Polski Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 01270 260106 - Osoby pracujące w telefonie zaufania mówią po polsku. Oferują wsparcie Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Aktualne godziny działania telefonu to: środy od 10.00 do 14.00 i wtorki od 19.30 do 21.30. Planowane jest wydłużenie czasu działania telefonu.
Ostatnia aktualizacja: czwartek, 12 czerwca 2014 07:16  
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.